Nu får alle elever røgfri skoletid
En ud af fire 14-19-årige dagligrygere røg første gang i skoletiden eller på en efterskole. Det viser ny undersøgelse, fra Kræftens Bekæmpelse og TrygFonden, der står bag partnerskabet Røgfri Fremtid.
Men det skal være slut nu. Når elever i disse dage vender tilbage til klasselokalerne efter sommerferien, bliver det til en skoledag helt uden røg. Regeringen og Kommunernes Landsforening har nemlig besluttet at indføre røgfri skoletid for elever på alle grundskoler, efterskoler og kostskoler fra august 2020.
Børn skal ikke lære at ryge i skolen
Siden 2012 har det ikke været tilladt at ryge på skolens matrikel. Men nu må eleverne heller ikke bruge frikvarteret til at ryge ved købmanden, i busskuret eller i naboens carport. Skoletiden er røgfri indtil klokken ringer ud, uanset hvor eleverne opholder sig. De nye regler vækker begejstring hos organisationerne bag undersøgelsen:
- Børn skal ikke lære at ryge i skoletiden. Vi ved, at rygning ’smitter’ - flere unge begynder at ryge, hvis kammeraterne gør det. Når skoletiden er røgfri, bliver rygning ikke en del af det sociale fællesskab i frikvartererne, siger Mette Lolk Hanak, forebyggelseschef i Kræftens Bekæmpelse.
Det er ikke kun cigaretterne, der skal ud af skoledagen. Reglen gælder også e-cigaretter, snus, vandpibe og produkter med tobak eller nikotin.
Fælles regler for alle børn
Knap hver tredje kommune har allerede røgfri skoletid på alle folkeskoler og flere enkelte skoler har selv besluttet, at skoledagen skal være røgfri. De fleste steder gælder reglerne også skolens ansatte. Men forskellige regler betyder, at børn har haft uens mulighed for et røgfrit skolemiljø.
- Alle børn har ret til en skoledag uden røg, uanset hvilken skole, de går på. Rygning bør ikke være en del af skolelivet for unge, der ikke engang er gamle nok til at købe cigaretter selv. Derfor er vi glade for, at alle børn nu får røgfri skoletid, siger Jette Jul Bruun, underdirektør i TrygFonden.
Kræftens Bekæmpelse og TrygFonden havde gerne set, at skolens ansatte også var omfattet af reglerne, men kalder røgfri skoletid for eleverne et stort skridt på vejen mod en røgfri fremtid.
Eleverne: Røgfri skoletid er en god idé
Skoleledere og lærere behøver ikke være bekymrede for modstand mod de nye rygeregler. Ifølge undersøgelsen synes knap 9 ud af 10 af de 14-19-årige, at det er en god idé at gøre grundskolen røgfri. For voksne gælder det 8 ud af 10, viser en Gallup-undersøgelse fra 2019.
Røgfri skoletid er første trin i en samlet plan mod børn og unges rygning, der forventes behandlet i folketinget til oktober. Planen indeholder - ud over røgfri skoletid på grundskoler - forslag om røgfri skoletid på ungdomsuddannelser, tobak under disken, neutrale cigaretpakke og flere andre tiltag, der skal gøre det sværere at begynde at ryge.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen 'Røgfri Fremtids Ungeundersøgelse' er gennemført af Epinion for Kræftens Bekæmpelse og TrygFonden som en webbaseret spørgeskemaundersøgelse blandt 4.373 unge mellem 14-19-år i Danmark. Dataindsamling er foretaget i perioden 8. april til 8. juni 2020. Undersøgelsen er repræsentativ på alder, køn, uddannelse og region. Resultaterne offentliggøres i en rapport senere på året.
Nøgleord
Kontakter
Kræftens Bekæmpelse
Mette Lolk Hanak, forebyggelseschef:
Mobil: 51 33 24 94
TrygFonden
Karen Bøgedal, pressechef:
Mobil: 30 56 34 32
Information om Kræftens Bekæmpelse
Følg pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Nye tal: Screening har reduceret tarmkræft med 20 procent på ti år29.10.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er sket et markant fald blandt 50-74-årige efter indførelse af national screening. Den positive udvikling fortsætter kun, hvis flere deltager.
Smerter, angst og søvnløse nætter: Retningslinjer skal give et bedre liv efter kræft21.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Alvorlige senfølger rammer tusindvis af tidligere kræftpatienter. Nye retningslinjer skal være med til at sikre, at alle får hjælp – uanset hvor i landet de bor.
8 ud af ti kommuner har røgfri arbejdstid - København halter efter15.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
København svigter sit ansvar, mener Kræftens Bekæmpelse.
Kræftens Bekæmpelse roser ny aftale mod asbest: - Vigtigt at mennesker beskyttes bedre mod asbest8.10.2025 18:09:56 CEST | Pressemeddelelse
Aftalen skal beskytte ansatte i byggebranchen bedre mod livsfarligt asbest.
Nye tal: 7 ud af 10 unge har fået festen ødelagt af en fuld ven15.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når unge drikker for meget, går det ud over både festen og vennerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
