Aktivister befinder sig på Statens Museum for Kunst og protesterer mod Mærsk, som har finansieret ny udstilling
Lige nu er en større gruppe af klima- og Palæstina-aktivister gået ind på Statens Museum for Kunst for at gøre opmærksom på, at museets Michelangelo-udstilling er finansieret af Mærsk, som aktivisterne beskylder for at være medskyldige i klimakollaps og folkemord. Fredag aften befandt aktivister sig ligeledes i Operaen. Aktionerne er en del af aktionsrækken May:hem, som på tværs af Europa lægger pres på Mærsk

Efter flere dage med aktioner og demonstrationer rettet mod Mærsk er aktivister nu gået ind på Statens Museum for Kunst, hvis store Michelangelo-udstilling er finansieret af Mærsk. Aktivisterne har medbragt bannere, holder taler og spiller musik, og de har foldet et stort Palæstina-flag ud fra en balkon. Aktionen er en del af May:hem-kampagnen, som angriber Mærsk på tværs af Europa, og som i København også sætter fokus på de mange kulturelle symboler og institutioner, Mærsks fond finansierer.
Mens Mærsk næsten ingen skat betaler i Danmark, støtter de til gengæld en masse kultur, fortæller aktivist i Den Grønne Ungdomsbevægelse Petra Sanggaard:
“Mærsk vil gerne fremstå som den her humanistiske og altruistiske virksomhed, der støtter sympatiske projekter i Danmark, men vi vil gerne gøre opmærksom på, at de er alt andet. Mærsk betaler stort set ikke skat, og de udleder mere CO2 end mange nationalstater. Derudover sender de massive mængder våben til Israels folkemord. Alligevel undgår de ved hjælp af massiv greenwashing og lobbyisme at blive stillet til ansvar,” udtaler aktivisten.
At aktivisterne lige nu befinder sig på Statens Museum for Kunst er ikke for at ramme museet, men for at gøre gæsterne opmærksomme på, at udstillingen med den italienske renæssancemaler er finansieret af penge, Mærsk har tjent på fragt af våben og olie, fortæller Elaia Tølbøll, som også er aktivist i Den Grønne Ungdomsbevægelse:
“Det bør være en del af gæsternes oplevelse med den her udstilling, at den er støttet af Mærsk - en virksomhed som med åbne øjne accelererer klimakollapset og hjælper Israel med at bombe Gaza og fordrive palæstinenserne. Mærsk skal ikke slippe afsted med at vaske sig hverken grønne eller folkekære.”
Det var også i forbindelse med May:hem-kampagnen, at aktivister fredag aften befandt sig i Operaen. Lørdag var der Mærsk-kritiske demonstrationer i både København og Aarhus. May:hem mod Mærsk løber fra 5.-15. maj på tværs af hele Europa.
Kontakter
Lukas Lund PedersenHenvendelser vedrørende May:hem mod Mærsk
Tlf:91741712Tlf:91741712Om Den Grønne Ungdomsbevægelse
Den Grønne Ungdomsbevægelse kæmper for en grøn og retfærdig fremtid. Vi er en græsrodsbevægelse af unge over hele landet og er partipolitisk uafhængige.
Følg pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Klima- og palæstinaaktivister protesterer under forestilling i Operaen9.5.2025 22:07:46 CEST | Pressemeddelelse
Lige nu er Mærsk-kritiske aktivister gået ind i Operaen med bannere og megafoner for at gøre gæsterne opmærksomme på, at Operaen er finansieret af Mærsk, som ifølge aktivisterne også faciliterer folkemord og klimakrise. Aktionen er en del af aktionsrækken May:hem, som på tværs af Europa lægger pres på Mærsk, og som får Palæstina- og klimabevægelser i København og Aarhus til at afholde demonstrationer lørdag
Afgørende klimatopmøde finder sted i København - udenfor kræver demonstranter reel klimahandling7.5.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag samles klimaministre fra hele verden til ‘Copenhagen Climate Ministerial’ i Moltkes Palæ i København for at sætte retningen for klimaforhandlingerne forud for COP30. Mødet møder kritik fra Den Grønne Ungdomsbevægelse, som sammen med aktivister fra Scientist Rebellion og Extinction Rebellion demonstrerer foran topmødet for at kræve en reel udfasning af olie, kul og gas samt betaling af den klimagæld, verdens rigeste lande skylder.
Aktivister indleder en række af aktioner mod Mærsk flere steder i Europa5.5.2025 08:27:07 CEST | Pressemeddelelse
I dag igangsætter Den Grønne Ungdomsbevægelse sammen med en bred koalition af europæiske klima- og Palæstina-aktivister en række af aktioner mod Mærsk. I løbet af de næste 10 dage vil Mærsks kontorer samt nogle af de kulturelle institutioner, Mærsk har finansieret, være centrum for aktioner i flere europæiske storbyer. Kampagnen retter sig blandt andet mod Mærsks transport af våben til Israel og virksomhedens høje CO2-udledninger
Klimaaktivister afbryder generalforsamling i svensk bank1.4.2025 12:07:57 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med bl.a. Greta Thunberg afbryder danske unge lige nu generalforsamlingen for SEB, som er den bank i Sverige, der står for den største finansiering af den fossile industri. Aktionen til generalforsamlingen igangsætter en uge med protester og aktioner rettet mod den svenske bank samt workshops og erfaringsudveksling i den skandinaviske klimabevægelse.
Nordea svigter klimaet: Protestaktioner i hele Norden efter afgørende afstemning21.3.2025 08:42:27 CET | Pressemeddelelse
Unge gennemfører fredag aktioner mod Nordeas kontorer i Odense, Oslo og København. I Nordeas filial på Amager gik demonstranterne ind i foyeren, hvor de hældte sort olie over sig selv for at symbolisere, at Nordea med sine investeringer oversvømmer verden i fossil olie.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum