Ny direktør for Herlev og Gentofte Hospital

Anne Jastrup Okkels, nuværende direktør på Bispebjerg og Frederiksberg Hospital, bliver ny direktør på Herlev og Gentofte Hospital fra 8. februar. Skiftet sker, fordi hospitalsdirektør Agnete Gersing på Herlev og Gentofte Hospital, har valgt at stoppe af personlige årsager.
På Bispebjerg og Frederiksberg Hospital konstitueres vicedirektør Kristian Antonsen som hospitalsdirektør fra 8. februar. Stillingen som hospitalsdirektør slås op til sommer 2021.
”Jeg vil gerne på vegne af koncerndirektionen takke Agnete for det gode samarbejde, som desværre ikke blev så langt. Vi ønsker Agnete alt det bedste fremover. Vi har aftalt med Anne Jastrup Okkels, at hun indtræder som hospitalsdirektør for Herlev og Gentofte Hospital fra 8. februar,” siger konstitueret regionsdirektør Jens Gordon Clausen.
”Vi er i koncerndirektionen meget glade for, at Anne har påtaget sig opgaven med at stå i spidsen for Herlev og Gentofte Hospital og sammen med den øvrige direktion, mange dygtige medarbejdere og ledere på hospitalet sikre, at vi kommer godt gennem de aktuelle udfordringer med COVID-19. Jeg kender Anne som en meget dygtig, erfaren og samarbejdsorienteret hospitalsdirektør, der vil kunne lede hospitalet sikkert gennem forårets opgaver med indflytning i en ny stor akutmodtagelse og udvikle hospitalet på den længere bane til glæde for både patienter og medarbejdere” siger Jens Gordon Clausen.
Glæde og ydmyghed
Anne Jastrup Okkels har været meget glad for direktørjobbet på Bispebjerg og Frederiksberg.
”Det har været fire fantastiske år, hvor vi var været på en vigtig udviklingsrejse. Jeg har nu grebet muligheden for at bruge mine kræfter og min erfaring på, sammen med tre dygtige vicedirektører, at udgøre direktionen på Herlev og Gentofte Hospital - og det med glæde og ydmyghed. Hospitalet er med sin rolle som samtidigt akuthospital, højt specialiseret hospital og markant forskningshospital ikke til at komme udenom hverken i en regional eller national sammenhæng. Jeg glæder mig meget til, sammen med ledere og medarbejdere, at videreudfolde hospitalets store potentiale," slutter Anne Jastrup Okkels.
”Vi har bedt Kristian Antonsen om at indtræde som konstitueret hospitalsdirektør. Kristian er en meget erfaren vicedirektør og har spillet en stor rolle på hospitalet og på tværs i regionen, blandt andet i forhold til de mange opgaver med COVID-19,”fortæller Jens Gordon Clausen.
Om Anne Jastrup Okkels
Anne Jastrup er uddannet jurist, og kommer med over 20 års ledererfaring fra direktionsstillinger i store offentlige virksomheder og organisationer, herunder på sundhedsområdet. Anne Jastrup har således bl.a. været koncerndirektør i Region Midtjylland og underdirektør i TrygFonden.
Yderligere info via Region Hovedstadens pressevagt på 7020 9588 eller presse@regionh.dk
Billeder

Information om Region Hovedstaden
Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Region Hovedstaden har vedtaget ny råstofplan17.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Regionsrådet har vedtaget en ny råstofplan, der udpeger 12 nye områder og 8 udvidelser af eksisterende områder, hvor der kan hentes råstoffer til bygge- og anlægsarbejde. Ifølge planen skal alternative råstoffer som overskudsjord og genanvendte byggematerialer udgøre mindst 20 procent af regionens samlede forbrug i 2030.
Nu er der landsdækkende hjælp til borgere med selvmordstanker15.12.2025 07:11:04 CET | Pressemeddelelse
Region Hovedstaden lancerer en ny hjemmeside, der giver redskaber til at tackle tanker om selvmord.
Ingen tegn på særlig PFAS-påvirkning fra Accoats skorsten i Kvistgård11.12.2025 13:20:04 CET | Pressemeddelelse
En undersøgelse, der skulle afklare, om borgere i Kvistgård bliver udsat for PFAS fra plastvirksomheden Accoats skorsten, er nu færdig. Den viser, at der ikke er tegn på, at naboer eller ansatte er særligt udsatte for PFAS.
Patienter skal hurtigere have opereret kæber og knæ10.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sundhedsudvalget i Region Hovedstaden har lyttet til hospitalerne og har i budgettet prioriteret 43 mio. kr. til her og nu at forkorte ventetiderne til behandlinger, hvor der stadig er for lange ventetider. Derudover har regionsrådet på næste års budget afsat en pulje på 10,2 mio. kr. og derefter 15,3 mio. kr. varigt til at øge operationskapaciteten og nedbringe ventetider.
Praktiserende læger er blevet mere tilfredse med samarbejdet med hospitalerne5.12.2025 12:50:47 CET | Pressemeddelelse
En undersøgelse af samarbejdet mellem hospitaler og almen praksis i Region Hovedstaden viser overordnet en høj tilfredshed og en positiv udvikling i opfattelsen af samarbejdet hos både praktiserende læger og hospitalslæger. Samtidig er der fortsat er en række forbedringsmuligheder
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
