Minkbranchen afliver sig selv

I følge fødevarestyrelsens opgørelse fredag eftermiddag 14.10 - mindre end 10 timer før den endelige deadline - har kun 13 minkavlere tilkendegivet, at de vil fortsætte, hvis politikerne giver grønt lys.
1237 har søgt om nedlukningserstatning.
Det er altså kun omkring én procent af landets minkavlerne, der ønsker muligheden for at fortsætte, mens 99 procent foretrækker at tage erstatningen for at lukke og slukke permanent.
Styrelsen forventede oprindeligt omkring 1200 ansøgninger i alt, så det er usandsynligt, at procentbalancen vil rykke sig væsentligt før deadline udløber d. 1. april ved midnat.
Allerede fredag d. 25 marts sagde minkavlernes topchef, Tage Pedersen, at det er slut med mink-erhvervet, hvis kun ganske få vil fortsætte. ’Om det er 5 eller 20, der starter, det kommer der ikke et erhverv ud af. Det kommer ikke op at stå’ sagde den tidligere minkbaron i Kristeligt Dagblad.
“Vi kan nu konstatere, at den danske minkbranche de facto har nedlagt sig selv, og det er en kæmpe lettelse i forhold til de mange dyr, der ellers ville have været udnyttet i pelsindustrien under meget ringe forhold,” siger Esben Sloth, kampagnechef i World Animal Protection:
”Som det står nu, er der således ikke et reelt hensyn at tage til minkavlerne og deres erhverv, og der er derfor intet, der forhindrer, at politikerne vedtager et permanent forbud som en lang række europæiske lande i øvrigt allerede har besluttet.
Under alle omstændigheder vil det være både absurd og ulogisk, at hensynet til ganske få minkavlere skulle stå over hensynet til de hundrede tusindvis af dyr, der vil komme til at lide hvert år under dybt kritisable forhold”.
“Tiden er på alle måder løbet fra et erhverv, der først og fremmest er skadeligt for dyrene, men som også er dårligt for miljø, natur og klima”, siger Esben Sloth fra World Animal Protection, der har samlet nogle nøgletal, der viser minkbranchens negative påvirkning på den danske natur og klimaet:
”Tallene viser, at et Danmark uden minkfarme har skåret toppen af landbrugets udledning af fosfor med mindst 3000 ton om året, reduceret ammoniak-udledningen med 9 procent, og har sparet klimaet for mindst 165.000 ton CO2 årligt. Så nu mangler vi bare, at regeringen samt Venstre og Konservative forholder sig til virkeligheden anno 2022 og indser, at det eneste rigtige er et permanent forbud,” siger Esben Sloth.
Nøgleord
Kontakter
Kenan SeebergPresseansvarlig
Tlf:+45 21731722kenanseeberg@worldanimalprotection.dkBilleder

Information om World Animal Protection Danmark

Amagertorv 29, 2.
1160 København K
https://www.worldanimalprotection.dk/
Den globale dyrebeskyttelsesorganisation har afdelinger i 14 lande på fire kontinenter og arbejder i mere end 50 lande verden over.
World Animal Protection har status som rådgiver for Europarådet og som højeste rådgiver i FN.
Følg pressemeddelelser fra World Animal Protection Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra World Animal Protection Danmark
Kendte protesterer mod TUIs dyre-underholdning2.9.2025 07:00:00 CEST | Nyhed
En række kendte danskere opfordrer TUI til at få styr på deres forretning og droppe delfin-underholdning. Samtidig har op mod 800.000 borgere i syv lande skrevet under mod TUIs salg af billetter til delfinarier, der betegnes som grov udnyttelse af vilde dyr af dyreorganisationer verden over.
Danske svinefarmere får massiv kritik af uafhængigt råd21.8.2025 09:32:13 CEST | Pressemeddelelse
Dansk svineproduktion må nytænkes, og det er på tide, at dyrenes velfærd tilgodeses - frem for vækst og bundlinje. Det er konklusionen hos Dyreetisk Råd i deres nye udtalelse, der kritiserer en række af industrilandbrugets ømme punkter: Fiksering af søer, halekupering, og alt for lidt plads og berigelse til slagtegrisene.
TUI under beskydning for greenwashing15.8.2025 06:00:00 CEST | Nyhed
Et af verdens største rejsebureauer overholder ikke deres egne retningslinjer, når det handler om billetsalg til shows med delfiner og spækhuggere.
Eksperter advarer: Ødelæggelseslov truer enorme regnskovsområder25.7.2025 13:23:00 CEST | Nyhed
Den brasilianske kongres har netop vedtaget en lov, der truer millioner af dyr og oprindelige folk i regnskoven, og som kan påvirke hele klodens klima.
Blodig hvalmassakre i turistparadis22.7.2025 14:46:39 CEST | Pressemeddelelse
Mere end hundrede hvaler - heraf mindst 15 gravide hunner - blev dræbt i sommerens femte drivjagt på Færøerne, der bringer antallet af døde hvaler op over 500 alene i år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum