Midtjyde vinder million i Lotto: ”Det er ik’ så ringe!”
3.10.2022 08:30:00 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse

Det er ikke altid, at de heldige millionær-vindere tager det for gode varer, når Danske Spil ringer og overbringer det glade budskab om, at de har vundet den store gevinst: Nogen tror slet ikke på det, mens andre måske bare er lidt mere afdæmpede i deres måde at vise glæde på.
For nyligt tog en mand fra Midtjylland det således også med ophøjet ro, da en medarbejder fra Danske Spil forsøgte at overbevise ham om, at han havde vundet en million kroner på Lottos Millionærgaranti.
”Jeg troede, at det var noget fordækt noget, da jeg blev ringet op søndag aften: ’Nu spørger han nok om min nem-id,’ tænkte jeg. Det var lidt mærkeligt. Og jeg skulle da også selv lige ind for at tjekke kuponen, da jeg havde lagt røret på,” fortæller manden – som altså viste sig at være en helt ægte millionær-vinder. En knastør en af slagsen:
”Njarh, det er ik’ så ringe!” konstaterer han.
Penge går til børn og bil
Han har allerede brugt en del af sin gevinst. Børnene skal have lidt, og så har han også købt en ny bil til sig selv.
”Jah, jeg havde faktisk lige bestemt, at jeg skulle ud og have en anden bil. Den var gammel og slidt, den jeg havde, og så blev der jo lige lidt mere at handle for,” siger han.
Naboerne i den lille jyske by, hvor manden bor, skal dog ikke regne med at se en ny sportsvogn i guldlak i indkørslen hos den jyske vinder:
”Nejnej, jeg var startet med at kigge på noget, der var lidt større, men så bliver man jo lidt nærig. For jeg har jo ikke noget at bruge sådan en stor bil til, så det blev nu bare en af samme mærke, bare lidt nyere. Og så er den blevet lidt højere. Det passer jo også, når man er blevet lidt ældre,” siger manden, som medgiver, at han ikke har sprængt budgettet:
”Der kom da lige automatgear i den, men det er ikke sådan, at man tænker: ’Der kommer en millionær!’,” siger han.
Om Lotto
Lotto startede d. 7. oktober 1989 og trækkes fast hver lørdag aften. Siden 2015 har Lotto haft en Millionærgaranti, der betyder, at der hver uge desuden bliver trukket lod om 2x1 mio. kr. blandt alle spillede rækker. Den højeste gevinst blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564.007 kr.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Tid til børn og børnebørn: Kæmpegevinst i Lotto sender fruen på pension12.6.2026 08:31:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra Odense vinder 10.000.000 kroner i Lotto – og overtaler straks konen til at tage forskud på pensionen.
Manglede en gave til mandens runde dag – så ringede Danske Spil…11.6.2026 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
En kvinde fra Gladsaxe Kommune kom for nyligt helt fint ud af en lidt penibel situation med hjælp fra Danske Spil og Klasselotteriet: Hun vandt 1,5 millioner på mandens fødselsdag.
VM uden Danmark – Danske Spils kunder holder med naboerne i stedet9.6.2026 09:41:04 CEST | Pressemeddelelse
Danske fodboldfans har fundet sig et nyt favorithold at heppe på, når VM – uden Danmark – går i gang lige om lidt. Det siger Danske Spils oddssætter, som har kigget nærmere i tallene.
3.998 millionærer på Lotto – runder milepæl på lørdag8.6.2026 09:34:51 CEST | Pressemeddelelse
Tre danskere blev millionærer på Lotto og Eurojackpot i weekenden – Danske Spil runder vild milepæl på lørdag.
Danske Spil og Lotto tæt på historisk milepæl6.6.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Inden for de næste to lørdage byder Danske Spil medlem nummer 4.000 velkommen i den eksklusive klub af danskere, der er blevet millionærer på Lotto.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

