Nu starter byggeriet af Det Blå Foreningshus
Et længe næret ønske om at skabe forbedrede muligheder for vandsporten i havnen og på fjorden opfyldes nu, og der er store forventninger til husets fremtidige anvendelse:
”Med realiseringen af Det Blå Foreningshus skabes der optimale vilkår for de mange brugere af vandet og naturen omkring Haderslev Havn og fjorden. De nye rammer skaber rigtig mange muligheder til lands og til vands, og vi ser frem til endnu flere aktive” siger formanden for Det Blå Foreningshus, Michael Madsen, Haderslev Kajakklub.
Det Blå Foreningshus er et samarbejde mellem Haderslev Kommune og en række foreninger med relationer til vandsporten på Haderslev Fjord.
Foreningshuset skal være et nyt samlingssted for foreningerne, der færdes på og ved vandet. Huset skal danne ramme og udgangspunkt for en række vandsportsaktiviteter og det grej som kræves for disse aktiviteter.
”Haderslev får nu et moderne blåt foreningshus, der skal være center og støttepunkt for de efterhånden mange grønne og blå aktiviteter på vandet og på kanten af Haderslev Fjord. Vi er meget stolte over at kunne realisere dette projekt, der også vil give opholds -og aktivitetsmuligheder for alle – udover de faste foreningsbrugere” siger formanden for Kultur og Fritidsudvalget, Kjeld Thrane.
Første spadestik tages den 30. august kl. 17 på byggepladsen, Lodsvej 9, Haderslev.
Om Det Blå Foreningshus
Haderslev Kajakklub fremlagde i 2015 sit første bud på et nyt kano– og kajakcenter.
Efter det første tilsagn i 2018 om støtte på 5 mio. kr. fra Haderslev Kommune, er det gået støt fremad med finansieringen. Først med en donation på 5 mio. kr. fra Den A.P. Møllerske Støttefond i 2018, senere med 3,5 mio. kr. fra Lokale og Anlægsfonden og 3 mio. kr. fra Nordea- fonden, og senest med 250.000 kr., fra Salling Fondene og Norlys. Det samlede byggebudget er på 20 mio. kr.
Det Blå Foreningshus kommer til at bestå af næsten 1000 m2 under tag, der fordeler sig med ca. 400 m2 til selve huset, knap 400 m2 til opbevaring og ca., 150 m2 til værksteder m.m.
I huset er der køkken, møderum og træningslokale for foreningerne, omklædning, bad og sauna, når de aktive brugere kommer hjem efter en tur på vandet og desuden en række depoter m.m. til opbevaring fartøjer og udstyr.
Oveni kommer arealer med plads til ophold, udekøkken, udendørs træning m.m.
Kontakter
Kjeld ThraneFormand for Udvalget for Kultur og Fritid
Tlf:41 28 35 11kjth@haderslev.dkMichael MadsenFormand
Tlf:26830535formand@haderslevkajakklub.dkInformation om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Eske Kath skaber nyt gavlmaleri i Haderslev22.8.2025 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Kunstneren Eske Kath står bag nyt værk i Haderslev. Indvielse sker under kulturdage.
6100 Minutter: Kultur med kuldegys, klang og keramik19.8.2025 14:37:24 CEST | Pressemeddelelse
Fire døgn med over 100 gratis arrangementer venter, når kulturfestivalen 6100 minutter går i gang. Festivalen er skabt af lokale kulturinstitutioner, frivillige og Kulturhuset Bispen.
Borgerne i Haderslev og Starup får igen direkte indflydelse på lokale projekter14.8.2025 10:56:54 CEST | Pressemeddelelse
Haderslev Kommune åbner for en ny runde borgerbudgettering, hvor idéer fra lokalsamfundet kan blive til virkelighed gennem fælles engagement og afstemning.
Haderslev Kommune køber hotel i Gram til nedrivning25.6.2025 10:58:50 CEST | Pressemeddelelse
Kommunalbestyrelsen i Haderslev Kommune besluttede på deres møde tirsdag at købe Hotel Gram. Bygningen er registreret som bevaringsværdig, men har vist sig at være i så dårlig stand, at den er egnet til nedrivning.
Haderslev Idrætscenter får ny leder med rødder i det lokale20.6.2025 16:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Thomas Nørup Schmidt er den nye mand i spidsen for Haderslev Idrætscenter. Han har solid erfaring med idrætsfaciliteter fra henholdsvis Vejle, Kolding og senest Aabenraa Kommune. Og så er han født og opvokset i Haderslev.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum