Moesgaard får karakteren meget tilfredsstillende

Kulturstyrelsen gennemfører med jævne mellemrum en gennemgang af de statsanerkendte museer for at sikre, at museerne lever op til de forpligtigelser, de har i forhold til museumsloven.
Sådan en gennemgang fik Moesgaard Museum i efteråret 2019 og Kulturstyrelsen har netop offentliggjort kvalitetsvurderingen. I vurderingen får Moesgaard den samlede karakter ”meget tilfredsstillende”.
Kulturstyrelsen noterer blandt andet, at Moesgaard Museum er en markant national og international spiller med en klar profil og væsentlig faglig tyngde inden for arkæologi, etnografi og naturvidenskabelige undersøgelser.
Sidst Moesgaard blev vurderet af Kulturstyrelsen var i 2011 og dengang var vurderingen også meget tilfredsstillende. I mellemtiden har Moesgaard været igennem en stor udvikling med åbning af en stor ny udstillingsbygning i Højbjerg, en total renovering af herregårdsmiljøet og en fusion med Samsø Museum.
En udvikling som Kulturstyrelsen finder positiv lige som styrelsen noterer, at der også er sket en professionalisering af formidlingen, en udvikling af museets specialer og en større organisatorisk og administrativ udvikling af museet.
Styrelsen finder det også meget tilfredsstillende, at Moesgaard har stærke samarbejder med museer og universiteter både nationalt og internationalt, og at museet har et tæt og forbilledligt samarbejde med Aarhus Universitet, som er blevet yderligere integreret ved, at man deler lokaler på herregården i Højbjerg syd for Aarhus.
Kulturstyrelsen peger dog også på, at udvidelsen af Moesgaard gav museet nogle betydelige økonomiske udfordringer, som museet endnu ikke er helt fri af. Styrelsen anbefaler derfor, at museet fortsat har klart fokus på at konsolidere økonomien og gøre den mindre sårbar overfor for eksempel udsving i besøgstal. Derudover skal museet fortsætte arbejdet med at udvikle formidlingen inden for nyere tids kulturhistorie på museets afdelinger i Odder og på Samsø.
Direktør for Moesgaard Museum, Mads Kähler Holst, ser kvalitetsvurderingen som et tjek på museets samlede tilstand efter den store udvikling.
”Som kvalitetsvurderingen også viser, har det været en stor investering, og der er en regning, vi betaler af på. Men den viser også, at vi i dag er bedre på alle de opgaver, som vi udfører, sammenlignet med sidste kvalitetsvurdering. Det gælder ikke bare udstillinger, men også forskning, hele måden vi driver museum på, og den rolle Moesgaard spiller i det samlede danske museumslandskab. Det er ret væsentligt for os, fordi det også giver os plads til at gå i gang med nye mål. Vi vil meget gerne udvikle museets rolle og være det sted i Danmark, hvor vi giver gæsterne en forståelse for deres placering i den helt store verdenshistorie. Det arbejde synes vi nu, at der er grønt lys til at sætte på fuld kraft,” siger Mads Kähler Holst.
I 2019 havde Moesgaard 452.489 brugere og besøgende til udstillinger, formidlingsaktiviteter og arrangementer på alle museets afdelinger.
Fakta om Moesgaard
Moesgaard Museum er en selvejende institution og har som statsanerkendt kulturhistorisk museum ansvar for:
Arkæologi i Aarhus, Odder, Favrskov og Samsø kommuner.
Marinarkæologi i farvandet ud for Region Midtjyllands østkyst og Samsø samt søer og åer i Randers, Norddjurs, Syddjurs, Favrskov, Silkeborg, Aarhus, Skanderborg, Horsens, Odder, Hedensted og Samsø kommuner.
Nyere tids kulturhistorie i Odder og Samsø kommuner.
Museets nærorientalske afdeling skal arbejde med tidlig kulturudvikling i landene ved den Arabiske Golf.
Museets etnografiske afdeling skal i samarbejde med Aarhus Universitet belyse menneskelivets mangfoldighed overalt i verden.
Moesgaard omfatter syv besøgssteder: Moesgaard Museum i Højbjerg, Vikingemuseet i Aarhus, Odder Museum og Samsø Museum, som består af besøgsstederne: Velkomstcentret, Museumsgården, Fredensdal og Smedjen.
Nøgleord
Kontakter
Bodil JensenKommunikationschef
Tlf:20 46 63 73bj@moesgaardmuseum.dkBilleder

Information om Moesgaard
Moesgaard er et kulturhistorisk museum, der viser arkæologiske og etnografiske udstillinger i international klasse. Museet forsker i og formidler menneskelivets mangfoldighed i et tæt samarbejde med Aarhus Universitet. Moesgaard omfatter afdelingen i Højbjerg ved Aarhus, Vikingemuseet i Aarhus, Odder og Samsø museer.
Følg pressemeddelelser fra Moesgaard
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Moesgaard
Vikingegravplads fundet nord for Aarhus17.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Arkæologer fra Moesgaard har fundet en gravplads fra vikingetiden ved Lisbjerg nord for Aarhus. I gravene er fundet en række spektakulære genstande, som kan tyde på forbindelser til den danske kongemagt.
Moesgaard løfter sløret for de kommende særudstillinger8.5.2025 11:12:12 CEST | Pressemeddelelse
Gæster på Moesgaard kan se frem til tre år med fokus på tre fascinerende verdenshistoriske temaer, som geografisk strækker sig fra Europa til Centralamerika, og som dækker et tidsspænd på mere end tusind år.
Moesgaard modtager stor fondsbevilling til at formidle verdenshistorien31.3.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aage og Johanne Louis-Hansens Fond og Augustinus Fonden har netop bevilliget sammenlagt 24 millioner kroner til at støtte udviklingen af Moesgaards indhold igennem de næste tre år.
Ny dansk dokumentarfilm viser, hvordan ukrainsk kultur er blevet et militært mål19.2.2025 08:42:54 CET | Pressemeddelelse
Dokumentaren vises på DR1 og DR2 i forbindelse med treårsdagen for den russiske invasion af Ukraine den 24. februar 2025.
Moesgaard kåret som Danmarks bedste attraktion3.10.2024 11:57:39 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 3000 danskere har peget på Moesgaard Museum som vinder af den årlige Danish Travel Awards, som netop er blevet uddelt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum