Ny dansk kampagne skal hjælpe med at vaccinere frontpersonale i verdens mest udsatte lande. Trods mere end 8 millioner visninger er der lang vej endnu.
22.7.2021 13:28:47 CEST | UNICEF Danmark | Pressemeddelelse

Sammen med WHO er UNICEF en af de bærende kræfter bag den globale vaccinealliance COVAX, hvis mål er at vaccinere blandt andre sygeplejersker, jordemødre, læger og andet sundhedspersonale over hele verden. Og selvom COVAX allerede har leveret mere end 136 millioner vaccinedoser til 136 lande, så er behovet forsat stort og meget akut. Katastrofen raser stadig ude i verden, hvilket ses tydeligt i Indien, Nepal, Sri Lanka og på Maldiverne lige nu.
”Vi hjælper bedst alle verdens børn, ved at vaccinere de voksne, som beskytter og hjælper dem i deres hverdag. Derfor har vi stort fokus på frontpersonale og lærere, så børn igen kan blive hjulpet, hvis de er syge, og så de kan komme tilbage til skolen,” fortæller Karen Hækkerup, generalsekretær i UNICEF.
Et blåt plaster der heler
Derfor har UNICEF lanceret en ny dansk kampagne med et blåt plaster som omdrejningspunkt. Det blå plaster skal markere, at helingen er i gang. Hele indsatsen har til formål at skabe opmærksomhed samt indsamle midler til en retfærdig vaccinefordeling.
Bag kampagnen
UNICEFs kampagneteam har til indsatsen fået hjælp af Advice A/S til koncept, Havas til annoncering på TV og print samt af Better Banners til bannermateriale. Kampagnen har opnået flotte resultater på impressions og awareness. Mange privatpersoner har også allerede støttet kampagnen med donationer. Desværre, er der lang vej endnu og hos UNICEF håber man, at særligt virksomheder vil donere til kampagnen, for at man for alvor kommer i mål med midlerne til COVAX og dermed hjælpen til frontpersonalet i verdens fattigste lande.
Kommunikationen er svær
Frontpersonale i hele verden står lige nu med præcis samme alvorlige problemstilling som vores danske sundhedspersonale i fronten. Selvom situationens alvor er nem at forstå, er det svært at gøre kommunikationen både nærværende og aktuel for danskerne, som i forvejen bombarderes med informationer om COVID-19, mutationer osv.
”Selvom vi alle sidder i samme båd, og alle gerne vil tilbage til den verden, vi kender, skal vi alligevel balancere på en knivsæg med denne kampagne. Folk er trætte af dommedagskommunikation, og vi har bestræbt os på at skabe en kampagne, hvor folk i virkeligheden kan gøre en forskel og spille en aktiv rolle i at få verden tilbage,” siger Kristina Rasmussen Cook, kampagnechef hos UNICEF Danmark.
Stor opbakning til kampagnen
UNICEF har allieret sig med en hel række af stærke partnere og ikke mindst overarme, der skal hjælpe med at skabe opmærksomhed omkring kampagnen, indsamle midler og bakke op. Det tæller blandt andet DSB, hvor 7Eleven har solgt donationsgaver. Herudover bakker store dele af det danske kulturliv op om kampagnen: Bl.a. det danske fodboldlandshold med Kasper Hjulmand i spidsen. Danskerne har desuden kunnet spotte plastret på seværdigheder i hele landet – for eksempel på armen af Thomas Dambo kæmpe trætrolde samt på overarmen af Mennesket ved Havet i Esbjerg – og mange flere! Dette har resulteret i 41 presseomtaler, takket være den brede, lokale forankring.
Kendte danskere som Mads Steffensen og Nicolaj Kopernikus bærer også stolt plastret på overarmen for at vise deres støtte og opbakning til UNICEF og COVAX. De har deltaget i UNICEFs TV-reklame, som danskerne også har kunnet møde på sociale medier og digitalt. Herudover, har adskillige kendte danskere og influencers bakket op om kampagnen på sociale medier.
Danskerne kan støtte kampagnen og selv få fingrene i de lyseblå plastre på Unicef.dk/plaster.
Kampagnens foreløbige resultater
Kampagnen er set 8.015.397 gange*
Visninger/impressions paid display: 7.705.873
Reach paid display: 1.059.775
Organisk reach social media: 303.961
Organisk impressions social media: 309.524
Likes social media: 5.417
Kommentarer social media: 175
Delinger social media: 18.188
Influencer omtaler (også fra kendte): 56
Presseomtaler: 41
*Obs i resultaterne er der ikke inkluderet visninger på TV eller læsertal fra Politiken.
For at se denne video fra www.unicef.dk, så skal du aceptere cookies på toppen af denne side.Kampagneside
Nøgleord
Kontakter
Kristina Rasmussen Cook, Kampagnechef hos UNICEF Danmark, KRCook@unicef.dk & +45 30 63 19 39
Billeder








Links
Information om UNICEF Danmark
Flere billeder kan fremsendes, hvis det ønskes
Følg pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra UNICEF Danmark
Pandora donerer til UNICEF for at støtte børn, der er ramt af jordskælv i Colombia og Venezuela9.9.2026 20:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nødhjælpsdonationen på 1,3 million DKK vil hjælpe UNICEF med at nå ud til børn og familier med livsvigtige tjenester og forsyninger.
Over 2.000 skoleklasser klar til Rettighedsstafetten i uge 387.9.2026 12:35:42 CEST | Pressemeddelelse
Fra mandag den 14. september ruller Rettighedsstafetten ud på skoler i hele Danmark for at styrke børn og unges kendskab til deres rettigheder. I år er der særligt fokus på artikel 19 i Børnekonventionen, der handler om retten til et liv uden vold.
Rettighedsstafetten vender tilbage: Skoler sætter fokus på børns ret til et liv uden vold5.8.2026 13:00:59 CEST | Pressemeddelelse
I uge 38 sætter skoler over hele landet børns rettigheder på skoleskemaet, når Rettighedsstafetten vender tilbage. I år er temaet beskyttelse mod vold, og selvom det aldrig er børnenes ansvar, kan viden om egne rettigheder være afgørende for, at børn tør tale højt og søge hjælp.
Adgangen til nødhjælp svigter, mens børn i Gaza betaler prisen22.7.2026 11:26:10 CEST | Pressemeddelelse
Næsten hele Gazas befolkning er fordrevet, adgangen til nødhjælp er fortsat stærkt begrænset, og børn risikerer dehydrering, sygdom og underernæring. Samtidig advarer UNICEF om, at manglende finansiering og fortsatte adgangsrestriktioner gør det stadig vanskeligere at nå frem med livreddende hjælp.
UNICEF: Børn dræbes fortsat i Ukraine – nødhjælpslager ødelagt i russisk angreb21.7.2026 10:45:26 CEST | Pressemeddelelse
Et russisk angreb har ødelagt et UNICEF-lager med mere end 106.000 nødhjælpsartikler, mens antallet af børn, der bliver dræbt og såret i krigen, fortsat stiger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
