
Ny digitaliseringsminister møder Danmarks digitale virksomheder til nytårskur
5.1.2023 13:15:56 CET | DI Digital | Pressemeddelelse

Pressen inviteres til
DI Digitals nytårskur 2023
”En ny virkelighed – rummer digitalisering svaret?”,
torsdag den 12. januar kl. 15,
Industriens Hus,
Rådhuspladsen i København.
Digitaliseringsminister og minister for ligestilling Marie Bjerre(V) er på talerstolen og fortæller om, hvilke ambitioner ministeren har for det digitale område og hvad fremtiden bringer for techbranchen i Danmark.
EU kæmper for digital suverænitet i konkurrencen med USA og Asien. Samtidig kommer EU løbende med ny regulering. Adm. direktør for Tænketanken Europa, Lykke Friis, fortæller på nytårskuren om, hvilke indsatser, der er sat i søen for at tackle aktuelle samfundsudfordringer i EU, og hvilken betydning det har for den digitale og teknologiske transformation.
Netop Europas digitale suverænitet er også på dagsordenen, når to fremtrædende digitale virksomheder taler om tidens tech og trends.
Rasmus Blom, senior vice president for Foss Software Services Division, kommer med et oplæg om, hvilke muligheder og udfordringer EU’s digitale ambitioner medfører for dansk erhvervsliv. Den anden trend er grøn omstilling, og CEO Mikkel Bardram fra EG fortæller om, hvordan digitalisering kan bidrage til en grønnere fremtid.
Kontakter
Yderligere oplysninger og tilmeldinger fra pressen: pressemedarbejder Bo Hjuler, tlf 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder
Links
Information om DI Digital
DI Digital er et branchefællesskab i Dansk Industri for virksomheder inden for it, tele, elektronik og kommunikation. Vi vil sikre, at Danmark bliver det foretrukne land at drive teknologivirksomhed i og ud fra – for at gøre Danmark rigere.
Følg pressemeddelelser fra DI Digital
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Digital
DI: Kan Danmark omsætte kunstig intelligens til værdi?20.8.2026 13:59:20 CEST | Presseinvitation
Hvordan skaber vi værdi med kunstig intelligens – og hvordan sikrer vi, at teknologien bruges ansvarligt? AI former allerede vores virksomheder, arbejdsmarked og samfund. Men spørgsmålet er, om Danmark har en tydelig national retning for, hvordan potentialet realiseres bredt – og hvordan vi undgår at sakke bagud i den globale teknologikonkurrence. På DI Digitals Årsdag 2026 sætter vi fokus på visioner, værdiskabelse, ansvarlighed og kompetencer.
DI Digital: Danmark har brug for flere med it-kompetencer27.7.2026 18:40:48 CEST | Pressemeddelelse
Tallene for optaget på de videregående uddannelser er offentliggjort her til aften, og i Dansk Industris branche for techvirksomheder, DI Digital er der bekymring over et stagnerende optag på de it-uddannelser, som virksomhederne efterspørger.
DI: Digital suverænitet fylder mere i virksomhederne19.5.2026 12:17:50 CEST | Pressemeddelelse
Danske virksomheder er rykket markant på digital suverænitet i takt med stigende geopolitisk uro. Men samtidig oplever mange betydelige barrierer i forbindelse med skift af leverandør af forretningskritisk IT.
Topmøde om digital suverænitet: hvordan sikrer vi kontrol og handlefrihed?20.4.2026 11:45:22 CEST | Presseinvitation
Dansk Industris branchefællesskab DI Digital for tech og digitale virksomheder samler nu forskere, rådgivere og virksomhedsledere til et topmøde om digital suverænitet i praksis, og om hvordan vi sikrer kontrol, fleksibilitet og handlefrihed.
DI Digital vælger nye bestyrelsesmedlemmer16.4.2026 13:44:36 CEST | Pressemeddelelse
DI Digital, der er Dansk Industris branchefælleskab for tech-virksomheder, herunder IT-, tele-, elektronik-, robot- og medievirksomheder, har den 14. april 2026 holdt ordinær generalforsamling. På generalforsamlingen var der genvalg til otte eksisterende bestyrelsesmedlemmer og nyvalg til Martin Høyer, CEO i Conscia.
