Nu tager udviklingen af havnen i Nykøbing fart
1.12.2020 12:40:35 CET | Guldborgsund Kommune | Pressemeddelelse

Kulturliv, restauranter og cafeer, rekreative miljøer, boliger, overnatning for turister og en promenade. Det er kun fantasien, der sætter grænser for, hvad havneområdet i Nykøbing kan udvikle sig til. Med dagens beslutning i Økonomiudvalget er et væsentligt skridt taget hen mod en ny og åben havn, som alle borgere i Guldborgsund vil få glæde af.
”Jeg er meget glad for, at vi nu kan komme videre med at åbne havnen i Nykøbing for alle, borgere, virksomheder og turister, og at vi dermed kan udnytte det store potentiale, der ligger i at vende ansigtet og byen mod vandet. Det vil også binde Nykøbing og Sundby endnu mere sammen og skabe et helt fantastisk miljø til gavn for hele kommunen,” siger borgmester John Brædder, der også er formand for Økonomiudvalget i Guldborgsund Kommune.
Arbejdet med at omdanne havneområdet fra kun at være erhvervshavn til også at være et åbent og rekreativt havneområde har været undervejs et stykke tid. Det er et omfattende projekt, der kræver meget forberedelse, og det har også været vigtigt at sikre, at de virksomheder, der holder til på havnen, har gode alternativer, og at der fortsat kan drives erhvervshavn for de virksomheder, der er afhængige af skibstransport.
Undervejs i forløbet er mange parter og interessenter blevet hørt og inddraget. Det gælder også borgerne, der har haft gode ideer til havneudviklingen.
På dagens møde i Økonomiudvalget skulle det besluttes, hvilken udviklingsmodel, der skal være for havneområdet. Her besluttede udvalget, at man ønsker en såkaldt selskabskonstruktion, hvor private investorer bliver en del af ejerkredsen og udviklingsarbejdet sammen med kommunen. Der skal i den forbindelse også etableres en bestyrelse med repræsentanter fra både kommune og private investorer, som i fællesskab styrer processen.
”Vi har haft en grundig drøftelse af sagen, hvor vi har fået input og erfaringer fra flere kanter, blandt andet fra Sønderborg Kommune, og der er ingen tvivl om, at havneudviklingen vil ske langt hurtigere, hvis vi har de private investorer med som ligeværdige partnere,” siger John Brædder.
Barren skal sættes højt
Udvalget besluttede ligeledes, at der nu skal laves masterplan for havneudviklingen. Det indebærer blandt andet, at der skal findes en arkitekt, der skal være med til at sætte rammen for det visuelle udtryk og for helhedsplanen. Udvalget ønsker en internationalt anerkendt arkitekt, for barren skal sættes højt, siger John Brædder:
”Vi står med en unik mulighed for at skabe et levende havnemiljø, og der er ingen tvivl om, at en stjernearkitekt vil kunne sikre, at vi som borgere får mest muligt ud af området, at den æstetiske sammenhæng sikres, og at vi kan skabe mere opmærksomhed om projektet til gavn for den investering, der skal til,” siger han.
Som en del af projektet har Guldborgsund Kommune netop ansat Anders V. Møller som programleder for havneudviklingen. Anders V. Møller har tidligere varetaget højtplacerede stillinger i Frederiksberg Kommune, på Københavns Universitet og i det, der i dag hedder Slots- og Kulturstyrelsen. Han skal de næste fire år stå i spidsen for at virkeliggøre byrådets vision for havneområdet, og han skal primært arbejde med fundraising, visionsoplæg og projekt- og masterplan. Desuden skal han opbygge et tæt samarbejde med relevante interessenter, investorer og borgergrupper.
”Jeg tror, vi alle sammen glæder os til, at havneudviklingen bliver en realitet og ikke kun noget vi taler om, og der er ingen tvivl om, at der nu for alvor sættes damp under udviklingen. Det vil selvfølgelig tage en del år, før vi er i mål, for den slags tager tid, men jeg er sikker på, at vi på sigt får et fantastisk miljø, der vil udvikle både Nykøbing by og resten af kommunen,” siger John Brædder.
Økonomiudvalget forventer at tage stilling til masterplanen medio 2021.
Kontakter
John BrædderBorgmester
Tlf:25180390Johanne Duus HornemannKommunikationskonsulent
Tlf:2518 2335jdh@guldborgsund.dkBilleder

Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Udvalg får præsenteret forslag til ny fordeling af folkeskolernes midler22.5.2026 11:03:33 CEST | Pressemeddelelse
Administrationens oplæg til en ny ressourcetildelingsmodel for folkeskolerne bliver nu forelagt Børne- & Skoleudvalget. Politikerne skal beslutte, om forslaget til en ny model skal sendes i høring hos skolebestyrelser og de faglige organisationer.
Østre Skole gøres nu klar til salg13.5.2026 15:41:58 CEST | Pressemeddelelse
Efter nogle år, hvor Østre Skole har været midlertidigt hjem for ukrainske flygtninge, genoptager Guldborgsund Kommune nu salgsprocessen. Ukrainerne har fået andre boliger, og Økonomi- & Erhvervsudvalget har derfor igangsat udbudsprocessen, så området kan udvikles.
Guldborgsund-bibliotekernes indspark til Madens Folkemøde11.5.2026 14:01:26 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund-bibliotekerne byder ind med forskellige indslag i forbindelse med Madens Folkemøde
Kulturpasset 2026 åbner dørene til gratis oplevelser i hele Guldborgsund1.5.2026 06:20:00 CEST | Pressemeddelelse
Kulturpasset i Guldborgsund Kommune vender tilbage i 2026 og giver igen børn, unge og deres familier gratis adgang til en række lokale kultur- og fritidsoplevelser. I år kan familier besøge Pangea Park Falster, Sakskøbing Madhus, Danmarks Traktormuseum, Villa Marina samt to svømmehaller i kommunen.
Sakskøbing bliver centrum for mad, fællesskab og sundhed i Guldborgsund22.4.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sakskøbing står over for et markant løft de kommende år med en række spændende byudviklingsprojekter. Et nyt samarbejde med Meyers Madhus skal undersøge, hvordan byen kan blive omdrejningspunkt for en langsigtet indsats, hvor sund mad, fællesskab og levende byliv går hånd i hånd. Ambitionen er klar: Sakskøbing skal være centrum for maddannelse og måltidskundskab – til gavn for borgere i hele Guldborgsund Kommune.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
