Ny klimavenlig asfalt på rute 54 mellem Holme-Olstrup og Rønnede

Vejdirektoratet er i fuld gang med at udlægge klimavenlig asfalt på de danske statsveje, og nu er turen kommet til Rute 54 mellem Holme-Olstrup og Rønnede ved Næstved på Sydsjælland.
Asfalten bliver udlagt på en strækning på cirka 3 kilometer. Arbejdet begynder med, at den gamle belægning fræses af, hvorefter der bliver udført reparationer i den underliggende belægning flere steder.
Derefter bliver der udlagt ny klimavenlig asfalt, og til slut bliver der påført striber. Resultatet bliver en mere jævn kørebane og en bedre køreoplevelse for trafikanterne.
Information om vejarbejdet
Strækningen mellem Holme-Olstrup og Rønnede vil som følge af vejarbejdet være spærret aften/nat, og der vil blive etableret omkørselsruter fra kl. 20.00 til 04.30.
Der er tre dage, som trafikanterne skal være særligt opmærksomme på:
Lørdag den 30. april, søndag den 1. maj og lørdag den 7. maj er Rute 54 spærret frem til kl. 07.00.
I vestgående retning (mod Næstved) spærres vejen mellem Gisselfeldvej og Villa Gallinavej. Der bliver etableret omkørsel via Gisselfeldvej – Hesede Hovedgård – Villa Gallinavej.
I østgående retning (mod Rønnede) spærres vejen mellem Toksværd Bygade og Denderupvej. Der bliver etableret omkørsel via Toksværd Bygade – Dystedvej – Østerbro – Sparresholmvej – Denderupvej. Vejarbejdet ved Toksværd Bygade og Gødstrupvej bliver afviklet med trafiklys.
Konsekvenser for trafikanterne
Der vil være en forøget rejsetid på cirka 10 minutter med risiko for kødannelse, og trafikanter skal påregne længere rejsetid ved omkørselsruter.
I perioder uden for vejarbejdet er der åbent for trafik i fuldt omfang. Dog skal trafikanterne periodevist køre på fræset vejbane eller uden vejstriber og derfor vil der være nedsat hastighed på disse strækninger.
Da arbejdet er vejrafhængigt, kan det ske, at arbejdet må udskydes på grund af vejrforhold.
Rastepladsen Boserup Nord vil være lukket i hele perioden. Rasteplads Boserup vil være åben for adgang til Skov Børnehaven.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet måtte udføre for naboer og trafikanter.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Nøgleord
Kontakter
Søren Per LarsenProjektlederVejdirektoratet
Tlf:41 23 63 13spl@vd.dkVejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon:
Tlf:20 61 26 64Billeder

Information om Vejdirektoratet
VejdirektoratetCarsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
1577 København V
+45 7244 3333https://www.vejdirektoratet.dk/
Information om vejarbejder
Når Vejdirektoratet bygger og vedligeholder statsvejene, tilstræber vi, at det generer mindst muligt. Vi opdaterer løbende oversigten over de vejarbejder, der er igang rundt omkring i landet.
Se listen over vejarbejder på www.vejdirektoratet.dk/vejarbejder
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Til- og frakørsel i sydgående retning ved Horsens C <56b> spærres i en måned efter nytår16.12.2025 09:48:39 CET | Pressemeddelelse
Trafikanter i sydgående retning, som skal til eller fra E45 Østjyske Motorvej ved Horsens C <56b>, skal benytte alternative ruter fra den 5. januar til den 5. februar 2026.
Juletrafikken byder på enkelte dage med trængsel15.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet forventer, at juletrafikken i år vil fordele sig over flere dage, men særligt på to datoer er risikoen for kø på vejene større.
Foreninger og virksomheder får 27,7 mio. til at dele elbil12.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Puljemidlerne skal skabe grobund for et grønt alternativ til bilejerskab uden for de store byer og går til etablering af el-delebilsordninger, ladeinfrastruktur og udviklingsprojekter.
Djurslandsmotorvejen skal have nye striber ved Aarhus N og spærres derfor kortvarigt11.12.2025 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mandag den 15. december - samt to dage i januar - vil Djurslandsmotorvejen være spærret i aften- og nattetimerne, mens Vejdirektoratets entreprenør lægger nye striber på vejen. Trafikanter må i perioden ud på en omkørsel.
Reparation af fuge på Vejlefjordbroen natten mellem torsdag og fredag10.12.2025 15:38:42 CET | Nyhed
Vejdirektoratet skal reparere en fuge på Vejlefjordbroen i motorvejens sydgående spor. Arbejdet bliver udført som natarbejde mellem torsdag den 11. december og fredag den 12. december for at genere trafikanterne mindst muligt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum