Nu koster din anhænger gratis
12.8.2019 09:14:41 CEST | Molslinjen A/S | Pressemeddelelse

Fra i dag bliver det meget attraktivt at tage sin campingvogn med fra Bornholm på en hverdag. På ruten mellem Rønne og Ystad bliver det fra mandag til torsdag helt gratis at have anhænger med. Mellem Rønne og Køge bliver det også gratis – her blot i weekenderne.
Målet er at få flyttet anhængerne på hurtigfærgen væk fra fredage og weekender, hvor der fortsat vil være rift om pladserne.
”Vi vil gerne skabe plads på de mest eftertragtede afgange. Vi ved, vi kan flytte trafik ved at gøre det billigt – måske kan vi flytte meget trafik ved at gøre det gratis”, siger Bornholmslinjens kommercielle direktør, Jesper Skovgaard.
Når efterårsferien er overstået, bliver anhængere også gratis i weekenderne.
På ruten mellem Rønne og Køge er det helt det samme – bare omvendt.
”Her vil vi faktisk gerne have de pladskrævende anhængere til at rejse i weekenderne, fordi pladsen er bedst der”, siger Jesper Skovgaard.
De, som allerede har bestilt og betalt en billet til en tur i perioden, bliver ikke snydt. De vil helt automatisk få prisen på deres anhænger refunderet ved check-in.
Kontakter
Jesper MaackPR- og kommunikationschef
Tlf:20196215jma@molslinjen.dkBilleder

Links
Information om Molslinjen A/S
Molslinjen er Danmarks største indenrigs færgeselskab. Med en flåde på 15 skibe driver selskabet i alt ni ruter fordelt på Alslinjen, Bornholmslinjen, Fanølinjen, Langelandslinjen, Molslinjen og Samsølinjen. Tilsammen har færgerne op mod otte millioner gæster årligt.
Ruterne Aarhus – Odden, Ebeltoft – Odden og Rønne – Ystad betjenes af nogle af verdens største katamaran-færger, og det gør Molslinjen til et af verdens største hurtigfærge-rederier.
I samarbejde med Herning Turist driver Molslinjen busruten Kombardo Expressen. Den kører direkte til København fra Aarhus, Aalborg og Rønne.
Molslinjen beskæftiger i dag mere end 1000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Express 5 tager ekstra tur til Folkemødet12.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
På sidste dag af Folkemødet lørdag den 13. juni 2026 tager Express 5 en ekstra dobbelttur for at sikre hjemrejsen for de mange gæster på Bornholm. Også Povl Anker skal i sving.
Vinterkulde gav uventet vækst på Kattegat6.3.2026 09:00:52 CET | Pressemeddelelse
Stort set alle Molslinjens færgeruter har oplevet et trafikfald på grund af den kolde og snefyldte vinter – med undtagelse af hurtigfærgerne over Kattegat. Her har februar lidt usædvanligt budt på ganske pæn vækst.
Express 5 på vej i dok27.2.2026 13:50:15 CET | Pressemeddelelse
Bornholms hurtigfærge, Express 5, vil til midnat søndag sejle mod sit lovpligtige ophold i dokken hos Orskov Yard i Frederikshavn. Her venter der blandt andet en helt ny bundmaling, som skal spare brændstof og CO2.
Fanølinjen atter i drift10.2.2026 15:03:47 CET | Pressemeddelelse
Med rampen tilbage på sin plads på havnen på Fanø kan Fanølinjen atter genoptage driften. Det betyder, at der igen kan tages biler med mellem Esbjerg og Fanø.
Molslinjen skal have ny CEO3.2.2026 11:04:05 CET | Pressemeddelelse
Danmarks største færgerederi, Molslinjen, står foran et ledelsesskifte. Ejerne i Nordic Ferry Infrastructure (NFI) har indledt processen med at finde en ny CEO, hvilket betyder, at Kristian Durhuus fratræder posten efter knap tre år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
