Manglede et felt på skrabejulekalenderen: Kunne ikke vente

Den 23. december gik den ikke længere. En heldig skraber af Quicks julekalender kunne ikke vente til juleaften med at se, hvad der gemte sig bag det sidste felt på sin skrabekalender. Og minsandten om ikke der gemte sig det 10. juletræ.
Personen styrtede straks ned til SuperBrugsen Haarby, der ligger på Fyn, med loddet. Og da pengene kommer indenfor få dage, kan den nybagte millionær altså godt tillade sig at gå ud og købe en ordentlig flaske champagne til at toppe juleaften med.
- For os er julen helt speciel, og vi er utrolig stolte af den tradition, der er omkring vores julekalender. Og selvom denne vinder lige har snydt med en enkelt dag, så går det nok. Jeg kan godt forstå, at det kribler så meget i fingrene, at man ikke kan lade være, siger adm. dir i Danske Lotteri Spil Pernille Mehl og fortsætter:
-Jeg er virkelig glad for, at vi efter sådan et skørt år med corona, kan gøre en dansker til millionær dagen før juleaften.
Julekalenderen fra Quick er hvert år en fast juletradition i over en million danske hjem. Der er stadig 4x1 million kroner derude, der venter på en vinder.
Danske Spil vil meget gerne i kontakt med den nybagte millionær på tlf. 30851777
Fakta om skrabejulekalenderen:
- Julekalenderen er 26 år gammel - da den blev lanceret, blev den kaldt 'julekalenderen til de voksne'
- Hvert år bliver der solgt omkring 2.2 millioner skrabejulekalendere
- Topgevinsten har altid været en million kroner. I dag er der gevinster på ned til 50 kroner og på hvert tredje lod
- Den har altid kostet 50 kroner
- 40 procent af danskerne skraber julekalenderen før tid
- 700.000 danskere kan vinde 50 kroner
Billeder

Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Vinder million i Lotto: ”Det er vigtigt for mig, at de ikke bare bliver fyret af på gejl”5.11.2025 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
En mand fra Vendsyssel drømmer om at bruge milliongevinst fra Lotto på at få sig et mindre tidskrævende arbejde. ”Det her er en kæmpe hjælp,” siger han.
Welling og SF stikker i udbrud i København4.11.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
To ud af tre af Danske Spils kunder tror nu på SF og Sisse Marie Welling i København, mens både Ø og S ifølge Danske Spils tal sakker bagud.
Danske Spil efterlyser millionær fra supermarked på Frederiksberg3.11.2025 10:37:16 CET | Pressemeddelelse
To heldige danskere vandt milliongevinster i Eurojackpot fredag aften: Men hvem ligger inde med den ene kupon, som nu er 1.841.987 kroner værd?
Uhyggelig stor gevinst i Lotto: Dansker løber med 20 mio. kr.2.11.2025 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
Weekenden bød ikke kun på halloween og uhyggelige kostumer, men også på en Lotto gevinst, der fik hårene til at rejse sig – af glæde! I hvert fald for en heldig dansker fra Tårnby Kommune, som ramte plet på de syv vindertal og nu kan se frem til at indkassere 20 millioner skattefrie kroner.
”Goddag, det er Danske Spil – sidder du ned?”1.11.2025 09:31:00 CET | Pressemeddelelse
Hvordan ville du reagere, hvis du blev ringet op og fik at vide, at du havde vundet årets største gevinst i Lotto? Her kan du læse ægte reaktioner fra heldige vindere – og måske få inspiration til den dag, telefonen ringer hos dig…
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
