Mød forfatterne bag 'Skibet fra Helvede'
Onsdag den 11. maj kl. 19 inviterer Kulturium Bibliotek i Ishøj til arrangement, hvor du kan møde Jesper Clemmensen og Thomas Albrektsen, forfatterne til den populære bog ’Skibet fra helvede’

Om morgenen den 5. maj 1945, hvor Danmark fejrer den tyske kapitulation, bliver en kulpram med 345 fanger fra kz-lejren Stutthof bugseret ind i Klintholm Havn på Møn. På dækket går bevæbnede tyske vagter rundt. Herefter begynder en enestående redningsaktion ført an af lokalbefolkningen.
Nu kan du møde forfatterne bag den populære bog ’Skibet fra Helvede’, Jesper Clemmensen og Thomas Albrektsen, der fortæller den rystende og utrolige historie om mod, viljestyrke, sammenhold og næstekærlighed i et lille ø-samfund. De to forfattere vil på aftenen folde historien ud, så man får et indgående kendskab til flere af skæbnerne og forholdene i Stutthof, hvor der også sad adskillige danske fanger.
Gratis arrangement med tilmelding
Det er gratis at deltage i arrangementet, men tilmelding er nødvendig. Du tilmelder dig via arrangementet på Kulturium Biblioteks hjemmeside, ishojbib.dk.
Arrangementet afholdes på Kulturium Bibliotek, Ishøj Store Torv 1, 2635 Ishøj.
Kontakter
Thomas Tiedje, bibliotekar på Kulturium Bibliotek: ttied@ishoj.dk
Billeder
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Bogsalg og bæredygtighed i Ishøj9.5.2022 14:31:44 CEST | Pressemeddelelse
16.-29. maj kan du finde din nye yndlingsbog, når der er bogsalg i Kulturium Musikteater i Ishøj. Det er biblioteket, som sælger ud af bøger.
Det skal være trygt for mennesker med demens at købe ind i Ishøj6.5.2022 12:38:27 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj vil gerne være en demensvenlig kommune. Derfor støtter Ishøj samarbejdet Demensvenligt Danmark, som forsøger at skabe mere synlighed om de behov, som borgere med demens tæt inde på livet kan have i hverdagen
Dans til Sallys far3.5.2022 10:31:06 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag den 21. maj kl. 13 og 14 er der danseworkshop for børn med Signe Frydenlund på Kulturium Bibliotek i Ishøj, hvor der skal danses til ’Sallys Far’ bøgerne
Elever ferniserede deres egen musik på Gildbroskolen29.4.2022 14:59:11 CEST | Pressemeddelelse
Kan man fernisere musik? Ja det kan man, når man går i 5.A på Gildbroskolen i Ishøj og har deltaget i musikprojektet ’Den elektroniske skolekoncert’
Biograf inviterer til Disneys Encanto med ukrainsk tale29.4.2022 09:42:52 CEST | Pressemeddelelse
Søndag den 8. maj kl. 11 viser Kulturium Biograf i Ishøj Disney-filmen Encanto med ukrainsk tale. Det er gratis at deltage
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum