Netto opfører unik og bæredygtig dagligvarebutik

På den frodige jord ved Bygholm Bakker i den vestlige del af Horsens er arbejdet med at bygge en helt ny Netto-butik gået i gang. Her bliver den første fritliggende danske dagligvarebutik, der kan kategoriseres som bæredygtig, opført.
Netto har i løbet af de seneste år transformeret sit butikskoncept, så den samlede indkøbsoplevelse er blevet forbedret. Med et gennemgribende løft af både indretning, look-and-feel og et øget fokus på sunde alternativer er de indvendige rammer på plads. Nu starter en ny rejse med et bæredygtigt byggeri – opført i materialer, hvoraf størstedelen let kan fjernes og genanvendes.
- Som stor dagligvarekæde i Danmark har vi et særligt ansvar for det miljø og samfund, vi er en del af. Vi vil gå langt for at realisere vores prioritering og ambition om at drive en mere bæredygtig forretning til gavn for både kunder, kolleger og samfundet omkring os. Derfor er vi glade for, at vi kan opføre en butik med respekt for både miljø, natur og det lokalsamfund, som butikken bliver en del af, siger Michael Løve, der er direktør i Netto.
Første spadestik bliver taget 29. juni, og efter planen kan den nye Netto-butik byde kunderne velkommen inden jul.
Opført i genanvendelige materialer
Bygningens facader opføres i let adskillelige trækonstruktioner, mens taget består af dansk produceret limtræ – et helt bevidst materialevalg, der minimerer miljøpåvirkningen under fremstillingen. Og de store vinduespartier, der pryder indgangspartiet, vil trække dagslyset langt ind i butikken.
Det er blot nogle af de elementer og bæredygtige tiltag, som butikken vil rumme. Alt dokumenteres med henblik på DGNB Guld-certificering – en certificering, der kategoriserer byggeriet som ’bæredygtigt’.
- Vi håber og tror på, at byggeriet ved Bygholm Bakker bliver den nye standard i Netto. Vi tør tage nogle valg, som vi tror på vil gavne samfundet og nærmiljøet på lang sigt. Forhåbentlig kan vi ved at gå forrest præge og sætte en ny retning for, hvordan vi bygger og opfører dagligvarebutikker, siger Michael Løve og sætter ord på arkitekturen:
- Det har fra start været et ønske at skabe en butik, der med sit skandinaviske udtryk og sin arkitektur integreres i den omkringliggende natur. Arkitekturen respekterer den natur, som omgiver Bygholm Bakker på en særlig måde, så vi både har fokus på miljø, natur og den gode indkøbsoplevelse.
Det er C.F. Møller Architects, der har slået stregerne til byggeriet i Bygholm Bakker. Arkitektvirksomheden hører til blandt Skandinaviens førende med projekter i hele norden og er funderet i innovation og nordiske værdier.
Lokalsamfundet skal med på rejsen
Lokalsamfundet kan glæde sig til at blive inddraget i opførelsen af den nye Netto-butik. Til efteråret inviterer Netto nemlig alle naboer, horsensianere og andre interesserede på besøg, inden den røde løber rulles ud til december.
- Vi er helt bevidste om, at det er indgribende for et lokalsamfund, når et nyt byggeri skyder op. Derfor er det vigtigt for os, at vi har lokalsamfundet med under hele processen. På den måde håber vi, at vi sammen kan passe på det miljø, vi er en del af, fortæller Michael Løve.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
FAKTA
- Butikken bliver DGNB Guld-certificeret – en certificering, der kategoriserer den som bæredygtig
- Størstedelen er konstrueret i bæredygtigt træ for at minimere miljøpåvirkningen
- Bygningens elementer og mekaniske samlinger gør det let at genanvende
- Sedum-taget bidrager til varmelagring og nedkøling i butikken
- Solceller og nyt energianlæg gør butikken delvist selvforsynende
- Store vinduespartier sikrer dagslys i butikken
- Forbedret luftkvalitet og et sundt indeklima
- Mulighed for opladning af el-biler
Kontakter
Group CommunicationSalling Group
Tlf:8778 5002press@sallinggroup.comBilleder
Information om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
føtex er ny hovedpartner for DBU’s fodboldskoler: Vil gøre en forskel for børn og unge over hele landet1.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et nyt og landsdækkende samarbejde mellem DBU og føtex ser dagens lys: Fra 2026 vil føtex stå i spidsen som partner for DBU’s fodboldskoler, der hver sommer samler tusindvis af børn og unge til sjove og lærerige fodboldoplevelser.
10.000 danskere har fået målt blodtrykket under indkøbsturen – og hvert tiende er for højt29.10.2025 11:30:00 CET | Pressemeddelelse
Samarbejdet mellem Hjernesagen og Salling Group har gjort det muligt for tusindvis af danskere at opdage forhøjet blodtryk i tide og tage vigtige skridt mod at forebygge stroke – ofte uden at kende til risikoen på forhånd. Indsatsen er med til at bringe forebyggelse og blodtryksmåling helt tæt på danskernes hverdag.
Ny teknologi skal hjælpe kunderne: Scan og find de bedste avocadoer i Bilka27.10.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Salling Group og Bilka sætter nu turbo på indsatsen for at tilbyde kunderne de bedste avocadoer. Det skal være slut med at komme hjem med u- eller overmodne avocadoer, når en helt ny scanner nu introduceres i Bilka.
Salling fejrer julen med tre spektakulære nyheder16.10.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Julen bliver ekstra magisk i år, når Salling tænder julelysene og præsenterer tre store juleoplevelser: en ny og strålende facadeudsmykning, åbningen af Salling Christmas Garden i Aarhus og et helt nyt juleshow med musik og dans i både Aarhus og Aalborg.
Salling Group og Clever når milepæl: Over 1.000 ladeudtag på tværs af Danmark9.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Salling Group og Clever har nået målet om at opsætte 1.000 ladeudtag og gør det dermed nemmere for elbilister at besøge butikkerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


