Dansk Retursystem

Ny finansdirektør i Dansk Retursystem: Non-profit giver et højere formål med effektiviseringer

18.8.2021 12:42:47 CEST | Dansk Retursystem | Pressemeddelelse

Del
Anders Gaba er ny finansdirektør i Dansk Retursystem. Han ser frem til at skulle arbejde i en non-profit-virksomhed, hvor det at arbejde målrettet med effektiviseringer tjener et højere formål end økonomisk afkastoptimering. Med et stigende globalt fokus på den grønne agenda glæder han sig til at bidrage til Dansk Retursystems mål om at blive 100% cirkulær økonomisk.
Anders Gaba er ny finansdirektør i Dansk Retursystem
Anders Gaba er ny finansdirektør i Dansk Retursystem

Dansk Retursystem har ansat den 44-årige Anders Gaba som ny finansdirektør pr. 1. november. Han tiltræder stillingen i en periode, hvor Dansk Retursystem har oplevet voldsom vækst i mængden af drikkevareemballager, der kommer retur fra danskerne, og hvor virksomheden samtidig har et mål om at effektivisere, så driften kan blive 100% cirkulær økonomisk.

”Dansk Retursystem har et stærkt, værdibaseret brand og er en virksomhed, som har oplevet en meget spændende udvikling og vækst gennem de senere år. Jeg glæder mig til at blive en del af Dansk Retursystem og bidrage til den videre udvikling af en af Danmarks vigtigste grønne virksomheder”, siger Anders Gaba.

Virksomheden er non-profit, så det er ikke udbytte og overskud, der skal være den nye finansdirektørs fokus.

”Det motiverer mig ikke bare at skulle skabe profit for profittens skyld, men at der er et højere formål og effektivisering, og optimering bidrager direkte til den grønne agenda. På den måde spiller Dansk Retursystem en vigtig rolle i forhold til klima og miljø, som tiltaler mig meget”, siger Anders Gaba.

Han tror, at cirkulær økonomi er en af nøglerne til fremtidens affaldsløsninger, og her står Dansk Retursystem på en unik position i forhold til genanvendelse.

”Med afsæt i ambitionen om, at emballagerne skal være cirkulært økonomiske og hvile i sig selv, har Dansk Retursystem opbygget en unik know how og markedsposition, der giver nogle interessante perspektiver for fremtiden. Det bliver utroligt spændende at skulle arbejde med”, siger Anders Gaba.

Dansk Retursystems administrerende direktør, Lars Krejberg Petersen, ser frem til at byde Anders Gaba velkommen:

”Jeg er stolt af at få Anders Gaba med på holdet. Han har netop det kompetencesæt, vi har brug for i Dansk Retursystem. Han har en solid revisorbaggrund og har tidligere varetaget forskellige finansdirektør-stillinger i forsikrings- og finanssektoren. Derudover har han kommerciel erfaring i relation til dagligvarehandlen, som netop også er Dansk Retursystems kunder”, siger Lars Krejberg Petersen.

Nøgleord

Kontakter

Flere informationer og aftaler om interview på tlf: 30 67 13 90.

Billeder

Anders Gaba er ny finansdirektør i Dansk Retursystem
Anders Gaba er ny finansdirektør i Dansk Retursystem
Download

Links

Information om Dansk Retursystem

Dansk Retursystem
Dansk Retursystem
Erik Husfeldts Vej 1
2630 Taastrup

+45 43 32 32 32http://www.dansk-retursystem.dk

Følg pressemeddelelser fra Dansk Retursystem

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Dansk Retursystem

EU’s krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet17.3.2026 14:18:05 CET | Pressemeddelelse

I 2030 skal genbrugsflasker udgøre 10 % af markedet for drikkevarer, lyder krav fra EU. Men flere genbrugsflasker i Danmark sikrer ikke klimagevinster. Genbrugskravet vil medføre store omkostninger for bryggerierne, som vil ramme forbrugere i form af højere priser og ringere udvalg i supermarkedet, vurderer Dansk Retursystem, som mener, Folketinget og en ny regering bør lægge pres på EU-Kommissionen, så flasker og dåser, der indgår i det danske pant- og retursystem, fritages fra kravet. En ny livscyklusanalyse fra Teknologisk Institut viser, at der ikke er belæg for at konkludere, at genbrugsflasker generelt har en lavere klimapåvirkning end genanvendelige emballager.

Flere idrætsforeninger kaster sig ind i miljøkampen for at tjene penge til klubkassen3.3.2026 13:00:00 CET | Pressemeddelelse

Flasker og dåser ender for ofte i skraldespanden rundt omkring på idrætsanlæg og i sportshaller. For at komme problemet til livs, har Danmarks Idrætsforbund og Dansk Retursystem indgået et partnerskab, der har fået 250 idrætsforeninger til at samle dåser og flasker ind – og bruge pantpengene til klubkassen eller et godt formål. Succesen har fået parterne til at forlænge samarbejdet i håbet om at få endnu flere foreninger med i kampen for et bedre miljø.

Ny rekord: Forbrugerne har aldrig haft flere drikkevarer med pant at vælge imellem2.3.2026 13:11:39 CET | Pressemeddelelse

I dag kan forbrugerne vælge imellem knap 60.000 forskellige drikkevareprodukter med pant. Det er tre gange så mange som for ti år siden, viser nye tal fra Dansk Retursystem. Udviklingen er hjulpet på vej af det frie emballagevalg. Pant- og retursystemet sikrer, at det er nemt at komme på det danske marked med nye produkter, og at de tomme flasker og dåser bliver til nye igen.

Undgå ”flaskehalse” ved pantautomaten efter jul22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse

Når danskerne skal fylde køleskabet igen efter jul, er der travlhed i detailhandlen og pres på pantautomaterne. Da halvdelen af danskernes pantninger foregår i middagstimerne, er der god mulighed for en hurtig tur gennem supermarkedet og hjem til familien og vennerne, hvis man venter til efter kl. 14. Det viser nye tal fra Dansk Retursystem, der har analyseret danskernes pantadfærd mellem jul og nytår.

Pantlastbiler på el: Nyt stort skridt mod et CO2-neutralt pant- og retursystem i Danmark27.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse

Fra næste år skal endnu flere flasker og dåser indsamles i eldrevne lastbiler, efter forbrugerne har pantet dem i pantautomaten. Det stiller krav til en effektiv ladeinfrastruktur til opladning af lastbilerne, da pantindsamlingen sker over store afstande på tværs af landet. Derfor har Dansk Retursystem indgået en ny aftale med energiselskabet OK, som betyder, at miljøvirksomhedens lastbiler kan sætte fart på vejen mod et CO2-neutralt pant- og retursystem i Danmark.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye