Malik påvirker fortsat strømforsyningen i det jyske

For at reducere antallet af strømafbrydelser har vi sænket spændingen i store dele af forsyningsområdet. Som kunde kan man derfor eksempelvis opleve, at maskiner stopper eller sætter periodisk ud. Desuden kan der være støj og elektriske udladninger i form af lysglimt fra højspændingsledninger og -anlæg. Anlæggene er bygget til, at saltaflejringer kan opstå, så de elektriske udladninger er med andre ord ikke farlige, men man skal naturligvis aldrig nærme sig højspændingsanlæg.
Da der typisk følger kraftig regn i kølvandet på en storm, bliver salten normalt vasket af el-komponenterne med det samme. Saltaflejringer er derfor et særdeles sjældent fænomen, og vi skal 9 år tilbage før fænomenet sidst er oplevet i Danmark. Da regnvejret ikke fulgte med Malik, som var en tør og også langvarig storm, har den derfor medført ekstra store saltaflejringer.
Både som privat- og erhvervskunde er det muligt at tilmelde sig en sms-service for notifikation om den aktuelle driftssituation i ens eget forsyningsområde. Tilmelding sker på N1’s hjemmeside.
Strømafbrydelserne forventes at fortsætte indtil tirsdag, hvor DMI varsler regnvejr over Jylland.
På hjemmesiden, n1.dk, orienterer N1 løbende om den aktuelle status på eldriften.
For yderligere information, kontakt Johannes Guldbæk, afdelingsleder for netdrift i Netselskabet N1, på 3052 5038 eller johgul@n1.dk.
Kontakter
Birgitte Møller-HeuerPresseansvarlig
Tlf:2932 6911Billeder
Links
Information om N1
N1 forsyner hver dag mere end 800.000 hjem og virksomheder i Jylland med strøm. Vi sørger for at vedligeholde, udbygge og fremtidssikre elnettet.
Vi investerer løbende i elnettet, så det kan løfte fremtidens behov. På den måde kan vi effektivt sikre høj leveringssikkerhed på strøm – både nu og for de næste generationer. En samfundsopgave, vi er stolte af at løse.
Følg pressemeddelelser fra N1
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra N1
Nu bliver din elregning billigere31.3.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Elnetselskabet N1 overgår 1. april til sommertariffer, hvilket betyder, at nettariffen mere end halveres i døgnets dyreste timer.
N1 finder ny driftsdirektør internt: Sine Grønberg får ansvaret for at drive landets største elnet20.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sine Grønberg, der siden november har fungeret som midlertidig leder, skal nu permanent stå i spidsen for Netdrift & Produktion i Elnetselskabet N1.
Tættere samarbejde mellem varmeværker og N1 skal sætte strøm til fjernvarmen10.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dansk Fjernvarme og Elnetselskabet N1 har sammen udfærdiget en håndbog til de mange fjernvarmeselskaber, der i de kommende år bevæger sig mod en mere elbaseret fjernvarmeproduktion.
N1 sænker nettariffen i 202518.11.2024 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Elnetselskabet N1 sænker i 2025 nettariffen med en femtedel for de mere end 800.000 elforbrugere, som selskabet leverer strøm til. December måned i år byder også på en markant mindre nettarif.
N1 ændrer organisationen for at sætte større fokus på elforbrugerne14.11.2024 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
For at fremtidssikre landets største elnet ændrer Elnetselskabet N1 nu organisationen og henter erfarne kræfter ind fra telebranchen for både at skærpe fokus på forbrugerne og målrette investeringerne i elnettet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum