Ny analyse: Unge er topengagerede i demokratiet, men mangler demokratisk selvtillid
Nogle har måske den opfattelse, at ungdommen blot sidder derhjemme og swiper på tinder eller danser løs ved soundboxen og sjældent forholder sig til det samfund, der omgiver dem. Men det er langt fra virkeligheden.
Ifølge en dugfrisk udgave af Demokratianalysen 2020, som DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd udgiver årligt i samarbejde med Epinion, er unge aktive deltagere i samfundet – og den deltagelse er mangeartet, også i 2020. Eksempelvis er det hele 64% af de unge mellem 16 og 25 år, som har diskuteret politik med venner og familie, 41% har skrevet under på en underskriftindsamling og 32% har købt eller fravalgt at købe bestemte varer af politiske årsager.
Klimaet er fortsat højt på dagsordenen
”For mig er det tydeligt, at unge er yderst samfundsbevidste – og er stærke demokrater, som er med til at skabe vigtige politiske forandringer. Jeg tror eksempelvis ikke, at klimakrisen havde fået så stor bevågenhed, hvis ikke ungdommen havde råbt vagt i gevær” udtaler Chris Preuss, formand for DUF.
Og netop klimakrisen står fortsat højest på de unges dagsorden. Knap halvdelen af de unge angiver klima og grøn energi, som en af de vigtigste politiske emner. På en solid andenplads kommer sundhed og sygehuse, som knap en tredjedel af de unge angiver som et af de vigtigste politiske emner.
Unge mangler tid, viden og demokratisk selvtillid
Hele 76% af de unge svarer, at de har en holdning til i hvilken retning Danmark og Verden skal udvikle sig.
Men desværre oplever en del unge også en række barrierer for at engagere sig yderligere i demokratiet. Knap halvdelen af de unge siger, at de ikke føler, at de har tid eller overskud. Over en tredjedel mener ikke, at de ved nok til at kunne være med. Endelig er det over en femtedel som ikke føler, at deres engagement vil gøre en reel forskel.
”En høj politisk selvtillid og tro på egne muligheder for at påvirke samfundet, er et grundlag for at engagere sig i demokratiet. Derfor er det dybt bekymrende, at så stor en del af ungdommen ikke tror på, at de kan gøre en forskel – for det kan de! I DUF arbejder vi derfor aktivt med at klæde unge på til at blive gode demokrater i vores projekter som Skolevalget og Demokratiets Dag” siger Chris Preuss.
Om Demokratianalysen
Siden 2011 har DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd gennemført en årlig Demokratianalyse, hvor de via en spørgeskemaundersøgelse gør status over danskernes – og særligt ungdommens - holdninger og deltagelse i demokratiet.
Kontakter
Chris PreussFormand
Tlf:22889996preuss@duf.dkFreja FokdalPolitisk Konsulent
Tlf:41416335frf@duf.dkInformation om DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
DUF er en paraplyorganisation for 78 demokratiske, samfundsengagerende og landsdækkende børne- og ungdomsorganisationer. Spejdere, rollespillere, studenterorganisationer, kirkelige foreninger, miljøorganisationer og de politiske ungdomsorganisationer er blandt medlemmerne.
Følg pressemeddelelser fra DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
Jakob Skyggebjerg Kjær vinder DM i Debat 202514.6.2025 17:22:09 CEST | Pressemeddelelse
Jakob Skyggebjerg Kjær fra Radikal Ungdom kunne i dag løfte trofæet med en sejr i finalerunden over Ask Ellebjerg fra det Danske Spejderkorps og titlen som Danmarks bedste Debattør 2025.
Hver anden unge kommunalpolitiker i tvivl om genopstilling28.5.2025 16:04:32 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse for Dansk Ungdoms Fællesråd – DUF viser, at over halvdelen (52 %) af unge kommunalbestyrelsesmedlemmer har været i tvivl om, hvorvidt de vil genopstille ved kommunal- og regionalvalget 2025.
Demokratianalysen 2025: 79 % af unge vil stemme ved det kommende kommunal- og regionalvalg21.5.2025 08:24:46 CEST | Pressemeddelelse
Størstedelen af unge mellem 18 og 30 år forventer at stemme til kommunal- og regionalvalget til efteråret. Det viser helt nye tal fra Demokratianalysen 2025, der i dag lanceres af Dansk Ungdoms Fællesråd. I analysen bliver der også sat fokus på unges demokratiske selvtillid.
Gentofte Kommune vinder 2. pladsen om at blive Årets Ungdomskommune 202528.2.2025 11:38:39 CET | Pressemeddelelse
Gentofte Kommune vinder i år 2. pladsen i opløbet om at blive Årets Ungdomskommune. Det er DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd, der uddeler prisen, som har eksisteret siden 2006, til den kommune, der gør en særlig indsats for det gode ungdomsliv. De seneste år har DUF ligeledes hædret 2. og 3. pladsen, fordi flere kommuner gør et særligt indtryk og et godt stykke arbejde med at sikre unge gode kommuner at være en del af.
Billund Kommune tager 3. pladsen i opløbet om at blive Årets Ungdomskommune 202527.2.2025 14:49:29 CET | Pressemeddelelse
DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd uddeler hvert år prisen til Årets Ungdomskommune til en kommune, der gør noget særlig for unge. Billund Kommune vinder årets 3. plads for indsatser, der inddragger børn og unge i beslutninger om eget liv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum