Mathias Kring Niebuhr vinder DM i Debat 2023
Mathias Kring Niebuhr fra Danmarks Socialdemokratiske Ungdom kan løfte vinderpokalen efter en hæsblæsende finale til DM i Debat ved Folkemødet i Allinge, hvor han besejrede Maria Ladegaard fra Venstres Ungdom i en meget tæt finale.

Politiken og DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd har netop kåret vinderen af DM i Debat. 23-årige Mathias Kring Niebuhr fra Danmarks Socialdemokratiske Ungdom løb med sejren og han kan nu bryste sig af titlen som Danmarks bedste debattør 2023.
Mathias Kring Niebuhr klarede sig igennem to omgange af indledende runder med knockoutkampe, en semifinale med en politisk tale og personlige kæpheste samt en afgørende finale, hvor de bliver kastet ud i emner, de ikke selv har valgt.
Mathias Kring Niebuhr er ikke i tvivl om, hvad det betyder at vinde DM i Debat
“Det er selvfølgelig en kæmpestor ære. Men de andre er også sindssygt dygtige. Og jeg håber, at det man går herfra med er, at man husker de vigtige politiske budskaber, der er sagt på scenen. Jeg er med fordi, jeg synes, at politik er vigtigt.”
Indskriver sig i fornem debatklub
I en intens finale på Politikens scene på Folkemødet på Bornholm skulle de fire finalister Amanda Irina Larsen fra Metal Ungdom, Ayman Ahmad Mouhammad der er Køleteknikerlærling, Maria Ladegaard fra Venstres Ungdom og Mathias Kring Niebuhr fra Danmarks Socialdemokratiske Ungdom debattere med udgangspunkt i emner hentet fra borgerforslag for at få deltagerne til netop at diskutere nogle af de politiske emner, som optager rigtig mange danskere.
Dommer Dennis Nørmark er ikke i tvivl om, hvorfor Mathias Kring Niebuhr vinder.
”Mathias ejer virkelig debatterne men formår samtidig at spille sine moddebattører gode. Han har styr på argumenterne og krydrer dem med den rette mængde af humor og retoriske sprogblomster. Det er så fortjent, at Mathias tager den her sejr."
Mathias Kring Niebuhr kan nu kalde sig Danmarksmester i debat frem til næste års Folkemøde og indskriver sig dermed i en fornem række af tidligere vindere som blandt andet tæller Alex Vanopslagh (Liberal Alliances Ungdom), Sofie Lippert Troelsen (Socialistisk Folkepartis Ungdom), Morten Ryom (Erhvervsskolernes Elev-Organisation), Lawand Hiwa Namo (meningsdanner og tidligere elev på Politikens Debattør- og kritikerskole) og Peter Hummelgaard Thomsen (Danmarks Socialdemokratiske Ungdom).
Om DM i Debat:
DUF og Politiken har siden 2011 afholdt DM i Debat med det formål at give unge en platform til at udbrede deres holdninger, værdier og ideologiske grundlag.
Deltagerne bliver indstillet af Politikens Debattør- og Kritikerskole samt af DUF og en del af deltagerne kommer derfor fra det frivillige foreningsliv.
Kontakter
Mette Marie Heinfelt
Tlf:27582752mmh@duf.dkDansk Ungdoms Fællesråd
Dansk Ungdoms Fællesråd (DUF) er paraplyorganisation for ca. 80 landsdækkende, demokratiske børne- og ungdomsorganisationer, der i alt repræsenterer over 600.000 danske børn og unge.
Følg pressemeddelelser fra DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd
Ny valgtest skal få flere unge folkevalgte24.10.2025 12:51:27 CEST | Pressemeddelelse
En ny valgtest med udelukkende unge kandidater skal være med til, at flere unge bliver valgt til kommunal- og regionsrådsvalget. Unge skal nemlig kunne se sig selv repræsenteret blandt folkevalgte, påpeger forkvinde for DUF.
DUF åbner for indstillinger til Årets Ungdomskommune 202615.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
DUF - Dansk Ungdoms Fællesråd åbner nu for indstillinger til prisen som Årets Ungdomskommune 2026. Med prisen hylder DUF de kommuner, der gør en særlig indsats for ungeinddragelse og et stærkt ungdomsliv i kommunen. Vinderen offentliggøres i starten af 2026.
Ny analyse: Unges trivsel afhænger af indflydelse på hverdagen og samfundet30.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra DUF – Dansk Ungdoms Fællesråd viser, at unge, som oplever at have indflydelse på hverdagen og samfundet, trives markant bedre end andre unge. Desværre føler mange sig uden for. ”Løsningen findes i foreningslivet”, siger forkvinde.
Ny DUF-indsats vil skabe bedre miljøer for frivilligheden18.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere steder i foreningslivet er frivilligheden under pres og forandring. DUF søsætter et projekt med 2,62 millioner kroner i støtte fra Nordea-fonden, der skal skabe bæredygtige frivilligmiljøer og sikre, at foreningslivet fortsat er en arena, hvor unge trives og bidrager - også i fremtiden.
Jakob Skyggebjerg Kjær vinder DM i Debat 202514.6.2025 17:22:09 CEST | Pressemeddelelse
Jakob Skyggebjerg Kjær fra Radikal Ungdom kunne i dag løfte trofæet med en sejr i finalerunden over Ask Ellebjerg fra det Danske Spejderkorps og titlen som Danmarks bedste Debattør 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum