Nu har hele EU opbrugt sine naturressourcer for i år

Opgørelsen, der er lavet af WWF og Global Footprint Network, tegner det samme klare billede som en nylig rapport fra FN: Naturen forsvinder i et alarmerende tempo, fordi vi overforbruger naturressourcer og det vil have enorme konsekvenser for os mennesker, hvis ikke vi gør noget nu og her.
Udpint jord har reduceret produktiviteten af den globale jordoverflade med 23 pct. Nedgangen i bier og andre bestøvere risikerer at koste verdens landbrug op mod 577 mia. USD. Plastforureningen er nu steget ti gange siden 1980, mens der årligt dumpes 300 – 400 millioner tons tungmetaller, opløsningsmidler, giftigt slam og andet affald fra industrielle anlæg i verdenshavene, ifølge FN’s nye rapport fra IPBES (Intergovernmental Platform on Biodiversity and Ecosystem Services).
Det er seriøse sager det her. Det mener Bo Øksnebjerg, generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden.
”Vi taler altså ikke bare om en natur-kredit, der kan forhandles i banken. Der er ikke uendelige mængder skov, fisk eller rent drikkevand i verden. Naturen giver os en masse livsnødvendige ressourcer, men opgørelsen af vores overforbrug i EU og rapporten fra FN viser med al tydelighed, at naturen og biodiversiteten er under enormt pres. Vi skal handle nu, hvis vi skal afbøde naturkrisen,” siger Bo Øksnebjerg.
Hvis hele verdens befolkning havde samme livsstil som EU's indbyggere vil vi have brugt 2,8 jordkloder ved årets udgang. Ifølge opgørelsen er det væsentligt over det globale gennemsnit, der ligger på 1,7 jordkloder.
Danmark bruger endnu flere ressourcer end EU
Også herhjemme bør vi i den grad se indad. For mens vi i mange år har brystet os af den grønne førertrøje, så er virkeligheden en anden. Opgørelsen fra WWF viser nemlig, at hvis alle levede, som vi gør i Danmark, så havde alle jordens ressourcer været opbrugt allerede den 29. marts i år.
”En ny rapport fra FN, der er lavet af omkring 1000 forskere, viser at vi er meget mere afhængige af naturen og en mangfoldighed af arter i vores dagligdag, end vi før troede. Derfor er naturkrisen så alvorlig – og det har en meget direkte konsekvens for vores dagligdag, hvis de her naturværdier forsvinder. EU og Danmark er nødt til at gå foran for at redde vores fremtid. De danske politikere skal præsentere deres løsninger for naturkrisen nu – og det kunne de passende gøre nu her under valget,” afslutter Bo Øksnebjerg.
Konsekvenserne af det enorme overforbrug af vores naturressourcer er blandt andet tab af biodiversitet, sammenbrud af fiskebestande, mangel på drikkevand, luftforurening og klimaændringer. Og det fører til hyppigere tørke, oversvømmelser og brande, hvilket uafværgeligt fører konflikter og større globale uligheder med sig.
Nøgleord
Kontakter
Pressechef Cecilie Weinholt, tlf. 31761200 eller c.weinholt@wwf.dk
Billeder
Information om WWF Verdensnaturfonden
Følg pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Ny klimarapport: Verden rammer første tipping point inden for 10 år13.10.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Koralrev vil med stor sandsynlighed kollapse inden for et årti, mens også Amazonas, havstrømmen AMOC og gletsjere kan kollapse som følge af klimaforandringer. Det vil forandre vores planet for altid, konkluderer en ny klimarapport udgivet af Exeter University sammen med WWF, der udkommer kort før COP30.
Danskernes fiske-favorit er truet: Makrellen er på katastrofekurs30.9.2025 13:36:59 CEST | Pressemeddelelse
Makrellen er i årevis blevet overfisket i en sådan grad, at Det Internationale Havforskningsråd ICES nu advarer mod et decideret kollaps. Det er på høje tid, at Danmark og de øvrige lande, som fisker makrel, bliver enige om kvoter, der følger de videnskabelige anbefalinger, lyder det fra WWF Verdensnaturfonden.
WWF er med i international koalition for Doggerbankes beskyttelse og genopretning25.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med organisationer fra Storbritannien, Holland og Tyskland er WWF Verdensnaturfonden med i et tre-årigt projekt, der vil styrke beskyttelsen og genopretningen af Doggerbanke i Nordsøen.
Nu anbefales stop for torskefiskeri i alle danske farvande24.9.2025 11:12:08 CEST | Pressemeddelelse
Det Internationale Havforskningsråd ICES anbefaler, at der ikke længere fiskes efter torsk i den danske del af Nordsøen og Skagerrak. Der er nu ingen steder i Danmarks hav, hvor torsken bør fiskes ifølge de videnskabelige anbefalinger. Den anbefaling bør fiskerimyndighederne følge, mener WWF Verdensnaturfonden.
Naturprojekt trak miljøministeren og hundredvis af borgere til Sejerøbugten23.9.2025 10:06:25 CEST | Pressemeddelelse
Ét af de største naturgenopretningsprojekter i Danmarks farvande blev lørdag præsenteret ved Sejerø Bugt. Bag projektet står WWF Verdensnaturfonden sammen med en række partnere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum