Ny DI-prognose: Fra krise til mangel på arbejdskraft

Fra nedtur til optur og mangel på arbejdskraft. Sådan kan DI’s prognose for dansk økonomi sammenfattes i korte vendinger.
- Der er tale om et helt vildt skifte i økonomien. For et år siden snakkede vi om massive tab af arbejdspladser, nu står en del virksomheder med en voldsom mangel på medarbejdere, siger DI’s politiske direktør Emil Fannikke Kiær.
Beskæftigelsen er allerede nu ved at være tilbage på et rekordhøjt niveau, og ifølge DI’s prognose vil beskæftigelsen fortsætte med at stige i de kommende måneder og år. Det sker samtidig med, at økonomien (BNP) i år forventes at vokse med 2,5 procent og i 2022 med 3,5 procent.
- Der bliver tilført brændstof til alle de økonomiske motorer. Der forventes fremgang i både investeringer, eksporten, samt i det private og offentlige forbrug, siger Emil Fannikke Kiær.
Turisme- og oplevelsesøkonomien er stadig i krise
Med til historien hører dog, at der stadig er brancher i Danmark, der er hårdt trængte af corona. Det gælder især turisme- og oplevelsesøkonomien og persontransport, hvor kunderne stadig ikke har mulighed for at vende tilbage i normalt omfang.
- Det er ikke alle dele af økonomien, der er inviteret med til fest. Det skal vi være meget opmærksomme på. Fokus må nu også være på, at få de brancher, der stadig er hårdt trængte, op i gear igen, siger Emil Fannikke Kiær.
Samtidig er det klart, at der skal være et vågent øje for, hvordan de brancher, der allerede løber hurtigt, kan få de medarbejdere og kompetencer, som de har brug for.
- Kampen om medarbejderne bliver hård. Både herhjemme og globalt. Virksomhedernes succes og Danmarks økonomi kommer i høj grad til at være afhængig af, at virksomhederne får de medarbejdere, som de har brug for. Derfor skal vi have gang i reformer, der kan øge arbejdsudbuddet og så skal vi have fokus på, hvordan vi kan være et attraktivt land at søge til og arbejde i for dygtige udlændinge, siger DI’s politiske direktør.
Nøgletal fra DI’s prognose – udvikling i procent:
2021 |
2022 |
|
BNP |
2,5 |
3,5 |
Privat forbrug |
3,6 |
5,0 |
Offentlig forbrug |
4,2 |
- 0,3 |
Eksport af varer og tjenester |
5,6 |
5,2 |
Import af varer og tjenester |
8,8 |
5,0 |
Følg os på:
Kontakter
For yderliger information kontakt pressechef Søren Langelund tlf.: 2091 9335
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Dansk medaljeregn kan være afgørende for fremtidens erhvervsliv13.9.2025 21:16:58 CEST | Pressemeddelelse
DI ønsker alle vinderne af EuroSkills2025 stort tillykke og glæder sig over, at hele 13 danskere hev medaljer hjem. Det kan i høj grad inspirere andre unge til at vælge erhvervsuddannelserne til – og det har Danmark brug for.
DI: Nyt våbenindkøb booster Danmarks forsvarsindustri12.9.2025 14:57:52 CEST | Pressemeddelelse
Partierne bag forsvarsforliget valgte europæiske våbenindkøb for 58 mia. kr. Via krav om industriaftaler giver aftalen dansk forsvarsindustri milliardordrer.
Katastrofe afværget: Midlertidig løsning på astronomisk emballageregning sikret11.9.2025 17:29:59 CEST | Pressemeddelelse
Der er fundet en mindelig kortsigtet løsning for producentansvaret, som Dansk Industri (DI) hilser velkommen. Men den langsigtede løsning bliver uhyre vigtig, så der skal regeringen virkelig i arbejdstøjet, lyder det fra DI.
DI: Europæisk trepart om havvind er et vigtigt skridt for billigere og grønnere strøm4.9.2025 18:30:06 CEST | Pressemeddelelse
Fælles europæisk satsning på havvind kan sænke elpriserne, styrke energiuafhængigheden og skabe nye muligheder for danske virksomheder.
7.500 virksomheder har sat deres kryds: Vejen er den mest erhvervsvenlige kommune4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med kun få måneder til kommunalvalget har 7.500 virksomheder med næsten 300.000 ansatte afgivet deres stemme på, hvilken kommune i landet der er den mest erhvervsvenlige. Dansk Industri (DI) har i dag offentliggjort landets største, årlige undersøgelse af den lokale erhvervsvenlighed, og ifølge virksomhederne er det i år Vejen Kommune, der er den mest erhvervsvenlige. - Tillykke til Vejen. Mange danske kommuner bør skele til Vejen og de øvrige kommuner i Syd- og Vestjylland, som er landets mest erhvervsvenlige landsdele. - De lokale politikere har afgørende indflydelse på, hvor gode betingelser vores virksomheder har for at skabe vækst, job og velstand. Alle virksomheder bygger på en drøm om at gøre en forskel, og danske virksomheder giver danskerne noget at stå op til og Danmark noget at leve af. Det bør vi alle minde lokalpolitikerne om, når vi sætter vores kryds til kommunalvalget den 18. november, siger erhvervs- og medlemsdirektør Emil Fannikke Kiær. Dialog og imødekommenhed Det e
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum