Lidl lancerer ny Fairtrade-mærket chokoladebar
9.9.2021 09:07:16 CEST | Lidl Danmark | Pressemeddelelse

Danskerne elsker chokolade, som ofte ryger i indkøbsvognen, når vi skal mødes med familien eller skal have en hyggelig aften. Men det kan være vanskeligt at finde frem til, om ens chokolade er ansvarligt produceret, både når det gælder hensyn til mennesker og miljø.
Det ønsker Lidl at ændre og har nu lanceret sin egen Fairtrade-mærkede chokoladebar, Way-to-Go!.
Kakaoen i chokoladebaren, som pt. findes i alle landets 134 Lidl-butikker i varianterne havsalt-karamel og kokos-pekan,er købt fra bæredygtig dyrkning fra små landbrug i Kuapa Kokoo i Ghana og er Fairtrade-certificeret.
Fairtrade Premium giver kakaobønder mere selvbestemmelse
Samtidig bidrager Way to Go! til Fairtrade Premium. Et ekstra tillæg til kakaobønderne, som i fællesskab kan bestemme i hvilken retning, de vil udvikle deres produktion og lokalsamfund. Nogle vælger at bygge skoler eller oprette studielegater, mens andre investerer i forbedring af dyrkningsmetoder eller omlægger produktionen til økologi.
”Hos Lidl ønsker vi at være med til at vise vejen for bæredygtig kakaoproduktion. Det er vigtigt for os, at vi nu i endnu højere grad kan være med til at øge indkomsten for kakaobønderne og bidrage til, at de kan fastholde og udvide deres landbrug i en bæredygtig retning. Samtidig er vi stolte over, at vi nu er i stand til at tilbyde vores kunder en lækker chokoladebar med kvalitetskakao fra Ghana, der med Fairtrade Premium-tillægget får selvbestemmelse for fremtiden,” siger Rasmus Pape, indkøbsdirektør i Lidl.
Chokolade med god samvittighed
De nye Way to Go!-chokoladebarer er blevet til i samarbejde med Fairtrade, hvis certificering er den eneste etiske mærkningsorden, der anvender faste minimumspriser, som sikrer kakaobonden en fair og stabil pris for sine råvarer.
“Vi er stolte over at have indgået et partnerskab med Lidl omkring denne spændende nye chokolade. Det sikrer kakaobønderne en fair løn og bidrager derudover til udviklingen af produktionsmetoder og bedre leveforhold i de lokalsamfund, der dyrker kakaoen til den nye Lidl-chokolade. Pengene hjælper også landmændene med at udvide og dyrke flere lokale afgrøder, der bidrager til en bæredygtig fremtid og sikrer levebrød for dem selv og deres familier,” siger Tobias Nag, produktchef hos Fairtrade Danmark, som fortsætter:
”Hos Fairtrade glæder vi os til at smage den nye chokolade. Det er bare endnu sjovere at forkæle sin søde tand, når man ved, at chokoladen er produceret under ansvarlige forhold gennem alle led. Og ovenikøbet er med til at gøre en stor forskel for kakaobøndernes liv. Way to Go, Lidl!”
Lidl har siden 2006 haft fokus på en mere bæredygtig kakaoproduktion og Lidls eget chokoladesortiment har siden 2016 været 100 % certificeret enten i form af Fairtrade, UTZ/Rainforrest Alliance eller økologi.
Nøgleord
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkKathrine Kirkeby ThomsenPressekontaktFairtrade
Tlf:60 66 10 42Billeder



Information om Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som ansvarlig dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem et tillidsfuldt samarbejde med vores partnere garanterer vi et velgennemtænkt vareudbud til den bedste pris.Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 167 danske butikker. Vi arbejder hver dag som aktiv samfundsaktør på at skabe målbar værdi, der rækker ud over Lidls egen forretning.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk.
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
30 års erfaring i spidsen for ny butik: Pia åbner Aarhus’ tiende Lidl i Viby16.4.2026 07:20:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 30. april slår Lidl dørene op til en spritny butik på Vestergaardsvej 16 i Viby. Bag roret står den rutinerede butikschef Pia Laursen, der med 30 års brancheerfaring glæder sig til at give aarhusianerne en moderne indkøbsoplevelse med fokus på friskhed og stærke priser.
International pris til Madværket: Lidls danskproducerede skyr naturel kåret som den bedste i Europa10.4.2026 11:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmarks skyr naturel fra serien Madværket er netop blevet kåret som vinder ved den prestigefyldte European Private Label Awards. Med sejren slår Lidl og Mammen Mejerierne fast, at danskproduceret skyr hører til i den absolutte europæiske topklasse.
Vigtig kundeinformation: Spaghetti-ske fra Livarno home tilbagekaldes1.4.2026 08:08:05 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark tilbagekalder Spaghetti-ske fra Livarno home, da produktet ikke overholder grænseværdierne for afgivelse af nikkel.
Vigtig kundeinformation vedr. skrabeæg størrelse M 10 stk31.3.2026 13:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark tilbagekalder ‘10 Skrabeæg størrelse M’ med bedst før-dato den 23. marts 2026 grundet risiko for salmonella. Dette gælder ikke æg, som er til salg i butikkerne nu.
Kraftfuld teknologi til køkken og husholdning: SILVERCREST og Andre Agassi forener high-tech med menneskelig intuition25.3.2026 09:01:00 CET | Pressemeddelelse
Lidls køkken- og husholdningsbrand SILVERCREST ruller nu ud internationalt med en ny, selvstændig brandidentitet. Som en del af repositioneringen annoncerer SILVERCREST et partnerskab med den tidligere verdensmester i tennis, ottedobbelt Grand Slam-vinder og passionerede amatørkok Andre Agassi, der også bliver ansigtet udadtil i brandets første reklamekampagne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
