National trafikpris til odenseansk skole

På Sanderumskolen i Odense nøjes de ikke med at bakke op om de landsdækkende trafikkampagner. Her går skolen foran med sin helt egen trafikuge, hvor skolens elever bl.a. får tjekket deres cykler, så de er klar til den mørke tid.
Derfor får skolen GF Trafikpris, og med prisen følger 12.500 kroner fra GF Forsikrings fond. I GF glæder man sig over, at skolen sætter særligt fokus på trafiksikkerhed netop nu:
- Sanderumskolen viser vejen ved at sætte fokus på de gode cykelvaner i den mørke tid, hvor trafiksikkerheden er utrolig vigtig. Uge 43 er faktisk GF Fondens Synlighedsuge 2021, hvor vi sætter fokus på at være synlig i trafikken over hele landet, fortæller Mattias Andersen, der er formand for GF Fyn.
Skoleleder Claus Fagerlund glæder sig til at modtage prisen: - På Sanderumskolen har vi en aktiv trafikpolitik, for der er rigtig mange gode grunde til at arbejde for, at flere cykler til og fra skole. Det skal selvfølgelig ske på en sikker og tryg måde, og derfor er vi utroligt glade for at modtage GF Trafikpris. Den støtte, der følger med, gør en række ekstra aktiviteter mulige for os, siger han.
Prisoverrækkelsen er den 26. oktober på Sanderumskolen, Væddeløbsvej 4, 5250 Odense SV. Pressen er inviteret fra kl. 12.00, hvor Mattias Andersen fra GF Fyn overrækker prisen.
Der vil være mulighed for at fotografere og interviewe både voksne og børn på dagen.
Nøgleord
Kontakter
GF Fonden, kommunikationskonsulent Rasmus Gade, 25572020, presse@gftrafiksikker.dk
Billeder

Information om GF Fonden
Følg pressemeddelelser fra GF Fonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra GF Fonden
Mere cykelglæde til børn i Tønder30.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
BILLEDREPORTAGE/TØNDER: Med støtte fra GF Fondens Trafiklegat kunne Tønder BMX Klub torsdag den 26. juni indvie deres nye pumptrack. Banen skal styrke balance, cykelglæde og ikke mindst trafiksikkerheden hos de yngste cyklister i byen.
Veteraner i sadlen: Cykler styrker både krop, sind og sammenhold26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
BRABRAND: Med støtte fra GF Fondens Trafiklegat har Veteranhjem Aarhus købt lånecykler, der skal styrke fællesskabet og bane vejen for bedre trivsel blandt hjemvendte soldater. Tirsdag den 24. juni blev legatet overrakt, og de nye cykler taget i brug.
Cykelfest i børnehøjde23.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
ØSTOFTE: Med støtte fra GF Fondens Trafiklegat har Møllebakken Børnehave kunnet udvide antallet af tohjulede, så endnu flere børn kan lære at cykle. Fredag den 20. juni blev de nye cykler afsløret og indviet på børnehavens trafikbane.
Mere hjælp til selvhjælp i Cykeltutten20.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
SVENDBORG/BILLEDREPORTAGE: Med støtte fra GF Fondens Trafiklegat kan Cykeltutten på Frederiksø fortsætte arbejdet med at give udsatte børn og voksne både et transportmiddel og et stærkt fællesskab – hjulpet godt på vej af frivillige og genbrugte cykler.
Hjul under drømmene: Trafiklegat giver livskvalitet for unge med funktionsvariationer28.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
BILLEDREPORTAGE/SLANGERUP – Mandag den 26. maj modtog Bofællesskabet Lykke Marie GF Fondens Trafiklegat. Støtten går til indkøb af endnu en ladcykel med plads til kørestol, som gør det muligt at tage på cykelture for at få et fysisk og mentalt boost.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum