Lidls medarbejdere donerer julegaver til børnene i Barnets Blå Hus Slagelse
17.12.2020 07:54:00 CET | Blå Kors Danmark | Pressemeddelelse

En Barbie-dukke, akvarelfarver og en UV-lygte. Det er nogle af de ting, som børnene fra Barnets Blå Hus Slagelse har ønsket sig til jul.
Barnets Blå Hus drives af Blå Kors og er et behandlingstilbud og fristed for børn og unge, der vokser op i hjem med alkohol- og stofmisbrug.
Børnenes juleønsker er nu blevet opfyldt takket være dagligvarekæden Lidl, hvor medarbejderne fik idéen til at sprede lidt ekstra juleglæde ved at opsætte ønsketræer på deres kontorer i Aarhus og Kolding. Her blev børnenes ønsker hængt op som små hjertekort på flotte grantræer, som de enkelte Lidl-afdelinger kunne tage ned og opfylde.
”Jeg er simpelthen så stolt og glad over, at så mange af vores medarbejdere har taget initiativ og bakket op om vores Lidl Ønskejuletræ, hvor vi sammen har opfyldt mere end 125 julegaveønsker fra børn i hele Danmark, som har udfordringer på grund af alkohol- eller stofmisbrug i familien. Jeg håber, at vores bidrag kan gøre en lille forskel i denne juletid, for de mange trængte familier,” fortæller Sine Dolberg, HR-chef i Lidl Danmark.
Stor glæde hos børnene
De mange gaver bliver nu uddelt til børnene, som forventningsfulde har glædet sig til at åbne dem, siger Inge Overgaard Jacobsen som er leder af Barnets Blå Hus Slagelse:
"Børnene var rigtig glade for deres gaver, og vi fik samtidig nogle gode snakke om, hvad gaver gør ved os. Det var virkelig en helt særlig stund, som vi vil huske tilbage på. Det er dejligt, når nogen tænker på os."
Lidl har doneret julegaver til børnene i alle seks afdelinger af Barnets Blå Hus, som, udover Slagelse, tæller Aalborg, Frederikshavn, Vesthimmerland, Svendborg og Rønne på Bornholm.
Kontakter
Inge Overgaard JakobsenLeder af Barnets Blå Hus i Slagelse
Tlf:29422721ioj@blaakors.dkThomas Røddik KorneliussenKommunikationschef i Blå Kors Danmark
Tlf:26 20 20 46trk@blaakors.dkBilleder
Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Politikere og beboere delte personlige historier om misbrug12.3.2026 15:04:35 CET | Pressemeddelelse
På Blå Kors Pensionat i Taastrup blev valgdebatten hurtigt personlig, da de lokale folketingskandidater Marie Brixtofte (V) og Maria Durhuus (S) talte åbent om at have alkohol- og stofmisbrug tæt inde på livet.
Blå Kors Genbrug i Skagen holder åbningsfest5.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Onsdag den 11. marts kl. 11 slår butikken dørene op i nye og større lokaler på Chr. X’s Vej 8B og fejrer det med kage og kaffe til alle, der kigger forbi.
Bente Ryberg er ny landsleder i TUBA2.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sekretariatschef i Rådet for Socialt Udsatte Bente Ryberg tiltræder som ny landsleder i TUBA den 1. april 2026. Hun kommer med solid erfaring og stærke værdier.
Blå Kors Genbrug fejrer 25 år i Frederikshavn17.2.2026 13:14:16 CET | Pressemeddelelse
Der er kaffe, kagemand og 50 procent rabat, når de frivillige markerer dagen mandag den 23. februar. En af dem kan samtidig fejre sit eget 25-års jubilæum.
Blå Kors Genbrug i Skagen flytter22.1.2026 14:28:34 CET | Pressemeddelelse
Den lokale Blå Kors-genbrugsbutik flytter til ”Det gamle posthus” i begyndelsen af marts for at få mere plads. Butikken på Chr. X’s Vej 71 holder flytteudsalg i uge 5.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



