Lidl slutter samarbejde med gourmetkokken Wassim Hallal
10.11.2021 15:17:50 CET | Lidl Danmark | Pressemeddelelse

Når 2021 går på hæld stopper Lidls samarbejde med den århusianske gourmetkok fra Restaurant Frederikshøj Wassim Hallal om dagligvarekædens eksklusivlinje ’WH’. Samarbejdet er nået til vejs ende, fordi Lidl nu har besluttet at gå nye veje i forhold til den fremtidige satsning på deres eksklusivlinje.
Kvalitet og discount går hånd i hånd
Samarbejdet mellem Lidl og Wassim Hallal har resulteret i flere end 100 forskellige nye produkter på Lidls hylder, som er blevet udviklet og kvalitetssikret fra små, lokale producenter og solgt i Lidls 134 danske butikker landet over.
”Samarbejdet har i høj grad været en investering i at få endnu flere danskere til at få øjnene op for, at kvalitet og discount ikke er hinandens modsætninger i Lidl. Det, synes vi, i høj grad er lykkedes, men fra 2022 kommer vi til at følge det strategiske spor på en ny måde,” siger Rasmus Pape, indkøbsdirektør i Lidl Danmark.
Hvad det konkret munder ud i, udover et stort fokus på danske kvalitetsleverandører, kan indkøbsdirektøren endnu ikke løfte sløret for.
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkBilleder
Information om Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som ansvarlig dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem et tillidsfuldt samarbejde med vores partnere garanterer vi et velgennemtænkt vareudbud til den bedste pris.Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 167 danske butikker. Vi arbejder hver dag som aktiv samfundsaktør på at skabe målbar værdi, der rækker ud over Lidls egen forretning.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk.
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
30 års erfaring i spidsen for ny butik: Pia åbner Aarhus’ tiende Lidl i Viby16.4.2026 07:20:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 30. april slår Lidl dørene op til en spritny butik på Vestergaardsvej 16 i Viby. Bag roret står den rutinerede butikschef Pia Laursen, der med 30 års brancheerfaring glæder sig til at give aarhusianerne en moderne indkøbsoplevelse med fokus på friskhed og stærke priser.
International pris til Madværket: Lidls danskproducerede skyr naturel kåret som den bedste i Europa10.4.2026 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmarks skyr naturel fra serien Madværket er netop blevet kåret som vinder ved den prestigefyldte European Private Label Awards. Med sejren slår Lidl og Mammen Mejerierne fast, at danskproduceret skyr hører til i den absolutte europæiske topklasse.
Vigtig kundeinformation: Spaghetti-ske fra Livarno home tilbagekaldes1.4.2026 08:08:05 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark tilbagekalder Spaghetti-ske fra Livarno home, da produktet ikke overholder grænseværdierne for afgivelse af nikkel.
Vigtig kundeinformation vedr. skrabeæg størrelse M 10 stk31.3.2026 13:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark tilbagekalder ‘10 Skrabeæg størrelse M’ med bedst før-dato den 23. marts 2026 grundet risiko for salmonella. Dette gælder ikke æg, som er til salg i butikkerne nu.
Kraftfuld teknologi til køkken og husholdning: SILVERCREST og Andre Agassi forener high-tech med menneskelig intuition25.3.2026 09:01:00 CET | Pressemeddelelse
Lidls køkken- og husholdningsbrand SILVERCREST ruller nu ud internationalt med en ny, selvstændig brandidentitet. Som en del af repositioneringen annoncerer SILVERCREST et partnerskab med den tidligere verdensmester i tennis, ottedobbelt Grand Slam-vinder og passionerede amatørkok Andre Agassi, der også bliver ansigtet udadtil i brandets første reklamekampagne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

