Molslinjen sætter alle billetter fri
Situationen med COVID-19 får nu Danmarks største indenrigs færgeoperatør, Molslinjen, til at sætte alle billetter fri. Det betyder, at alle billetter til rejse i resten af 2020 og hele 2021 kan flyttes til en hvilken som helst afgang. Eneste betingelse er, at billetten er købt inden 31. januar 2021.
Corona bliver ved med at skabe usikkerhed om juletrafikken i 2020. Derfor tager Molslinjen nu konsekvensen, og sætter alle billetter fri. Det gælder billetter købt til og med den 31. januar 2021.
Molslinjen sejler hurtigfærgerne over Kattegat, hvor juletrafikken i år ventes at være en del lavere end normalt. Men frigivelsen af billetterne kommer til at gælde alle rederiets ruter, Alslinjen, Bornholmslinjen, Fanølinjen, Langelandslinjen og Samsølinjen. Også Molslinjens buskoncept, Kombardo Expressen, omfattes af ordningen. Her kan billetter ændres så langt frem i tiden, som de enkelte busruters køreplaner er klar til i 2021.
”Vi forstår godt danskerne er usikre lige nu. Julen er tæt på, og der kommer hele tiden nye meldinger og nye restriktioner. Ved at sætte billetterne fri håber vi, at kunne fjerne noget af usikkerheden”, siger Molslinjens kommercielle direktør, Jesper Skovgaard.
Billetter købt på betingelser, som giver mulighed for refundering af billettens pris, vil stadigt kunne refunderes, mens andre billetter som Lavprisbilletter og Flexbilletter med baggrund i betingelserne ikke kan refunderes – men altså nu flyttes til et andet tidspunkt i resten af året i 2021.
Ændringer af Lavpris-billetter vil fortsat være pålagt gebyr, og ændres billetten til en afgang, som er dyrere end den oprindelige, skal der som sædvanligt betales for prisforskellen.
Kontakter
Jesper MaackPR- og kommunikationschef
Tlf:20196215jma@molslinjen.dkBilleder
Information om Molslinjen A/S
Om Molslinjen:
Molslinjen er Danmarks største indenrigs færgeselskab. Med en flåde på 15 skibe driver selskabet i alt ni ruter fordelt på Alslinjen, Bornholmslinjen, Fanølinjen, Langelandslinjen, Molslinjen og Samsølinjen. Tilsammen har færgerne mere end otte millioner gæster årligt. Ruterne Aarhus – Odden, Ebeltoft – Odden og Rønne – Ystad betjenes af nogle af verdens største katamaran-færger, og det gør Molslinjen til et af verdens største hurtigfærge-rederier. I samarbejde med Herning Turist driver Molslinjen busruten Kombardo Expressen. Den kører direkte til København fra Aarhus, Randers, Aalborg, Holstebro, Herning, Silkeborg og Rønne.
Molslinjen beskæftiger i dag mere end 1000 medarbejdere. Mere info: www.molslinjen.dk
Følg pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Grotte er nu på vej8.1.2021 12:11:05 CET | Pressemeddelelse
Fanølinjens første el-færge har nu forladt værftet i Polen og sat kursen mod Hvide Sande. Turen for enden af et slæbetov forventes at tage omkring fire dage.
Polaris sælger Molslinjen til EQT Infrastructure10.12.2020 08:02:11 CET | Pressemeddelelse
Polaris Private Equity har indgået aftale om at sælge Molslinjen A/S til EQT Infrastructure. Molslinjen har gennemgået en stærk udvikling i Polaris’ ejerperiode siden 2015 og udvidet forretningsomfanget drevet af betydelige investeringer.
Corona stopper ikke Express 527.11.2020 06:31:14 CET | Pressemeddelelse
Byggeriet af verdens største hurtigfærge til Bornholm påvirkes indtil videre ikke af den globale pandemi, men byggeriet skal styres på stor afstand, da Molslinjens folk ikke kan rejse til værftet i Filippinerne. Og så har corona faktisk fået direkte indflydelse på skibets design.
Kombardo Expressen: Vi orker godt Fyn26.11.2020 10:04:38 CET | Pressemeddelelse
Molslinjens buskoncept, Kombardo Expressen orker godt Fyn. Derfor sættes der nu en rute ind fra København over Odense til Sønderborg. Ruten går via Alslinjens rute mellem Bøjden og Fynshav.
Nyt UV-våben skal beskytte mod corona i juletrafikken på Kattegat25.11.2020 08:30:46 CET | Pressemeddelelse
Molslinjen sætter hele fire hurtigfærger ind mellem Jylland og Sjælland i juletrafikken. De mange færger skal sikre en tryg julerejse, hvor der er plads til at holde afstand. Alle fire hurtigfærger vil være udstyret med helt ny corona-afskærmning mellem sæderne samt UV-bestråling af luften i ventilationen.
Fanølinjens havneområder får den store overhaling23.11.2020 08:44:05 CET | Pressemeddelelse
Til foråret 2021 vil havneområdet omkring Fanølinjen i Esbjerg og i Nordby se helt anderledes ud. Fanølinjen planlægger en opgradering af hele havneområdet, terminalen og opmarchbaner. Samtidig vil terminalen i Esbjerg få en Barista’s kaffebar i stil med dem fra hurtigfærgerne på Kattegat.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum