Ny film skal afdramatisere møder om borgernes svære sager
1.12.2020 12:30:29 CET | Fredensborg Kommune | Pressemeddelelse

Nogle borgere er nervøse og usikre, inden de skal mødes med rehabiliteringsteamet på rådhuset. For at afdramatisere mødet, får borgerne fremover sendt et link til en film på kommunens hjemmeside, så de kan forberede sig på mødet og få et godt indtryk af, hvordan det hele foregår.
”Det er en god lille film, som stille og roligt viser, hvem der er med til mødet og hvordan det foregår. Helt konkret begynder filmen ved indgangen til rådhuset, og viser borgerens vej frem til lokalet, hvor selve mødet foregår og hvor mange, der er til stede”, siger Lars Søndergaard, formand for Borgerservice-, Arbejdsmarkeds- og Erhvervsudvalget, og fortsætter:
”Jeg er glad for, at vi på denne måde kan bidrage til, at afdramatisere dette møde. Mange borgere er naturligt nok bekymrede for mødet, da der måske bliver truffet beslutninger, som har stor betydning for deres fremtid, fx om der søges om førtidspension eller man skal afprøve nye veje til et job eller uddannelse. Derudover gør vi også klart, at borgeren kan tage en bisidder med til mødet og vi forklarer klagemulighederne”.
I filmen er det en skuespiller, der spiller borgerrollen. De øvrige deltagere er de medarbejdere, som normalt gennemfører møderne. Fremover vil linket til filmen blive sendt til borgeren før deltagelse på et rehabiliteringsmøde.
Hvis filmen viser sig at have den ønskede effekt, vil kommunen undersøge mulighederne for at anvende film på tilsvarende vis på andre områder.
Filmen kan ses på denne adresse: www.fredensborg.dk/rehabiliteringsfilm
Kontakter
Udvalgsformand Lars Søndergaard (V), tlf. 22 24 98 27
Billeder

Links
Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Nyt budgetforlig i Fredensborg Kommune27.5.2026 12:31:54 CEST | Pressemeddelelse
En uventet stigning i kommunens udgifter til specialundervisning og socialområdet gør det nødvendigt at gennemføre besparelser og udskyde anlægsprojekter
Noget nyt spirer i Humlebæk: Festivalen Frø er på vej26.5.2026 15:27:19 CEST | Pressemeddelelse
En ny børnekulturfestival er ved at tage form i Humlebæk. Festivalen Frø er et lokalt forankret samarbejde, der spirer frem fra bunden med stærk opbakning fra Kulturudvalget – og ambitionen er klar: at skabe et nyt kulturelt fyrtårn for børn og unge
De private virksomheder er meget tilfredse med kommunens virksomhedsservice6.5.2026 08:56:23 CEST | Pressemeddelelse
Ny måling viser stor tilfredshed med samarbejdet mellem virksomheder og Fredensborg Kommune. Politikerne håber, at det nu også kan komme særligt unge ledige til gavn
Kulturmøllen ved Højsager Mølle indvies30.4.2026 15:05:13 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag den 16. maj 2026 inviterer Fredensborg Kommune og Fredensborg Møllelaug alle interesserede til festlig indvielse.
Kom med til historisk middag og et spændende foredrag om mad og rationering under besættelsen17.4.2026 11:23:33 CEST | Pressemeddelelse
Den 4. maj inviterer Kulturudvalget i Fredensborg Kommune til en hyggelig aften i anledning af Danmarks Befrielse. I år byder programmet på foredrag om mad og rationering under besættelsen efterfulgt af en historisk middag med tidstypiske retter fra besættelsestiden
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
