Ny klimarapport er pligtlæsning for alle verdens regeringer

Mange kriser og konflikter kræver politikernes opmærksomhed i disse år. Energikrise, krigen i Ukraine, fødevarekrise og stigende inflation for blot at nævne nogle få. Men de voksende klimaforandringer, der presser klodens tilstand og truer livsbetingelser i alle dele af verden, er en tikkende bombe under dem alle.
”Klimaforandringer kan forstærke de alvorlige kriser, vi allerede står i, og de kan fremkalde nye konflikter. Når samfund bliver ubeboelige og skaderne større som følge af mere hyppigt ekstremt vejr, så presser det borgere, politikere og dermed den regionale og globale stabilitet. Et klima i forandring er en global udfordring, og indsatsen for at begrænse temperaturstigningerne er en fælles og bunden opgave,” siger international direktør Jarl Krausing, CONCITO.
Den nye rapport fra FN’s klimapanel, IPCC, er en konsolidering af viden fra den række af videnskabelige delrapporter, IPCC har udgivet i de seneste år. Rapporten er dermed det mest komplette videnskabelige grundlag for de internationale klimaforhandlinger, verdens politikere skal have fremadrettet. Med denne rapport afslutter IPCC sin såkaldte 6. cyklus og det vil vare flere år, før vi hører fra klimapanelet igen.
Kampen for at overholde 1,5 grader
Et helt afgørende målepunkt er, om vi kan holde den globale temperaturstigning et godt stykke under 2 grader og helst på 1,5 grader, sådan som Paris-aftalen foreskriver. Ifølge IPCC lever målet stadig, men de fortsatte rekordstore udledninger af drivhusgasser gør ikke opgaven let. Begge temperaturmål kræver umiddelbare og massive reduktioner i udledningerne, ligesom der er brug for at opskalere teknologiske løsninger som for eksempel at fjerne CO2 fra atmosfæren.
”At vende udviklingen kræver et enormt og øjeblikket lederskab, ikke kun politisk, men i alle sektorer og i alle dele af verden. Viljen til at handle er heldigvis voksende, løsningerne er kendte. Et stort flertal af verdens lande har nu sat mål om at reducere deres udledninger og omkring 100 lande også om klimaneutralitet, nu mangler vi at se en konsekvens i at få omsat planerne til handling. Jo længere tid vi venter, jo større og dyrere bliver opgaven,” siger Jarl Krausing.
Hver eneste decimal tæller
IPCC beskriver, at alle risici for klimaskader er større og sker hurtigere ved lavere temperaturer end hidtil antaget. De alvorlige tipping points, der leder til uoprettelige klimaforandringer, kan derfor indtræffe tidligere end ventet. Samtidig er der også håb at spore. F.eks. er vedvarende energi som sol og vind faldet markant i pris og breder sig i mange dele af verden. Klimafinansieringen er også på vej op, om end stadig helt utilstrækkelig.
”Det er positivt, men der skal meget mere til. Hver eneste decimal, vi kan undgå i temperaturstigning, gør en stor forskel. Opgaven for politikerne ved de kommende klimaforhandlinger på COP28 er derfor klar: Få videnskaben på bordet, træk i arbejdstøjet og gør meget mere end I forestiller jer. Kun på den måde kan vi sikre en klimarobust og bæredygtig fremtid,” siger Jarl Krausing.
Kontakter
Anne OlhoffInternational seniorrådgiver
Tlf:0045 61 39 62 86ao@concito.dkGhita BorringKommunikationschef
Tlf:93 88 18 19gb@concito.dkJarl KrausingInternational direktør CONCITO
Tlf:29896600jk@concito.dkBilleder

Information om Tænketanken CONCITO
Danmarks grønne tænketank CONCITO er en uafhængig videnspartner for beslutningstagere på tværs af det danske samfund – politikere, erhvervsliv, den akademiske verden og civilsamfundet.
CONCITOs formål er at omsætte relevant viden til klimahandling og derved accelerere den grønne omstilling både i Danmark og internationalt.
Følg pressemeddelelser fra Tænketanken CONCITO
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tænketanken CONCITO
Ungefællesskaber baner vejen for grønne initiativer i Thy2.6.2023 13:10:54 CEST | Pressemeddelelse
URT (Ungdomsrådet Thy), GRO SELV og Nordic Food College forener kræfterne for at sætte fokus på bæredygtighed og ungeinddragelse i Thy. Det kan du for første gang opleve d. 10. juni til URTs sommerfest, hvor de tre arrangører er gået sammen om deres fælles mål: at involvere lokale unge i meningsfulde fællesskaber og grønne metoder. På de unges egne præmisser.
Sådan kommer vi videre med fremtidens grønne arbejdsmarked1.6.2023 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efterspørgslen efter kvalificeret arbejdskraft til den grønne omstilling stiger markant i de kommende år og risikerer at sætte omstillingen i stå. CONCITO og Tænketanken Mandag Morgen lancerer otte anbefalinger til fremtidens grønne beskæftigelses- og uddannelsespolitik.
Sidste udkald for at Danmark kan nå sit klimamål for 202525.5.2023 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kun en hurtig, ekstra indsats for at nedbringe klimaaftrykket fra transport, landbrug og energisektoren kan sikre, at vi når klimalovens mål om 50-54% CO2e-reduktion i 2025. Med den nuværende politik er vi på vej mod kun at reducere med ca. 47% og mangler dermed 2,4 mio. tons reduktioner, viser en ny analyse fra CONCITO.
Klimakrisen kræver et opgør med traditionelt boligbyggeri23.5.2023 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nybyggede huse bliver stadig større, og især parcelhusene vokser. Mens det kan være godt for beboerne, er det dårlig nyt for klimaet. Parcelhusområder udleder mere end dobbelt så meget CO2 som andre typer boligområder, viser en ny rapport fra CONCITO.
Nyt undervisningsmateriale inspirerer skoleelever til klimavenlige vaner22.5.2023 10:27:20 CEST | Pressemeddelelse
Madvarer, ny elektronik og tøjkøb er tre områder, der sætter et væsentligt aftryk på klimaet, og som samtidig fylder meget i hverdagen for mange elever i grundskolen. Men hvilke vaner har vi, og hvordan kan vi få en mere klimavenlig adfærd? De spørgsmål bliver grundigt behandlet i et nyt undervisningsmateriale fra CONCITOs Klimaambassade.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum