Mastercard Standard Debit fremstilles nu af genbrugsplast
17.6.2021 08:00:00 CEST | Sparekassen Kronjylland | Pressemeddelelse
Ifølge FN ender 8 millioner tons plastik hvert år i verdenshavene. I den sammenhæng fylder et betalingskort ikke meget, men det skal ikke være en undskyldning for ikke at gøre en forskel, hvor man kan. Derfor bliver alle nye Mastercard Standard Debit-kort i Sparekassen Kronjylland nu fremstillet i genanvendeligt plast.
”Vi ved godt, at vi ikke redder verdenshavene ved at indføre betalingskort i genbrugsplast. Men det er et skridt på vejen, og det handler om at gøre en forskel, hvor det er muligt,” fortæller Jan Mågård, Fagchef for Kort og selvbetjening i Sparekassen Kronjylland.
Flere ”grønne” kort på vej
I Sparekassen Kronjylland er omkring en tredjedel af alle udstedte betalingskort af typen Mastercard Standard Debit. De vil nu, i takt med at kunderne bestiller eller genbestiller nye kort, blive fremstillet i genbrugsplast.
”Der er en merudgift forbundet med at fremstille betalingskort i genbrugsplast, men med så mange kort tror vi på, at det gør en forskel at tænke mere miljøvenligt i denne sammenhæng,” fortæller Jan Mågård og tilføjer, at det ikke kommer til at koste ekstra for kunderne, at de nu kan betale med grøn samvittighed.
Planen er, at når de nye Mastercard Standard Debit-kort i genbrugsplast er rullet ud og prøvet af, vil andre korttyper følge trop.
Nøgleord
Kontakter
Kontakt: Jan Mågård, Fagchef for Kort og selvbetjening, Sparekassen Kronjylland - tlf: 89 12 25 48 eller jam@sparkron.dk
Billeder
Information om Sparekassen Kronjylland
Følg pressemeddelelser fra Sparekassen Kronjylland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sparekassen Kronjylland
Regnskab: Sparekassen Kronjylland overgår forventningerne5.2.2026 09:15:42 CET | Pressemeddelelse
Fortsætter vækstrejsen og har nu mere end 200.000 kunder
Nu kan der indstilles til Garant-millionen: Fokus på fællesskaber, der får alle med2.2.2026 14:28:19 CET | Pressemeddelelse
Sparekassen Kronjylland har nu åbnet for, at gode initiativer kan indstilles til støtte fra Garant-millionen. Denne gang går støtten særligt til inkluderende fællesskaber.
Sparekassen Kronjylland giver 150.000 kroner til at forebygge ludomani blandt børn og unge26.1.2026 06:12:00 CET | Pressemeddelelse
Et antal børn og unge under 18 år svarende til hundrede skoleklasser har alvorlige pengespilsproblemer. Nu igangsætter Center for Ludomani en ny indsats med støtte fra Sparekassen Kronjylland.
Sparekassen Kronjylland åbner to afdelinger i Himmerland14.1.2026 12:00:06 CET | Pressemeddelelse
Åbner i Aars og Løgstør med lokale profiler
Handelsgymnasium sætter ludomani på skoleskemaet9.12.2025 08:53:17 CET | Pressemeddelelse
Handelsgymnasium i Randers oplever, at de unge i stigende grad spiller, og flere ender i problemer. Nu udvikles forløb, hvor viden om pengespil bringes ind i undervisningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
