Ny grønt partnerskab skaber massiv pengestrøm til internationale sol-projekter
8.11.2021 17:22:41 CET | Tænketanken CONCITO | Pressemeddelelse
Omstillingen fra fossil til vedvarende energi kan med det nye initiativ få en kæmpe, økonomisk håndsrækning svarende til cirka tre gange Danmarks BNP. Partnerskabet blev offentliggjort på COP26 i Glasgow, og har som mål at bringe nordiske pensionskasser i spil i energisektoren i det globale syd.
Den fælles vision for partnerskabet er at bidrage til, at verden hurtigst muligt opnår målet om netto-nul på CO2-udledninger og at befolkninger i udviklingslande får adgang til bæredygtig energi.
”Mange pensionskasser og andre professionelle investorer efterlyser grønne projekter at investere i. Samtidig er der et enormt behov for at understøtte udviklingslandene i deres omstilling. De to ting forsøger vi at fremme, så pengene kan omsættes til handling i udviklingslandene,” siger international direktør Jarl Krausing, CONCITO.
CONCITOs rolle i partnerskabet består i at bringe især nordiske investorer i dialog med udviklere af konkrete solenergi-projekter i udviklingslande. Dertil kommer at bidrage til at fremme udviklingen af investeringsmuligheder gennem forbedrede rammebetingelser og risikoafdækning.
”Vores ambition er at hjælpe nordiske finansielle institutioner til at identificere internationale klimainvesteringer. Verden skriger på klimahandling, og her kan vi i meget stor skala bidrage til at få enderne til at mødes omkring projekter, der vil få en betydelig effekt på at dæmpe den globale opvarmning,” siger Jarl Krausing.
Initiativet bakkes op af Bloomberg fond og WRI
Styrken af det nye partnerskab understreges af, at det også bakkes op af World Resources Institute (WRI), der sammen med Bloomberg Philanthropies og Bloomberg NEF vil udvikle et Solar Investment Roadmap, der skal lanceres i 2022. Køreplanen vil bygge videre på handlingsplanen Solar Investment Action Agenda udgivet tidligere på COP26.
Omkring køreplanen vil fokus for CONCITO, IFU og World Climate Foundation være at engagere investerings- og finasieringsaktører i opgaven med at mobilisere mere privat finansiering til solenergi i vækstmarkeder og udviklingsøkonomier. I første omgang er fokus rettes mod de nordiske lande. Private investorer og offentlige finansielle institutioner har været blandt de førende kræfter i at forpligte sig til investeringer i vedvarende energi og i at få finansiering til også at flyde til det globale syd.
”De globale udledninger skal halveres over de næste ti år. Det er en bunden opgave. Spørgsmålet om finansiering af den globale klimaregning er derfor en af de største knaster i COP-forhandlinger. Dette initiativ viser sammen med flere andre aftaler, der er annonceret i Glasgow, at der er et frivilligt, privat momentum udenfor det politiske rum og det skal udnyttes,”siger Jarl Krausing.
Læs mere om partnerne og partnerskabet i fælles udtalelse - se vedhæftede dokument.
Kontakter
Jarl KrausingInternational direktør CONCITO
Tlf:29896600jk@concito.dkVedhæftede filer
Information om Tænketanken CONCITO
Danmarks grønne tænketank CONCITO er en uafhængig videnspartner for beslutningstagere på tværs af det danske samfund – politikere, erhvervsliv, den akademiske verden og civilsamfundet.
CONCITOs formål er at omsætte relevant viden til klimahandling og derved accelerere den grønne omstilling både i Danmark og internationalt.
Følg pressemeddelelser fra Tænketanken CONCITO
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tænketanken CONCITO
Ny rapport: Klare prioriteringer giver plads til flere hensyn i arealomlægningen af Danmark3.2.2026 06:15:46 CET | Pressemeddelelse
Den historiske omlægning af det danske landskab er i fuld gang. Den grønne treparts primære fokus er lige nu kvælstof og udtagning af lavbundsjorde, men om lidt skal vi også finde pladsen til biodiversitet, sikring af rent drikkevand og klimarobusthed. En ny rapport fra CONCITO foreslår et prioriteringssystem, der potentielt kan nedbringe arealbehovet til omlægningen til det halve, hvis vi tænker samtlige hensyn ind fra start.
Frederiksberg tager vigtige skridt for at sikre den grønne dannelse af kommunens børn og unge22.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Frederiksberg Kommune er ny samarbejdspartner i det landsdækkende projekt Den Grønne Rygrad, der vil styrke den praksisnære undervisning i klima og bæredygtighed i grundskolen. Det nye samarbejde skal inspirere skolerne og være med til at understøtte den grønne dannelse, der allerede har et tydeligt afsæt i kommunens nye klimahandleplan.
CONCITO opfordrer nye byråd til at inddrage flere unge i den lokale klimahandling6.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når de nyvalgte byråd og kommunalbestyrelser nu for alvor tager fat på arbejdet, står de overfor en meget vigtig opgave: at omsætte ambitiøse klimaplaner til konkret handling i lokalsamfundene. Men én afgørende stemme fylder fortsat alt for lidt – de unges. En ny rapport fra CONCITO samler en række kommuners erfaringer og kommer med anbefalinger til god ungeinddragelse i klimaløsninger.
COP30 leverer fremgang i geopolitisk modvind – men momentum skal komme udefra22.11.2025 18:45:31 CET | Pressemeddelelse
Efter en hård klimakonference i geopolitikkens udfordrende skygge, viser den endelige aftale, at det multilaterale samarbejde stadig er på sporet. Brede koalitioner af lande fra hele verden krævede et gearskifte fra løfter til reel handling. Selvom aftalen ikke er perfekt, er den med til at sætte en politisk retning. Nu skal der yderligere fart på omstillingen i den virkelige verden, som allerede kører i et langt højere gear end COP-processen.
Nye tal: Klima er stadig afgørende for, hvordan danskerne stemmer15.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Selvom krig, sikkerhed og forsvar i stigende grad præger den offentlige debat, fastholder vælgerne klima som et af de vigtigste temaer, når de sætter deres kryds. Den nye udgave af CONCITOs Klimabarometer viser, at klimapolitik fortsat ligger i top tre over de vigtigste emner for danskerne – kun overgået af sundhed og på niveau med forsvar.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
