Lys for enden at Marselistunnellen
Regeringens nye infrastrukturplan, der er fremlagt i dag, lægger op til en beslutning om at bygge Marselistunnellen, der skal forbinde Danmarks største erhvervshavn med E45. Tunnelen har været undervejs i årtier, alt imens Aarhus Havns godsomsætning er steget markant – og dermed den afledte trafik til og fra havnen.
”De seneste fire år har vi haft en vækst på 37 pct. i vores containeromsætning, og det har vi naturligvis glædet os over, men vi har oprigtigt talt også været bekymret, fordi væksten samtidig genererer mere trafik til og fra havnen. Uden en Marselistunnel bliver vores store vækst et betydeligt trafikalt problem,” siger Thomas Haber Borch.
Dennis Olesen, der er adm. direktør for APM Terminals Aarhus A/S, har i flere år fulgt debatten om Marselistunnellen med stor opmærksom. For virksomheden, der er den absolut største containeraktør i Aarhus, er effektiv infrastruktur til og fra havnen altafgørende for virksomhedens fortsatte vækst.
”En Marselistunnel er en nødvendighed, fordi vi kun kan drive en containerterminal i Aarhus, hvis containerne kan køres hertil og herfra uden trafikforsinkelse. Den tilstødende infrastruktur er afgørende for enhver havn, og der er ingen tvivl om, at tunnelen er en meget vigtig brik, der forhåbentligt nu falder på plads,” siger Dennis Olesen.
Men der er flere miljøgevinster ved Marselistunnellen. Dels vil den bidrage til at flytte mere gods fra landevej til søtransport, hvilket både er mere klimavenligt, men også giver bedre plads på vejene. Og dels vil tunnelen betyde, at Marselis Boulevard bliver mere fredeliggjort, når den tunge lastbiltrafik flyttes under jorden. Det vil være en fordel for både gående, cyklister, personbilstrafikken og den kollektive trafik. Og selvfølgelig også for beboerne i nærheden af Marselis Boulevard.
Yderligere oplysninger: CEO Thomas Haber Borch, mobil 28140397 eller Signe Wagner Global Head of Media Relasions A.P. Moller-Maersk mobil 43245311
Information om Aarhus Havn
Aarhus Havn er Danmarks største havn og en central del af den nationale og internationale kritiske infrastruktur. Havnen har på containerområdet en markedsandel på over 70 procent. Det betyder, at meget store dele af de danske varer kommer ind i landet via Aarhus Havn, ligesom en markant del af dansk eksport afskibes fra havnen ud til hele verden. Aarhus Havn tilvælges desuden af flere og flere krydstogtskibe, der årligt medbringer mange tusinde turister til Aarhus om hele den østjyske region.
Aarhus Havn er derudover en betydelig færgehavn, som årligt betjener cirka 1.300.000 personbiler og mere end 3 mio. passagerer. Området på Aarhus Havn er et aktivt erhvervsområde med cirka 150 virksomheder. Aktiviteterne på Aarhus Havn skaber mere end 17.000 job og en årlig værditilvækst på hele 12,2 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Havn
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Havn
Danmarks største erhvervshavn leverer bedste kvartal nogensinde med ny containerrekord28.10.2025 09:15:35 CET | Pressemeddelelse
Det har været rekordernes år hos Aarhus Havn, der i årets første ni måneder har haft en containervækst på 27 procent. Nu har Aarhus Havn i årets tredje kvartal opnået den højeste containeromsætning nogensinde i havnens historie.
Rikke Bjørn Sørensen er ny CFO hos Aarhus Havn22.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Som mangeårig partner i BDO og senest som CFO i ejendomsudviklingsbranchen kommer Aarhus Havns nye CFO Rikke Bjørn Sørensen til Danmarks største erhvervshavn som erfaren leder med solid erfaring fra dansk erhvervsliv.
Denmark's largest commercial port adjusts expectations after solid results in the first half of 202530.9.2025 08:01:44 CEST | Press release
The Port of Aarhus closed the first half of 2025 with a solid financial result and an increase in total freight turnover of 5.3 percent. Container turnover (TEU) in particular has increased significantly by over 13 percent compared to the same period last year. This has led Denmark's largest commercial port to revise up expectations for all of 2025.
Danmarks største erhvervshavn opjusterer forventningerne efter solidt resultat i første halvår af 202530.9.2025 08:01:44 CEST | Pressemeddelelse
Aarhus Havn kom ud af første halvdel af 2025 med et solidt økonomisk resultat og en fremgang i den samlede godsomsætning på 5,3 procent. Særligt containeromsætningen (TEU) er steget markant med over 13 procent i forhold til samme periode sidste år. Det får landets største erhvervshavn til at opjustere forventningerne til hele 2025.
Nu begynder arbejdet med 430 meter ny kaj i Aarhus24.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
430 meter ny kaj er på vej til havnen i Aarhus. Byggeriet af projektet, som er godkendt af Trafikstyrelsen, begynder i denne uge.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
