Markant styrket indsats til ofre for menneskehandel på plads
Et bredt flertal af Folketingets partier har i dag indgået aftale om at fordele 860,5 mio. kr. fra reserven til foranstaltninger på social-, sundheds- og arbejdsmarkedsområdet. Pengene går til initiativer, der gør en forskel for udsatte mennesker på social-, sundheds-, ældre- og arbejdsmarkedsområdet.
Partierne er bl.a. blevet enige om at prioritere i alt 118,2 mio. kr. til en styrket indsats mod menneskehandel i 2022-2025. Midlerne skal blandt andet gå til bedre tilbud til ofre for menneskehandel og en stærkere myndighedsindsats. Det er et løft på over 7 mio. kr. årligt i forhold til i dag.
Fungerende beskæftigelses- og ligestillingsminister Mattias Tesfaye udtaler:
- Menneskehandel er en grov forbrydelse og krænkelse af den enkelte. Derfor er jeg rigtig glad for, at det er lykkedes at indgå en bred aftale, som både styrker myndighedssamarbejdet og NGO-indsatsen. Det vil øge vores muligheder for at finde og hjælpe ofre for menneskehandel.
- Med aftalen tager vi nogle vigtige skridt. Særligt når det kommer til at give ofre for menneskehandel den rette hjælp og støtte til et liv fri for udnyttelse.
Med aftalen styrkes og fokuseres Center mod Menneskehandel i Socialstyrelsen, så centret blandt andet kan indgå mere effektivt i andre myndigheders kontrolaktiviteter og i fælles myndighedsaktioner ved mistanke om menneskehandel. Målet er, at flere ofre bliver identificeret og får den rettet hjælp til at komme videre.
Derudover er der afsat markant flere midler til, at organisationerne AmiAmi, HopeNow og Reden International samlet set udvider og styrker deres opsøgende arbejde i form af social- og sundhedstilbud til sårbare udenlandske kvinder i prostitution og potentielle ofre for menneskehandel.
Endelig er der afsat midler til at opkvalificere Reden Internationals indkvarteringstilbud til kvinder udsat for menneskehandel. For at skabe mere fleksible indkvarteringsmuligheder til ofre for menneskehandel vil eksisterende botilbud fremover kunne søge om en selvstændig godkendelse til målgruppen.
Med aftalen er kredsen endvidere blevet enige om at forlænge en række initiativer med fokus på indsatsen for bl.a. førtidspensionister, seniorer og veteraner.
Aftaleteksten er vedhæftet.
Vedhæftede filer
Information om Beskæftigelsesministeriet
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Markant forhøjelse af den skattefri seniorpræmie8.10.2025 14:50:41 CEST | Pressemeddelelse
De kommende år er der ekstra mange penge at hente ved at arbejde efter folkepensionsalderen. Et nyt lovforslag vil hæve udbetalingerne af seniorpræmien markant.
Politisk opbakning til krav om ID-kort8.10.2025 13:01:39 CEST | Pressemeddelelse
Arbejde i Danmark skal foregå under ordnede danske forhold. Et bredt flertal vil derfor styrke kampen mod social dumping og blandt andet indføre krav om ID-kort på større bygge- og anlægsprojekter i Danmark.
Ny aftale kan sende arbejdsgivere i fængsel, hvis de bryder reglerne for asbestarbejde8.10.2025 11:47:13 CEST | Pressemeddelelse
Igen og igen bliver ansatte udsat for livsfarligt asbeststøv på byggepladser i Danmark. Et bredt flertal i Folketinget er derfor enige om en national strategi med markante stramninger. Blandt andet skal de allergroveste tilfælde udløse fængselsstraf.
Lovforslag fjerner forsørgelsesydelser til dømte kriminelle i retspsykiatrien8.10.2025 08:00:02 CEST | Pressemeddelelse
Fra årsskiftet vil dømte til anbringelse eller behandling i retspsykiatrien ikke længere få udbetalt forsørgelsesydelser fra det offentlige. Det fremgår af et lovforslag, der bliver fremsat onsdag i Folketinget.
Invitation til doorstep om en national strategi om asbest8.10.2025 07:05:03 CEST | Pressemeddelelse
Der vil i dag være doorstep om ny aftale, der strammer reglerne på asbest-området.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum