Norlys ansætter ny økonomidirektør til fiberforretning
8.11.2022 06:00:00 CET | Norlys | Pressemeddelelse

Stine Aare Jensen tiltræder den 21. november som ny økonomidirektør i Norlys’ fiberforretning. Fra hovedkontoret i Silkeborg får hun det samlede ansvar for Norlys Fibernets økonomi- og it-aktiviteter samt indsatsen på arbejdsmiljøområdet.
I maj frasolgte Norlys 35 procent af Norlys Fibernet til det hollandsk/franske investorkonsortium PGGM-EDF Invest, og det stiller nye krav til den måde, som fiberforretningen drives. Samtidig investerer Norlys massivt i at udbygge fibernettet, og Stine Aare Jensen får en meget væsentlig opgave og rolle i at opbygge en ny finans- og it-funktion og sammen med resten af ledergruppen at sætte retning for hele fiberforretningen.
- Jeg glæder mig til at byde Stine velkommen til Norlys. Hendes hovedfokus bliver at opbygge en ny og selvstændig finans- og it-funktion i Norlys Fibernet, der skal bidrage til at skabe en endnu stærkere fiberforretning. Her er jeg ikke i tvivl om, at hendes mangeårige erfaring som økonomidirektør og med udenlandske investorer vil være en stor gevinst, siger Torben Poulsen, der er direktør i Norlys Fibernet.
Stine Aare Jensen kommer senest fra en stilling som Chief Financial Officer i Good Food Group, hvor hun blandt andet re-etablerede og udbyggede økonomi- og it-funktionen. Tidligere har hun været økonomidirektør i Kohberg Bakery Group og før det i Lantmännen Unibake, hvor hun var ansat i 15 år.
- Norlys er for mig en utrolig spændende virksomhed, som allerede i dag har stor betydning for mange danskere, og som vil få stor indflydelse på den fremtidige udbygning og sikring af Danmarks infrastruktur. Jeg glæder mig til at blive en del af en organisation hvor forretning, vækst og sund kultur går hånd i hånd, siger Stine Aare Jensen.
Hun har desuden flere års erfaring med bestyrelsesarbejde og samarbejde med udenlandske investorer.
- Vi er netop begyndt med de første bestyrelsesmøder i den nye bestyrelse med vores investorer, og det er helt ideelt, at Stine fra begyndelsen kan være med til sætte den strategiske retning for det samarbejde, der skal styrke den vækstrejse, Norlys Fibernet fortsat står overfor, siger Torben Poulsen.
Blå bog Stine Aare Jensen
- CFO i Good Food Group
- CFO i Kohberg Bakery Group
- CFO i Lantmännen Unibake
- Uddannet cand.merc.aud fra Copenhagen Business School
- Stine Aare Jensen bor i Vejle
Nøgleord
Kontakter
Michelle HaldPressechefNorlys
Tlf:+45 42 44 68 46michal@norlys.dkBilleder
Information om Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi leverer energi, ladestandere, internet og tv til 1,7 millioner kundeforhold og har 3.500 medarbejdere i blandt andet Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København. Norlys er ejet af 800.000 andelshavere.
Vi arbejder for grøn omstilling og digitalisering. Ud over vores kunderettede aktiviteter ejer vi landets største elnet og landets største fibernet. Derudover er vi delejere af Norlys Energy Trading, som handler med energi og Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Norlys åbner ny lynladepark ved Aarup på Fyn4.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag d. 6. juni åbner Norlys nye lynladeparker ved Aarup på Fyn, hvor elbilister kan nyde et pusterum i grønne arealer. For at markere åbningen vil det være muligt at lade bilen helt op lynhurtigt op for bare 0 kroner.
Forårets prisfald er brudt: Maj sendte elprisen op igen1.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Elprisen er i år faldet måned for måned, men i maj vendte udviklingen. De nyeste tal viser, at maj for første gang i fire år var dyrere end april.
Tidligere Coop-topchef indtræder i bestyrelsen hos Norlys’ kundeselskab26.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kræn Østergaard Nielsen, der frem til 2024 var administrerende direktør i Coop, indtræder i bestyrelsen hos Norlys’ kundeselskab, hvor hovedfokus i disse år er på at skabe en mere sammenhængende kundeforretning.
Afsætter 50 mio. kroner til at støtte gode idéer: Nu er der kun en uge til at sende en ansøgning til Norlys Vækstpulje15.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys Vækstpulje har de senere år oplevet en stigning i antallet af ansøgninger, og om blot en uge lukker fristen for at søge støtte i årets anden uddelingsrunde. For nylig besluttede Norlys’ repræsentantskab at afsætte 50 millioner kroner til puljens arbejde det kommende år.
Norlys’ kundeselskab føjer erfaren erhvervsprofil til bestyrelsen6.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Bestyrelsen i Norlys’ kundeselskab har fået et nyt medlem i form af Jukka Pertola, der kommer med ledelseserfaring fra nogle af de største selskaber i landet og en unik erfaring med at styre organisationer gennem større transformationsprocesser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

