Ny leder for Nakskov 2030
Henrik Madsen kommer til at være til stede to-tre dage om ugen i Nakskov og fortsætter samtidig som souschef i Strategi og Politik men med en reduceret opgaveportefølje. Derudover allokeres chefkonsulent Mette Boje Madsen to dage om ugen til Nakskov 2030.
”Vi er halvvejs gennem Nakskov 2030, og vi er i fuld gang med at implementere de enkelte projekter,” siger kommunaldirektør Thomas Knudsen. ”Det er vigtigt at fastholde fremdriften, og derfor har vi valgt en løsning, der sikrer kontinuitet. Henrik Madsen har været et af de faste holdepunkter for Nakskov 2030 lige fra starten, og derfor er jeg meget glad for, at vi i partnerskabet er blevet enige om denne løsning.”
”Jeg er meget, meget glad for den tillid som parterne bag Nakskov 2030 har vist mig,” siger Henrik Madsen. ”Jeg har de sidste par måneder fået lov til at komme tættere på sekretariatet og alle de andre aktører omkring initiativet. Det har kun bekræftet mig i, at Nakskov 2030 allerede er nået langt. Det er tydeligt for alle, når vi taler om Axeltorv, men det gælder også de andre nedslagspunkter. For mig bliver det vigtigste at køre videre af de spor, der er lagt, og at få gennemført projekterne.”
Målet er at sikre en endnu tættere kobling til Lolland Kommune i anden halvdel af initiativets levetid, hvor fokus i stigende grad flyttes fra strategiudvikling og visionsarbejde til implementering og realisering.
Fakta om Nakskov 2030
Nakskov 2030 gennemføres i et partnerskab bestående af Lolland Kommune, A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal og foreningen Realdania.
Nakskov 2030 er et ambitiøst initiativ, der skal sende Nakskov godt ind i fremtiden. Målet er en langsigtet positiv udvikling i Nakskov, som skal være en levende og attraktiv by for både borgere, besøgende og erhvervsdrivende og en stærk hovedby for hele Lolland. Initiativet bygger på grundige analyser og på udviklings- og investeringsplanen ’Nakskov 2030’, som er vedtaget i Lolland Kommune i 2019.
Nakskov 2030 koncentrerer udviklingen tre steder: I bymidten, på havnen og omkring Hestehoved og fjorden. Her skal en række konkrete projekter tilsammen skabe bedre byrum og nye oplevelser med udgangspunkt i områdets særlige kvaliteter: Den historiske bymidte, den rå industrihavn og den trygge og rolige Nakskov Fjord.
Nøgleord
Kontakter
Thomas Knudsen
Kommunaldirektør, Lolland Kommune
Tlf. 24 67 26 88
Henrik Madsen
Leder, Nakskov 2030
Tlf. 24 82 90 88
Information om Lolland Kommune
Følg pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Teatermagi ruller ind på Maribo Torv: Det Kongelige Teaters Postyrium gæster Lolland1.5.2025 09:31:38 CEST | Pressemeddelelse
Børn i Lolland Kommune kan glæde sig til en ganske særlig kulturoplevelse, når Det Kongelige Teaters rullende børneunivers, Postyrium, kommer til Maribo Torv. I dagene 6.-10. maj får alle børn og deres voksne mulighed for at prøve kræfter med teatertrylleriets verden, når Postyrium løfter scenetæppet for alt det forunderlige og sjove, teatret kan. Det er gratis at være med.
Tre kommuner med fælles forslag: Byg krigsskibe på Lolland26.4.2025 09:41:22 CEST | Pressemeddelelse
Lolland, Guldborgsund og Vordingborg Kommuner foreslår i fællesskab, at en del af Forsvarets kommende skibsproduktion placeres i Rødbyhavn, hvor der i forvejen er store fabriks- og havnefaciliteter klar til brug om få år.
Turbåden Anemonen er klar til to nye sæsoner22.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny forpagtningsaftale er på plads. Fra 1. maj overtager Niels Skadborg og Christian Pedersen ansvaret for at drive turbåden Anemonen med rundture og chartreture i Naturpark Maribosøerne – nærmere bestemt på Søndersø centralt i Maribo.
Kjær & Lassen vinder hovedentreprisen på Havnebygningen i Nakskov10.4.2025 09:32:09 CEST | Pressemeddelelse
Efter en udbudsrunde med fire bydende virksomheder er entreprenørfirmaet Kjær & Lassen blevet valgt som hovedentreprenør på renoveringen af Havnebygningen i Nakskov. Der er givet en tilbudssum på 25,77 millioner kroner, og projektet realiseres som en del af Nakskov 2030-initiativet med støtte fra A.P. Møller Fonden, der har bidraget med godt 50 millioner kroner til renoveringen af Havnebygningen og Honnørkaj.
Ny national industripark bør placeres i Rødbyhavn8.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lolland og Guldborgsund Kommuner står sammen om at foreslå Rødbyhavn som ny national industripark. Det skal bidrage til at imødekomme nationale kapacitetsbehov og samtidig virke som en dynamo for ny vækst og udvikling på Lolland-Falster.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum