Nordjyde ny nummer to i Danmarks største lederorganisation
I lørdags blev aalborgenseren Pernille Simonsen valgt som ny næstforperson i Lederne og Ledernes Hovedorganisation. Dermed er hun fremover nummer to i en af landets største faglige organisationer med i alt mere end 130.000 medlemmer, hvoraf de fleste er ledere.
Pernille Simonsen har siden marts 2019 været formand for Ledernes lokalafdeling i Himmerland og medlem af hovedbestyrelsen for organisationen på landsplan. Og her har hun altså gjort sig så positivt bemærket, at hun i lørdags vandt et kampvalg mod Kim Kampp, formand for Lederne Hovedstaden, om at afløse den afgående på posten som næstforperson.
Til daglig bor 45-årige Pernille Simonsen i Nørresundby og arbejder i Aalborg Kommune, hvor hun i dag er chef for Politik & Kvalitet og tidligere har været sekratariatschef for skoleforvaltningen. Hun har en MBA i strategi fra Business Institute og en HD i organisation, ledelse og strategi fra Aalborg Universitet.
Ledere skal rustes til bæredygtig indsats
Pernille Simonsens hovedfokus som næstperson i Lederne vil være at skabe mest mulig værdi for medlemmerne, og så vil hun arbejde for, at organisationen kan ruste lederne bedst muligt til at bedrive ledelse i en ny tid.
- Lederne spiller en helt afgørende rolle for, at vi som samfund lykkes med den bæredygtige omstilling. Staten og myndighederne kan udstikke nok så mange love og regler, men det er lederne på de enkelte arbejdspladser, som skal gå forrest med ledelse, der peger i en bæredygtig retning. De skal ikke bare medvirke til, at de enkelte virksomheder og organisationer klarer sig godt, men at de gør det på en måde, som også gavner samfundet som helhed, siger Pernille Simonsen.
Hun fortæller, at Lederne som organisation arbejder på en konkret model for bæredygtig ledelse, som de enkelte ledere kan hente inspiration og gode råd fra. Modellen forventes at blive tilgængelig for medlemmerne omkring årsskiftet.
Fakta:
Pernille Simonsen er ny næstforperson i både Lederne og Ledernes Hovedorganisation
Ledernes Hovedorganisation har i alt over 130.000 medlemmer og består af Lederne, PRO, Virksom og Ledernes A-kasse
Lederne er den største af organisationerne med over 110.000 medlemmer, som er ledere og særligt betroede medarbejdere
Kontakter
Pernille Simonsen, næstforperson
9352 0015
bpsi@lederne.dk
Søren Kudahl, pressechef
2338 4211
sku@lederne
Billeder

Information om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Lederne lancerer ny AI-webinarserie: Over 3.500 ledere tilmeldt på få dage14.1.2026 13:03:32 CET | Pressemeddelelse
Hvis AI skal skabe værdi, er det afgørende, at lederne ude i landets virksomheder er klædt på til at træffe de nødvendige valg og beslutninger.
Headhuntere går på jagt blandt danske ledere29.12.2025 09:25:11 CET | Pressemeddelelse
Nye tal viser massiv efterspørgsel efter lederes kompetencer – og behov for skarp dømmekraft, når headhunteren ringer.
Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene27.12.2025 11:22:22 CET | Pressemeddelelse
Usikkerheden vokser, men danske topledere ser muligheder på trods af globale risici.
Julefrokosten er under forandring: Mindre alkohol, mere ansvar4.12.2025 11:43:39 CET | Pressemeddelelse
Det er stadig en vigtig social begivenhed, når danske arbejdspladser holder julefrokost. Men formen er under forandring. Fællesskab og tryghed fylder mere, mens alkohol fylder mindre. Det viser en ny undersøgelse fra Lederne.
LEGO-topchef Niels B. Christiansen er Årets Leder 202520.11.2025 12:20:17 CET | Pressemeddelelse
Med en kombination af analytisk skarphed og evnen til at få sine medarbejdere med sig, har Niels B. Christiansen skabt ekstraordinære resultater som adm. direktør i LEGO Koncernen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum