Lokale aktionsgrupper roser minister for ekstra millioner

Erhvervsminister Simon Kollerup (S) ruller besparelserne på LAG-ordningen tilbage til niveauet før 2016, hvor den daværende V-regering beskar midlerne fra 90 millioner kroner til 63 millioner kroner årligt. De ekstra millioner skal gå til projekter, der fremmer bæredygtig udvikling og grøn omstilling i landdistrikterne, oplyser ministeriet i en pressemeddelelse.
Stor glæde i landdistrikter
På Fyn er formanden for LAG MANK, som dækker Middelfart, Assens, Nordfyn og Kerteminde kommuner, særdeles tilfreds med ministerens beslutning.
- Det er rigtig godt. Uanset om man er stor eller lille aktionsgruppe er det glædeligt med flere midler til rådighed. Dermed kan vi støtte flere projekter og skabe mere udvikling i landdistrikterne, siger Carsten Petersen, der også er formand for de lokale aktionsgruppers koordinationsudvalg og sidder i Landdistrikternes Fællesråds bestyrelse.
Han tilføjer, at han håber, at det også vil betyde flere midler i den kommende programperiode.
- At erhvervsminister Simon Kollerup er opmærksom på behovet gør, at jeg tør håbe, det kan danne præcedens, så der kan skrues lidt op i det nye LAG-program, som de er ved at beslutte i Bruxelles.
Samme rosende toner lyder fra det nordjyske.
- Jeg er utrolig glad for, at regeringen tilbageruller den besparelse som den tidligere regering foretog. Jeg glæder mig over, at den støtte som Simon Kollerup og Socialdemokratiet viste de lokale aktionsgrupper før valget, også gælder efter valget. De ekstra penge skal bruges til at støtte endnu flere projekter, som skaber bosætning og udvikling i landdistrikterne, siger Frode Thule Jensen, der er formand for LAG Nord, som tæller kommunerne Brønderslev, Hjørring og Frederikshavn.
På Sjælland er der også glæde at spore i landets største lokale aktionsgruppe, LAG Midt- og Nordvestsjælland.
- Sidst havde vi ansøgninger for 9 millioner kroner og kun midler til at uddele 3,8 millioner. Det betød, at mange af projekterne slet ikke kunne realiseres, fordi de simpelthen ikke kunne finde anden finansiering til dem. Så behovet for de her LAG-midler findes i allerhøjeste grad. Jeg er slet ikke i tvivl om, at de ekstra penge nok skal blive brugt på en aldeles fornuftigt måde, hvoraf vi kan se, at mange af dem allerede tænker i bæredygtige og grønne løsninger, siger formand Flemming Larsen.
De lokale aktionsgrupper (LAG'er) er finansieret med midler fra EU's landdistriktsprogram og nationale midler. Ordningen administreres af Erhvervsstyrelsen.
Landdistrikternes Fællesråd fortsætter arbejdet mod at sikre en hensigtsmæssig udmøntning af midlerne samtidig med, at fællesrådet arbejder på at sikre gode forudsætninger for den kommende programperiode.
Nøgleord
Kontakter
Noa Jankovic, kontorchef i Landdistrikternes Fællesråd, tlf. 71708249, mail: nja@landdistrikterne.dk
Billeder

Information om Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikternes Fællesråd er en partipolitisk neutral interesseorganisation, der arbejder for at skabe bedre rammevilkår for landdistrikter og yderområder i Danmark.
Vi tæller 55 kommuner og fire regioner, der tilsammen repræsenterer over 4 millioner danskere. Medlemmerne er tillige en række landsdækkende organisationer, de lokale aktionsgrupper samt et større antal landsbyer og landdistriktsråd.
Følg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikter: Nye anbefalinger bør følges op med massive investeringer i den kollektive trafik og mobilitetsløsninger26.6.2025 12:16:02 CEST | Pressemeddelelse
Landdistrikternes Fællesråd roser ekspertudvalgets fokus på fleksible transportløsninger og et styrket hovednet, som er vigtige for at binde landet bedre sammen gennem den kollektive trafik. Men det kræver politisk opbakning og massive investeringer i et stærkt rutenet og fleksible transportløsninger.
Landdistrikter: 99% er ikke nok – alle danskere skal have adgang til lynhurtigt internet26.6.2025 10:42:07 CEST | Pressemeddelelse
Der er netop indgået en bred politisk teleforligsaftale, der sætter retningen for Danmarks digitale infrastruktur frem mod 2030. Men i Landdistrikternes Fællesråd er skuffelsen stor, for ambitionen om kun at dække 99 % af danskerne med lynhurtigt internet er både utilstrækkelig og uretfærdig.
Landdistrikter: Alle danskere skal have adgang til lynhurtigt internet – alt andet er uambitiøst25.6.2025 13:24:35 CEST | Pressemeddelelse
Over 30.000 adresser kæmper fortsat med dårlig internetforbindelse, og størstedelen ligger i landdistrikterne. En ny teleaftale er på trapperne, men Landdistrikternes Fællesråd forudser, at aftalen ikke sikrer, at alle boliger, sommerhuse og virksomheder får adgang til en lynhurtig 1 Gbit/s-forbindelse.
Årets Landsby 2025: Finalisterne er… Agerskov, Sennels og Holbøl!24.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Slutspurten er sat i gang for at finde Årets Landsby 2025, der kåres af Landdistrikternes Fællesråd, Landsforeningen Landsbyerne i Danmark og Forenet Kredit. De tre landsbyer Agerskov, Sennels og Holbøl er videre i finalen.
Landdistrikter: Nu tages første spadestik til et bedre tilskuds- og udligningssystem17.6.2025 13:14:52 CEST | Pressemeddelelse
Nu starter arbejdet med et nyt tilskuds- og udligningssystem, der skal rette op på den massive økonomiske skævvridning, der særligt udfordrer mange land-, ø- og yderkommuner. Det møder ros fra Landdistrikternes Fællesråd, som har 55 kommuner som medlemmer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum