Nu kan unge i Haderslev Kommune få digital rådgivning
24.4.2020 10:02:05 CEST | Haderslev Kommune | Pressemeddelelse
Der skrues op for digitale løsninger alle steder i en tid, hvor vi skal holde fysisk afstand. Seneste skud på stammen er digital ungerådgivning, der er gået i luften i denne uge, og fremover er et fast tilbud i Haderslev Kommune.
”Mange unge oplever, at det er svært at tale med forældre eller venner om de bekymringer og udfordringer, de står over for i deres liv, og har brug for rådgivning fra fagpersoner. Det er vigtigt, at det er nemt for dem at søge den rådgivning, og det er det blevet nu på platformen Cyberhus, hvor vores egne rådgivere er klar til at tage imod”, siger Bo Morthorst Rasmussen, der er formand for Socialudvalget i Haderslev Kommune.
Digital rådgivning på cyberhus.dk har været i støbeskeen i noget tid, men den aktuelle coronakrise har sat fart på arbejdet, så Haderslev Kommune allerede nu er klar til at rådgive unge på platformen. Den primære målgruppe er de 12-17, men den kan også bruges, selvom man er lidt yngre eller ældre.
”Det er rigtig godt og vigtigt, at vi nu kan tilbyde online rådgivning, for de unges bekymringer er ikke blevet mindre under krisen, men de er som alle andre meget mere isolerede, hvilket kan være rigtig svært. Derfor har de særligt brug for muligheden for digital rådgivning lige nu”, Lene Bitsch Bierbaum, næstformand for Socialudvalget i Haderslev Kommune.
Anonym chat med lokale rådgivere
På cyberhus.dk/ung-i/haderslev kan man blandt andet chatte med en rådgiver fra Haderslev Kommune eller skrive et indlæg i brevkassen. Hvis chatten ikke er åben, er der også mulighed for at chatte med platformens egne rådgivere eller benytte funktionen ung-til-ung.
”Al kontakt på platformen foregår anonymt, og når man skriver til os på chatten, er det rådgivere fra Haderslev Kommune, der svarer. Det kan være rigtig vigtigt, at det er mennesker med kendskab til lokalområdet, man får fat i, for de kan i nogle tilfælde bedre sætte sig ind i de unges bekymringer”, Hassan Najem, der er leder af SSP og forebyggelse i Haderslev Kommune.
Den digitale ungerådgivning bemandes af rådgivere fra Haderslev Kommunes rådgivende team og SSP-samarbejdet, der sidder klar i chatten mandag-onsdag 12-16, torsdag 19-21 og fredag 10-14.
Kontakter
Bo Morthorst RasmussenFormand , Socialudvalget
Tlf:40 22 52 85bomr@haderslev.dkLene Bitsch BierbaumNæstformand i Socialudvalget
Tlf:27 36 61 19lhed@haderslev.dkHassan NajemHotspotchef og leder af SSP og Forebyggelse
Tlf:21 41 90 07hnaj@haderslev.dkInformation om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Klimahandledag: Haderslev Kommune klar med pulje til aktiviteter26.3.2026 10:42:19 CET | Pressemeddelelse
Vil du være med til at sætte fokus på klimaet? Så kan du nu søge Haderslev Kommunes pulje til aktiviteter og arrangementer, der markerer klimahandledagen.
Fire millioner kroner på vej til Vojens Station20.2.2026 16:01:25 CET | Pressemeddelelse
Haderslev Kommune har søgt Erhvervsstyrelsen om midler til udvikling omkring Vojens Station. Nu er der 4,2 millioner kroner på vej til forskønnelse og forbedring omkring stationen.
Skotterupuglerne slår sig ned på Ehlers17.2.2026 13:14:58 CET | Pressemeddelelse
Tilbage i efteråret 2024 havde Ehlers Samlingen besøg af et ægtepar, som efter deres tur rundt i museet, henvendte sig med henblik på en mulig donation af en samling uglekander. De var i alt tre søskende, som havde arvet en større samling uglekander fra deres mor. I april 2025 kunne Ehlers Samlingen glædeligt modtage den donerede samling af Skotterup uglekander, som nu kan opleves i en særudstilling på Ehlers Samlingen.
Programmet er klar til Haderslev DOX 202611.2.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med støtte fra Kultursamvirket og Haderslev Kommune kan en række spillesteder igen i år vise dokumentarfilm og spændende foredrag, når dokumentarfilmfestivalen HADERSLEV:DOX løber af stablen fra den 10. til den 19. marts.
Ulighed i sundhed og sundhedskompetencer - Hvad betyder det når vi taler overvægt?2.2.2026 08:21:55 CET | Pressemeddelelse
Hvordan kan vi sikre, at borgere, der lever med høj vægt, får den hjælp de skal bruge og ikke falder mellem sektorer? Det er et EU-projekt med base i Haderslev i gang med at afdække.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
