Ny bog fra Den Grønne Ungdomsbevægelse

Retfærdig naturbevarelse er Den Grønne Ungdomsbevægelses forsøg på at give et kraftigt skub til biodiversitetsdagsordenen i Danmark. Efter årtiers politisk nedprioritering af biodiversitetspolitik til fordel for biodiversitetsskadelige erhvervsinteresser, skriger arterne og økosystemerne på omsorg og beskyttelse som aldrig før.
“Vi oplever desværre, at vores regering fortsætter en lang dansk tradition med at tie biodiversitetskrisen ihjel. Det vil vi gerne lave om på med vores manifest,” udtaler Freya Skriver.
Retfærdig naturbevarelse er blevet til i en kollektiv skriveproces mellem en stor gruppe aktivister med mange forskellige fagligheder.
Bogen gør status over, hvor alvorligt det står til med dansk biodiversitet og identificerer de systemer, tænkemåder og erhverv, der truer mangfoldigheden af liv i Danmark og globalt.
I form af 10 store visioner for en fremtid i harmoni med de planetære grænser og en ny økologisk bevidsthed giver Den Grønne Ungdomsbevægelse sine bud på en helhedsorienteret biodiversitetspolitik, der tager fat om roden af de livsfjendtlige systemer, vi føler os fanget i.
“Med dette manifest ønsker vi at berige vores fælles forestillinger om, hvilket omsorgsfuldt og regenerativt samfund vi kan skabe,” udtaler Lea Wiggen Kramhøft.
Esther Michelsen Kjeldahl tilføjer: “Vi frygter, at en eventuel kommende biodiversitetslov, som SVM har lovet i regeringsgrundlaget, bliver en tynd kop te, der ikke rykker ved status quo. Det vil vi ikke acceptere. Derfor kommer vi her med et fuldstændigt vidunderligt alternativ til status quo.”
Visionerne følges op af en række konkrete policyforslag, der kan indføres inden 2030 som skridt på vejen mod vores utopi.
Clara Berg-Jensen understreger, at “vi er nødt til at tillade os selv at tænke i utopier. Faktisk er det fuldstændigt nødvendigt at tænke ud af systemets trange boks, når vi står i massedød til knæene. Derfor ser vi det at formulere utopier for en retfærdig verden fuld af liv som en protesthandling i sig selv.”
Astrid Therese Blom-Hansen konkluderer, at “manifestet indbyder til at medtænke vores medorganismer i alle politiske beslutninger fremover. Vores medorganismer har en ukrænkelig ret til at eksistere og til at have et bæredygtigt livsgrundlag, som vi alle skal tage alvorligt. Vi skal begynde at forholde os til, at industrier og rige mennesker skal fylde mindre for at give andre arter plads.”
For at fejre bogens udgivelse inviterer Den Grønne Ungdomsbevægelse til et release-arrangement d. 17. maj kl. 17-19 i gården på Fælledvej 12.
Nøgleord
Billeder
Information om Den Grønne Ungdomsbevægelse

Grundtvigs Sidevej 2
1865 Frederiksberg C
+45 30 63 66 36https://www.dgub.dk/
Den Grønne Ungdomsbevægelse kæmper for en grøn og retfærdig fremtid. Vi er en græsrodsbevægelse af unge over hele landet og er partipolitisk uafhængige.
Følg pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Rekordmange klimaaktivister på Folkemødet i år2.6.2025 12:03:37 CEST | Pressemeddelelse
Rekordmange unge fra Den Grønne Ungdomsbevægelse sejler til Folkemødet 2025. De 70 aktivister bliver svære at overse i Allinge - de kommer både til at deltage i debatter, afholde egne events på deres scene og bidrage med kreative demokratiske indspark rundt omkring på folkemødepladsen.
Den Grønne Ungdomsbevægelse holder oliefest foran PFA28.5.2025 07:17:32 CEST | Pressemeddelelse
PFA er den sorteste pensionskasse i Danmark og tjener nu endnu flere penge på kontroversielle olieaktiviteter fra deres milliardinvestering i TotalEnergies. Derfor holder Den Grønne Ungdomsbevægelse oliefest foran PFAs hovedkontor for at stille skarpt på, hvordan pensionskassen tjener penge på at drive klimakrisen.
Lige nu: Aktivister trænger ind i Mærsk13.5.2025 09:55:02 CEST | Pressemeddelelse
Lige nu befinder over 50 aktivister – heriblandt svenske Greta Thunberg – sig i kontorerne hos Maersk Tankers, Mærsks datterselskab dedikeret til fragt af fossile brændsler. Aktionen er en del af aktionsrækken May:hem, som i løbet af 10 dage og på tværs af Europa sætter fokus på Mærsks rolle i klimakrisen og Israels krigsforbrydelser
Aktivister befinder sig på Statens Museum for Kunst og protesterer mod Mærsk, som har finansieret ny udstilling11.5.2025 14:36:33 CEST | Pressemeddelelse
Lige nu er en større gruppe af klima- og Palæstina-aktivister gået ind på Statens Museum for Kunst for at gøre opmærksom på, at museets Michelangelo-udstilling er finansieret af Mærsk, som aktivisterne beskylder for at være medskyldige i klimakollaps og folkemord. Fredag aften befandt aktivister sig ligeledes i Operaen. Aktionerne er en del af aktionsrækken May:hem, som på tværs af Europa lægger pres på Mærsk
Klima- og palæstinaaktivister protesterer under forestilling i Operaen9.5.2025 22:07:46 CEST | Pressemeddelelse
Lige nu er Mærsk-kritiske aktivister gået ind i Operaen med bannere og megafoner for at gøre gæsterne opmærksomme på, at Operaen er finansieret af Mærsk, som ifølge aktivisterne også faciliterer folkemord og klimakrise. Aktionen er en del af aktionsrækken May:hem, som på tværs af Europa lægger pres på Mærsk, og som får Palæstina- og klimabevægelser i København og Aarhus til at afholde demonstrationer lørdag
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum