Lidl uddeler 50.000 gratis croissanter på to timer nær alle danske Lidl-butikker

Danskerne er ikke i tvivl. Lidls bake off, der serveres frisk fra ovnen op til tre gange dagligt, slår konkurrenterne på kvalitet og modtager den bedste samlede score.
Det viser en undersøgelse foretaget af analysehuset YouGov i samarbejde med B.T.
For at fejre at danskerne har fået smag for Lidls store udvalg af bake off af høj kvalitet, inviterer samtlige 134 Lidl-butikker på mandag til gratis croissanter, som uddeles i nærområdet omkring hver Lidl-butik.
”Vi er helt vildt glade og stolte over, at danskerne mener, at Lidl har de bedste brød og kager. Nu vil vi gerne give endnu flere mulighed for at smage på vores store udvalg af frisk bake off. Derfor vil alle vores butikker på mandag – fra Gedser til Skagen – uddele vores testvindende croissanter kvit og frit. Dermed vil vi vise, at bagværk og søde sager af høj kvalitet ikke længere er forbeholdt bagerier,” siger Anders Frydendahl, salgsdirektør hos Lidl Danmark og fortsætter:
”Samtidig er det også en god mulighed for at se, hvordan vores totalt ombyggede og moderniserede butikker rundt om i Danmark ser ud nu. Vores helt nye butikskoncept, hvor vi moderniserer alle vores butikker, og som er i fuld gang med at blive udrullet, er et vigtigt element i bestræbelserne om, at Lidl skal være danskernes førstevalg. Her har bake off-afdelingen en fremtrædende og indbydende placering, så det bliver endnu nemmere at blive inspireret og vælge mellem alle vores gode produkter. Kunderne vil både opleve en stor ændring i butikkens indretning, valget af farver og materialer – alt med skandinavisk og dansk aftryk,” siger Anders Frydendahl.
Hver Lidl-butik vil, afhængig af størrelse, uddele op til 500 gratis croissanter.
Hvad: Lidl uddeler gratis smørcroissanter
Hvor: I nærområdet af alle 134 Lidl-butikker i Danmark (ikke i selve butikkerne) – find nærmeste Lidl-butik her (øverst på siden)
Hvornår: Mandag den 9. august kl. 15-17
Hvordan: Der uddeles croissanter fra en Lidl-indkøbsvogn stykvis i en pose. De uddeles i nærområdet ved hver butik og altså IKKE i selve butikken.
Om bake off i Lidl:
- Der er 45+ produkter i fast sortiment
- Derudover kommer der hver måned to ekstra produkter i sortiment, så der om året i alt vil være minimum 70 forskellige bake off-produkter at sætte tænderne i
- Lidl bager selv i butikkerne, så der er frisk bake off klar op til tre gange om dagen
- Kilde: B.T.: https://www.bt.dk/forbrug/her-er-danmarks-bedste-supermarkeds-bagere-billig-kaede-slaar-dyre-konkurrenter
Nøgleord
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkBilleder
Information om Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som ansvarlig dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem et tillidsfuldt samarbejde med vores partnere garanterer vi et velgennemtænkt vareudbud til den bedste pris.Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 163 danske butikker. Vi arbejder hver dag som aktiv samfundsaktør på at skabe målbar værdi, der rækker ud over Lidls egen forretning.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk.
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Lidl-kampagne imponerer: Stor vækst i salget af økologisk frugt og grønt1.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Salget af økologiske frugter og grøntsager er steget med 21 % i kædens butikker på landsplan i forbindelse med Lidl Danmarks ugentlige øko-kampagner, der kører en gang om måneden i Lidl-Plus-appen. Indkøbsdirektør i Lidl, Peer Sandtner, er glad for, at kunderne har taget tilbuddene til sig, for det skal være nemmere at tage sunde og økologiske valg, siger han.
Lidls tøjkollektioner har før ramt plet – nu lander ny Lidl-Trek-kollektion i butikkerne20.6.2025 14:33:43 CEST | Pressemeddelelse
Dagligvarekæden Lidl har lanceret en ny Lidl-Trek-kollektion i alle danske butikker inspireret af et af verdens bedste cykelhold. Kollektionen henvender sig til både hverdagscyklister og sportsentusiaster og lander midt i en sommer præget af Mads Pedersens etapesejre i flere af forårets løb samt weekendens afholdelse af Copenhagen Sprint, hvor Lidl er Official Fresh Food Partner.
Lidls nye butik i Hillerød er åbnet, og den er helt uden tobak og nikotin12.6.2025 18:44:54 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag morgen blev snoren klippet til Lidls nye butik på Frederiksværksgade i Hillerød. Dermed har byen fået sin første tobaks- og nikotinfrie dagligvarebutik, og kunderne strømmede til fra morgenstunden for at besøge den nye butik.
Ny Chief Customer Officer i Lidl: “Vi skal gøre Lidls kunder til fans”4.6.2025 10:04:50 CEST | Pressemeddelelse
Lidl udvider direktionen med ansættelsen af Mette Schacht Færch som ny Chief Customer Officer (CCO). Mette Schacht Færch kommer fra en stilling som Global Vice President, Categories, Marketing & Consumer Experience i Danish Crown, hvor hun har spillet en central rolle i at styrke og modernisere koncernens image. Nu skal hun styrke Lidls brand og sætte yderligere fokus på dagligvarekædens markante sundhedsinitiativer.
Med 20 års erfaring i bagagen er Kasper klar til at åbne ny Lidl-butik i Hillerød30.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 12. juni kl. 8 åbner Lidl dørene til sin nye butik på Frederiksværksgade 154 i Hillerød. I front står en lokal og erfaren profil nemlig butikschef Kasper Pichard Nielsen, der ser frem til at hilse på kunderne i byens første tobaks- og nikotinfrie dagligvarebutik. På åbningsdagen kan alle kunder se frem til friskbrygget kaffe, morgenmad og masser af gode åbningstilbud.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum