Nu brager det løs: Flere end en million danskere ønsker en ny regel indført for fyrværkeri
Bomberør, raketter og batterier.
For syv år siden blev reglerne for fyrværkeri strammet, så det i dag kun er tilladt at affyre sit nytårskrudt fra den 27. december til den 1. januar. Derfor vil de næste dage byde på store lysglimt og høje eksplosioner, når fyrværkeriglade danskere igen kan sætte ild til lunter og krudt over hele landet.
Men på trods af den allerede begrænsede periode for lovlig affyring af fyrværkeri, så mener stadig flere danskere, at den bør strammes yderligere, så det udelukkende er tilladt at bruge fyrværkeri nytårsaften. Det viser en undersøgelse, som Kantar Gallup har foretaget for Gjensidige.
Her svarer hele 48 procent af de adspurgte nemlig, at det kun burde være lovligt at bruge fyrværkeri den ene dag om året. Det bliver især begrundet med, at det er forstyrrende, og at det er til stor gene for kæledyr. Ligeledes mener godt hver tredje af de adspurgte, at der generelt bør være mere kontrol med fyrværkeri. I en lignende undersøgelse i 2019 var det kun hver tredje af de adspurgte, der ville have begrænset fyrværkeri til nytårsaften.
Der kan være flere årsager til den stigende modstand mod fyrværkeri forklarer skadedirektør i Gjensidige, Henrik Sagild, der særligt oplever bekymringer blandt dyreejere.
”Fyrværkeri er enormt stressende for både dyr og deres ejere, og derfor er modstanden herfra helt naturlig. Men derudover skal den stigende modstand mod fyrværkeri måske også findes i samtiden, hvor der er meget fokus på affald, miljø og støj,” siger han.
I undersøgelsen svarer 16 procent af de adspurgte desuden, at fyrværkeri er så farligt, at det burde være ulovligt. Men her gør Henrik Sagild opmærksom på, at korrekt brug og opførsel omkring fyrværkeri er med til at minimere risikoen for skader væsentligt.
”Hvis du er påpasselig og bruger almindelig sund fornuft, falder risikoen for ulykker med fyrværkeri betragteligt. Det indebærer blandt andet at bruge sikkerhedsbriller, holde afstand og at lade nytårskrudtet ligge, hvis man er beruset,” siger Henrik Sagild.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget af Kantar Gallup for Gjensidige i november/december 2021 blandt 1543 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år.
Hvilke af følgende udsagn er du enig i? Mulighed for flere svar | |
Det bør være ulovligt at fyre fyrværkeri af andre dage end nytårsaften | 48,4% |
Det bør være lovligt at fyre af mere end fra d. 27. december til 1. januar | 8,6% |
Politiet bør have større fokus på at bekæmpe ulovligt fyrværkeri | 37,3% |
Affyring af fyrværkeri i december (ikke nytårsaften) er forstyrrende | 44,5% |
Der bør være mere kontrol med salg af fyrværkeri | 35,3% |
Fyrværkeri er så farligt, at det bør være totalt ulovligt | 16,1% |
Det bør være ulovligt at fyre fyrværkeri af, hvis man har drukket alkohol | 34,5% |
Jeg har tidligere købt ulovligt fyrværkeri | 8,2% |
Jeg kunne godt finde på at købe ulovligt fyrværkeri i år | 2,2% |
Fyrværkeri bør begrænses af hensyn til kæledyr | 27,2% |
Fyrværkeri er højdepunktet nytårsaften | 24,5% |
Det bør være ulovligt at børn under 16 år fyrer fyrværkeri af | 38,3% |
Ingen af ovenstående | 4,1% |
Ved ikke | 3,5% |
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulent
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, og er noteret på Oslo Børs. Vi er cirka 3.700 medarbejdere, heraf 700 i Danmark, og vi tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 28 mia. NOK i 2020, mens forvaltningskapitalen udgjorde 118 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Over 2.000 danskere sigtes årligt for gentagende narkokørsel5.2.2025 07:42:00 CET | Pressemeddelelse
Hver dag sigter betjente i landets politikredse i gennemsnit flere end tre danskere for at have kørt narkokørsel, hvor vedkommende allerede er blevet sigtet for det samme indenfor de seneste to år. Det viser en ny oversigt, som Rigspolitiet har udleveret til Gjensidige.
Vær opmærksom på ferien: Så mange tænker over risikoen for drugging på rejsen30.1.2025 07:35:00 CET | Pressemeddelelse
To ud af tre danske kvinder over 18 år gør noget aktivt for at undgå at få noget uønsket i deres drink på ferien. Det viser en undersøgelse, som YouGov har lavet for Gjensidige.
Hver femte dansker smider ting i toilettet: Er du en af dem?23.1.2025 07:36:00 CET | Pressemeddelelse
Vatpinde, tamponer, vatrondeller og engangskarklude. Det er nogle af de ting, som danskerne smider i toilettet fremfor i skraldespanden. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.
Den lave vintersol skaber utryghed i trafikken21.1.2025 07:33:00 CET | Pressemeddelelse
I de mørke vintermåneder hænger solen ofte lavt på himlen, og det er noget, der i høj grad påvirker danske bilister. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for Gjensidige.
Gouda Rejseforsikring fornyer og udvider samarbejdet med Spies15.1.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et langvarigt samarbejde bliver nu fornyet og udvidet, når Gouda Rejseforsikring og Nordic Leisure Travel Group, der står bag Spies i Danmark, også de kommende år skal sikre nordiske rejsende på deres ferier.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum