Nu starter affaldssorteringen i Fredensborg Kommune

Efter påske er over 3.400 etage- og rækkehuse i kommunen klar til at modtage beholdere til sortering af papir, glas, metal, plast, pap og restaffald. Indførelsen af den nye affaldsordning sker etapevis.
Fredensborg Forsyning leverer de nye affaldsbeholdere i uge 16 og 17 efter påske til de boligforeninger i Kokkedal, Nivå, Fredensborg og Humlebæk, der er klar. Beholderne kan benyttes straks efter modtagelse og opstilling.
Borgmester Thomas Lykke Pedersen ser frem til, at den nye affaldsordning nu kommer i gang:
”Med den ny affaldssortering kommer alle til at bidrage til øget genanvendelse af ressourcerne. Derved kommer Fredensborg Kommune tættere på EU-målet om 60 pct. genanvendelse i 2030. I den forbindelse vil jeg gerne takke alle grundejerforeninger og boligselskaber for det store engagement, som de allerede har lagt i, at den nye ordning kommer godt fra start”.
I første omgang bliver det muligt at sortere papir, glas, metal, plast, pap og restaffald, der hvor man bor. Mulighed for frasortering af madaffald er endnu ikke besluttet, men forventes at blive indført i kommunen på et senere tidspunkt.
Flemming Rømer, formand for Fredensborg Forsynings bestyrelse, uddyber:
”Når du har sorteret dit affald, sørger vi for - i samarbejde med Norfors - at affaldet bliver samlet ind, og at de forskellige affaldsfraktioner bliver holdt adskilt helt frem til behandlingsanlæggene. Dermed sikrer vi, at, sorteringen gør en forskel og alt ender, hvor det skal”, siger Flemming Rømer og tilføjer:
”Vi har endnu ikke fastlagt, hvornår affaldsordningen indføres for enfamilieboliger, men et godt bud er slutningen af 2020”.
På Fredensborg Kommunes hjemmeside kan man læse om, hvad der sker med affaldet, finde inspiration til indendørs sortering, FAQ og meget mere. Det er også muligt, at printe skilte til affaldsskuret med billeder af de forskellige affaldsfraktioner, plakater til opgangen, ligesom sorteringsvejledninger på engelsk, arabisk og tyrkisk kan hentes der.
Kontakter
Borgmester Thomas Lykke Pedersen (A) tlf. 25 29 19 42
Bestyrelsesformand Flemming Rømer (O) tlf. 22 21 25 96
Billeder

Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Gode nyheder for fodbolden i Nivå og Fredensborg18.9.2025 10:11:29 CEST | Pressemeddelelse
Nye kunstgræstæpper og energibesparende banebelysning er på vej til kommunens fodboldspillere
Målrettet indsats har skaffet fritidsjob til 122 unge i kommunen15.9.2025 14:19:52 CEST | Pressemeddelelse
Et fritidsjob kan forbedre både de unges trivsel og selvtillid
Et samlet byråd står bag nyt budget i Fredensborg Kommune8.9.2025 10:59:36 CEST | Pressemeddelelse
Samtlige 27 medlemmer af Fredensborg Byråd står bag kommunens budget for 2026-29, der har overskriften ”Velfærd, natur og fremtidssikring”
Så kommer der flere parkeringspladser til Louisiana3.9.2025 13:01:24 CEST | Pressemeddelelse
Midt i september begynder arbejdet med at anlægge 50 nye grusparkeringspladser ved Humlebæk Strandvej
Kommunens klimaplan følger det gode spor2.9.2025 10:27:35 CEST | Pressemeddelelse
Dette års status på Fredensborg Kommunes klimaplan viser, at de gode takter fortsætter og mange mål nås som planlagt. Politisk er der fokus på mere skovrejsning og tilfredshed med, at kommunens C02 forbrug går den rette vej – blandt andet som følge af faldende forbrug af rødt kød i kommunens køkkener
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum