Nu forenkles og lempes arealkravene for detailhandlen
9.4.2021 20:16:25 CEST | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
Set i lyset af corona-epidemiens udviklingen og den fortsatte genåbning af samfundet har regeringen på baggrund af Epidemikommissionens rådgivende vurdering nemlig besluttet at sænke, forenkle og gøre kravene til detailhandlen mere simple. Det betyder, at det fra på tirsdag er slut med tidsbestilling for at komme i de store udvalgsvarebutikker.
Derudover bliver arealkravene fra tirsdag den 13. april på tværs af detailhandlen gjort mere enkle, så der ikke længere skelnes mellem dagligvarebutikker, udvalgsvarebutikker eller indkøbscentre mv.
Detailhandlen vil fra på tirsdag – uanset sektor eller størrelse – dermed få et lavere arealkrav end tidligere. Det betyder eksempelvis, at store udvalgsvarebutikker på over 10.000 m2, der tidligere havde et maks. på 250 kunder i butikken, nu får et arealkrav på 10 m2 pr. kunde.
Et andet væsentlig element i ændringen er netop, at kravet om tidsbestilling eller køsystem for butikker over 10.000 m2 helt bortfalder.
Erhvervsminister, Simon Kollerup:
”Mens andre lande i Europa taler om nedlukning, går vi i Danmark mod lysere tider. Derfor kan vi nu blandt andet løsne arealkravene til vores detailhandlen. Det betyder mere liv i gågaden, men også at man som butiksejer eller kunde får lettere ved at gennemskue reglerne. Når vi i Danmark skridt for skridt kan få mere af vores normale hverdag tilbage, så skyldes det, at vi er gode til at stå sammen, når det gælder. Derfor håber jeg selvfølgelig, at vi fortsat – ligesom vi altid har gjort – holder afstand og passer på hinanden. Det er grunden til, at vi i dag tager endnu et skridt, og det er fortsat nøglen til næste skridt af genåbningen.”
Der gælder dog fortsat en række smittebegrænsende krav i detailhandlen, som eksempelvis krav om at bære mundbund eller visir, og at lokalerne så vidt muligt skal indrettes på en måde, så smittefaren minimeres.
Oversigt over de nye arealkrav:
|
Areal |
Antal m2 pr. kunde |
|
0-1999 m2 |
4 m2 |
|
2000-4999 m2 |
6 m2, dog min. 500 kunder* |
|
5000-9999 m2 |
8 m2, dog min. 833 kunder* |
|
10.000 m2 og derover |
10 m2, dog min. 1250 kunder* |
*Svarende til det maksimale antal kunder på trinnet under. Det vil eksempelvis sige, at en butik med et areal på mellem 5000-9999 m2 som minimum kan give adgang til 833 kunder, der er det maksimale antal kunder for butikker med et areal mellem 2000-4999 m2.
Kontakter
Er du virksomhed eller organisation, kan du få mere information på Virksomhedsguiden.dk eller Erhvervsstyrelsens hotline på tlf. 72 20 00 34
Er du journalist med spørgsmål, kan du kontakte Erhvervsministeriets pressetelefon på 91 33 70 07 eller Beskæftigelsesministeriets pressetelefon på 51 23 28 30
Vedhæftede filer
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Bødskov: Ulovligt billigt bras fra tredjelande er gift for EU26.2.2026 09:00:05 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til Bruxelles for at deltage i dagens EU’s konkurrencerådsmøde. Med sig har han en klar vej til at tøjle de massive problemer med onlinemarkedspladser fra tredjelande, som fx Temu.
100 millioner til dansk biosolutions: Bødskov sætter handling bag ordene i Bruxelles26.2.2026 08:00:07 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til konkurrenceevnerådsmøde i Bruxelles. Her vil han sætte fokus på styrkelsen af europæisk biosolutions. Samtidig sættes der handling bag ordene, når der i Danmark lanceres en pulje på 100 mio. kr. til at styrke dansk biosolutions.
Byrdelettelser for op til 21,5 mia. kr. på vej til dansk erhvervsliv24.2.2026 10:41:35 CET | Pressemeddelelse
Regeringen sætter gang i næste fase af Automatisk Erhvervsrapportering, der bringer den samlede potentielle byrdelettelse i tiltaget op på 21,5 mia. kr. Samtidigt skal virksomheders tidsforbrug og udgifter til tilsyn reduceres med knap 10 pct.
Milliardløft til iværksætteri i landdistrikterne: 48 aftaler om vækstlån for næsten 84 mio. kr.23.2.2026 10:11:15 CET | Pressemeddelelse
Danske virksomheder i landdistrikterne har for alvor fået glæde af den milliard, der med den historiske Iværksætteraftale blev øremærket til vækstlån. Siden ordningen trådte i kraft i februar 2025, er der givet 48 lån målrettet virksomheder i landkommuner til en samlet værdi af næsten 84 mio. kr.
92 millioner kroner skal sparke liv i endnu flere danske bymidter20.2.2026 15:00:08 CET | Pressemeddelelse
Med en ny udmøntning fra Indstillingsudvalg for bæredygtig byudvikling får 16 byer i Danmark nu muligheden for at skabe mere levende bymidter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
