Nordsøalliance skal få vindmøllerne på havet hurtigt

Et bredt flertal i Folketinget har vedtaget at femdoble produktionen af strøm fra havvindmøller inden 2030.
Den store udfordring bliver nu at føre beslutningen ud i livet. Det kræver, at farten bliver sat gevaldigt op i forhold til i dag.
- Det tager typisk omkring ni år at opføre en havvindmøllepark. Hvis ikke tempoet kommer i vejret, er der altså ingen af de parker, som nu er vedtaget, der står klar i 2030. Derfor samler vi nu alle interesser i en Nordsøalliance, som kan være med til at rydde udfordringerne af vejen og sikre fremdrift, siger Troels Ranis, branchedirektør i DI Energi.
DI vil invitere virksomheder i alle dele af værdikæden med i alliancen. Dertil kommer de grønne organisationer og myndigheder med ansvar for planlægningen og elinfrastrukturen.
Nordsøalliancen vil samle og følge alle relevante aktiviteter på området i Danmark og andre lande. Og selvom den har fået navnet ”Nordsøalliancen”, vil den også beskæftige sig med havvindmøller i Kattegat og Østersøen.
- Vi får brug for at være i tæt dialog med hinanden og myndighederne, hvis vi skal nå de mål, som politikerne har sat. Der bliver brug for en helt ny form for udbud, da der ikke længere er brug for statslige tilskud, når man opfører havvindmølleparker. Udformningen af en ny udbudsmodel kan fint ske i samarbejde med virksomheder og investorer, siger Troels Ranis.
Havvindmølleteknologi ventes at udvikle sig til et enormt globalt marked. Alliancen vil medvirke til, at havvind bliver en endnu større dansk erhvervs- og eksportsucces.
- EU har et mål om, at der skal være etableret 300 GW havvind i 2050. Dertil kommer investeringerne i resten af verden. Det kommer altså til at gå rigtigt stærkt i de kommende år, og der skal vi naturligvis være med helt fremme, siger Troels Ranis.
Aktiviteter og drøftelser i Nordsøalliancen er som udgangspunkt fortrolige, men alliancen vil også afholde offentlige aktiviteter – for eksempel i form af seminarer.
DI tager i den kommende tid en række initiativer, som skal være med til at øge hastigheden i den grønne omstilling. Internt bliver der skabt en ny stærk afdeling, som skal arbejde med grøn omstilling.
Følg os på:
Nøgleord
Kontakter
Presserådgiver Claus Kaae-Nielsen clkn@di.dk eller 23326829
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Ny EU-kvantestrategi er et stort spring fremad2.7.2025 15:35:25 CEST | Pressemeddelelse
Kommissionen har i dag fremlagt udspil til ny kvantestrategi, der lægger en ramme for hvordan vi omsætter kvanteteknologi til værdi i virksomhederne. Strategien vil styrke vores europæisk konkurrenceevne på området – men den kunne godt være endnu mere ambitiøs, mener DI.
DI: bøvl og byrder er største udfordring for konkurrencekraften1.7.2025 07:56:25 CEST | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), offentliggør i dag Danmarks hidtil mest omfattende studie af de administrative byrder, der dagligt rammer virksomhederne – og hvordan byrderne bremser vækst, skaber frustrationer og hæmmer europæisk konkurrencekraft og udviklingsmuligheder.
DI: Med 25 år på bagen er Øresundsbroen en større succes end nogensinde1.7.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag fejrer Øresundsbroen 25-års fødselsdag. Nye tal fra Dansk Industri viser, at flere end nogensinde pendler over Øresund til stor gavn for dansk og svensk økonomi. I dag arbejder over 20.000 øresundspendlere i Hovedstadsområdet, og sidste år skabte de værdi for 20 mia. kr.
Nu bliver det lettere at holde kongresser i Danmark med tusindvis af købelystne turister30.6.2025 13:00:17 CEST | Pressemeddelelse
Stor ros fra Dansk Industri. Med ny aftale om international arbejdskraft fjerner regeringen bøvlet regel og giver internationale kongresser og messer mulighed for at søge midlertidige arbejdstilladelser i Danmark.
DI om ny ordning: Internationale kolleger er uundværlige30.6.2025 11:22:59 CEST | Pressemeddelelse
Der kommer færre danskere i den erhvervsaktive alder, og derfor er der et stort potentiale i, at international arbejdskraft kan komme hertil på overenskomstvilkår, lyder vurderingen fra Dansk Industri
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum