Markant stigning i salget af berøringsfri vandhaner
De berøringsfri armaturer sælger som aldrig før. Risikoen for smittespredning i en coronatid har gjort produkterne attraktive, og særligt skoler og andre offentlige instanser byder teknologien velkommen.
Det seneste halve år er salget af berøringsfri produkter sendt på himmelflugt, og grossister og producenter melder om både fordobling og tredobling af salget – og især landets skoler og institutioner er i høj grad gået over til håndfri betjening af vandhanerne.
Det mærker man bl.a. hos en af landets største grossister indenfor el og vvs, AO. Her har man således haft travlt med at undgå, at varelageret løb tør for berøringsfri armaturer, som det faktisk skete i foråret.
”Salget af berøringsfri armaturer er i løbet af i år tredoblet. For nogle af produkterne er det endda en seksdobling. Vi kunne have solgt endnu mere i foråret, hvis vi ikke var løbet tør. Leverandørerne kunne nemlig heller ikke følge med, da efterspørgslen samtidig steg i udlandet også," siger Ian Schlottmann, der er indkøbschef hos AO.
Der er ifølge brancheorganisationen, TEKNIQ Arbejdsgiverne, næppe nogen tvivl om, at markedet vil bevæge sig i retning af mere automatik og en større grad af digitalisering de kommende år. En udvikling, som coronapandemien har sat ekstra skub i.
”Mindre smittespredning og mindre forbrug går hånd i hånd her, og det gavner både klimaet og husholdningsregnskabet. Berøringsfri armaturer har stort set samme pris som traditionelle armaturer, så der er tale om lavthængende frugter som batter,” siger Simon O. Rasmussen, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne, der repræsenterer cirka 4.300 virksomheder indenfor el, vvs og metal, og uddyber:
”Coronavirussen har givet berøringsfri produkter et boost, men det kræver en vedvarende indsats fra installationsvirksomhederne at få kundernes øjne op for de mange fordele, som de berøringsfri produkter besidder,” siger Simon O. Rasmussen.
Lykkes den øvelse, er der gevinst på stort set alle parametre. Samfundet mindsker smittespredningen og sparer sygedage, klimaet får gavn af et lavere vandforbrug, mens den enkelte husstand sparer penge på vandregningen.
Hos producenten FM Mattsson Mora Group er der også stor optimisme i forhold til den håndfrie fremtid. Selvom alle helst ville have været pandemien foruden, er der ingen tvivl om, at den har givet stort skub til udbredelsen af berøringsfri armaturer.
”For hele FM Mattsson Mora Group i alle lande er der solgt det dobbelte i år, i forhold til sidste år, af berøringsfri armaturer. Det er nogenlunde den samme udvikling, vi har set i Danmark,” siger produktchef Søren Braae.
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Simon O. Rasmussen, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne – mobil: 60 69 88 91
Billeder
Information om TEKNIQ Arbejdsgiverne
TEKNIQ Arbejdsgiverne – Industri & Installation repræsenterer cirka 4.300 virksomheder inden for el, vvs og metal med i alt 55.000 medarbejdere og en samlet omsætning på omkring 60 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ Arbejdsgiverne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ Arbejdsgiverne
Danskerne er blevet mere kvalitetsbevidste21.1.2021 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kvaliteten af arbejdet vægter stadig højere end prisen, når danskerne skal vælge håndværker. Det viser en befolkningsundersøgelse fra TEKNIQ Arbejdsgiverne og YouGov.
Byggebranchen kommer ud af coronaåret 2020 med høj beskæftigelse20.1.2021 09:28:37 CET | Pressemeddelelse
Efter et forår og en forsommer hvor hele byggebranchen – og især installationsbranchen – holdt vejret, har 2. halvår bragt branchen tilbage i 5. gear. Beskæftigelsen lå ved udgangen af året på 181.200.
Risiko for at luften kan gå af varmepumpemarkedet19.1.2021 11:43:21 CET | Pressemeddelelse
Det tog kun fire dage at tømme bygningspuljen i 2020. Hos TEKNIQ Arbejdsgiverne advarer man om, at det samme kan ske med dette års pulje, som blandt andet skal give en økonomiske håndsrækning til de danskere, der ønsker at udskifte oliefyr og naturgas med en varmepumpe.
Industrivirksomheder ruster sig mod cyberangreb19.1.2021 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mere end fire ud af ti virksomheder har allerede iværksat tiltag for at sikre sig mod digitale indbrud. Men ifølge TEKNIQ Arbejdsgiverne er der brug for, at mange flere gør det samme.
Tyve fortsætter klapjagten på varebiler12.1.2021 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hver fjerde el- og vvs-virksomhed har indenfor de seneste 12 måneder været udsat for indbrud og tyveri i deres servicebiler. TEKNIQ Arbejdsgiverne efterlyser bedre adgang til indbrudsdata for at bremse de ubudne gæster.
Hvem skal have stikket – og hvornår?7.1.2021 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
TEKNIQ Arbejdsgiverne efterlyser en mere detaljeret plan for udrulningen af coronavaccinerne. Samtidig bør regeringen tænke centrale dele af dansk erhvervsliv ind i ligningen, når vi når ud over sårbare og sundhedspersonalet.
Langsigtet indsats skal trække flere piger til bl.a. elektriker- og vvs-energiuddannelserne6.1.2021 12:21:12 CET | Pressemeddelelse
Pigerne er stadig i klart mindretal på erhvervsuddannelserne. Derfor glæder det TEKNIQ Arbejdsgiverne, at det nu er besluttet at forlænge Boss Ladies-projektet, der netop har til formål at få flere piger til at prøve noget andet end gymnasiet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum