Lidl uddeler 50.000 gratis croissanter på to timer nær alle danske Lidl-butikker
6.8.2021 06:00:00 CEST | Lidl Danmark | Pressemeddelelse

Danskerne er ikke i tvivl. Lidls bake off, der serveres frisk fra ovnen op til tre gange dagligt, slår konkurrenterne på kvalitet og modtager den bedste samlede score.
Det viser en undersøgelse foretaget af analysehuset YouGov i samarbejde med B.T.
For at fejre at danskerne har fået smag for Lidls store udvalg af bake off af høj kvalitet, inviterer samtlige 134 Lidl-butikker på mandag til gratis croissanter, som uddeles i nærområdet omkring hver Lidl-butik.
”Vi er helt vildt glade og stolte over, at danskerne mener, at Lidl har de bedste brød og kager. Nu vil vi gerne give endnu flere mulighed for at smage på vores store udvalg af frisk bake off. Derfor vil alle vores butikker på mandag – fra Gedser til Skagen – uddele vores testvindende croissanter kvit og frit. Dermed vil vi vise, at bagværk og søde sager af høj kvalitet ikke længere er forbeholdt bagerier,” siger Anders Frydendahl, salgsdirektør hos Lidl Danmark og fortsætter:
”Samtidig er det også en god mulighed for at se, hvordan vores totalt ombyggede og moderniserede butikker rundt om i Danmark ser ud nu. Vores helt nye butikskoncept, hvor vi moderniserer alle vores butikker, og som er i fuld gang med at blive udrullet, er et vigtigt element i bestræbelserne om, at Lidl skal være danskernes førstevalg. Her har bake off-afdelingen en fremtrædende og indbydende placering, så det bliver endnu nemmere at blive inspireret og vælge mellem alle vores gode produkter. Kunderne vil både opleve en stor ændring i butikkens indretning, valget af farver og materialer – alt med skandinavisk og dansk aftryk,” siger Anders Frydendahl.
Hver Lidl-butik vil, afhængig af størrelse, uddele op til 500 gratis croissanter.
Hvad: Lidl uddeler gratis smørcroissanter
Hvor: I nærområdet af alle 134 Lidl-butikker i Danmark (ikke i selve butikkerne) – find nærmeste Lidl-butik her (øverst på siden)
Hvornår: Mandag den 9. august kl. 15-17
Hvordan: Der uddeles croissanter fra en Lidl-indkøbsvogn stykvis i en pose. De uddeles i nærområdet ved hver butik og altså IKKE i selve butikken.
Om bake off i Lidl:
- Der er 45+ produkter i fast sortiment
- Derudover kommer der hver måned to ekstra produkter i sortiment, så der om året i alt vil være minimum 70 forskellige bake off-produkter at sætte tænderne i
- Lidl bager selv i butikkerne, så der er frisk bake off klar op til tre gange om dagen
- Kilde: B.T.: https://www.bt.dk/forbrug/her-er-danmarks-bedste-supermarkeds-bagere-billig-kaede-slaar-dyre-konkurrenter
Nøgleord
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkBilleder
Information om Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som ansvarlig dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem et tillidsfuldt samarbejde med vores partnere garanterer vi et velgennemtænkt vareudbud til den bedste pris.Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 171 danske butikker. Vi arbejder hver dag som aktiv samfundsaktør på at skabe målbar værdi, der rækker ud over Lidls egen forretning.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk.
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Lidl og Tomorrowland indgår strategisk partnerskab18.6.2026 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Internationale festivalvibes, mennesker fra hele verden og midt i det hele: en Lidl pop-up-butik. Lidl og den største elektroniske festival Tomorrowland, indgår nu et langsigtet strategisk partnerskab. Sammen ønsker de to brands at bringe mennesker tættere sammen gennem musik, kultur og fælles oplevelser.
Fødevarecheck på vej: Faste lave priser i Lidl giver børnefamilier flere varer i kurven10.6.2026 14:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Med de nye faste lave priser hos Lidl får kunderne flere varer i kurven, når der torsdag og fredag lander fødevarecheck hos danske børnefamilier. Netop børnefamilierne foretrækker faste lave priser frem for tilbudsjagten.
Lidl på Folkemødet: Sætter fokus på danske produkter, pris og fremtidens fødevaresystem8.6.2026 12:21:35 CEST | Pressemeddelelse
På Folkemødet 2026 sætter Lidl fokus på, hvordan dagligvarehandlen kan bidrage til mere dansk frugt og grønt, flere plantebaserede proteiner og lettere adgang til sundere valg i hverdagen. Lidl deltager med en offentlig debat om regeringens fødevarestrategi og en talk om faste lave priser, sundhed og danske kvalitetsvarer.
Lidl Danmark er klar: Nul moms på frugt og grønt er sund fornuft og kan indføres allerede fra i morgen2.6.2026 11:40:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark er meget tilfredse med, at regeringen lægger op til at fjerne momsen på frugt og grønt. Tidligere forsøg i supermarkedskæden har vist, at de lavere priser hjælper danskerne til sundere indkøbsvaner.
Vigtig kundeinformation: Hel poussin af mærket Butcher’s tilbagekaldes8.5.2026 15:41:42 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark tilbagekalder hel poussin af mærket Butcher’s med bedst før dato d. 04.05.2026 grundet risiko for salmonella.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


