Lev Uden Vold henter ny direktør i Lejre Kommune
Elsebeth Kirk Muff bliver fra 1. september Lev Uden Volds nye direktør. Hun kommer fra en stilling som projektdirektør i Lejre Kommune.
En enig bestyrelse har ansat Elsebeth Kirk Muff til at stå i spidsen for Lev Uden Vold.
Hun skal, i tæt samarbejde med de væsentligste aktører på området, sætte vold i nære relationer på dagsordenen og bidrage til at hæve vidensniveauet i sektoren, såvel som i samfundet – alt sammen med formålet om at styrke indsatsen mod vold i nære relationer.
Elsebeth Kirk Muff kommer fra en stilling som projektdirektør og centerchef for Center for Sekretariat & Implementering i Lejre Kommune, og før det har hun blandt andet været vicedirektør for Socialt Udviklingscenter SUS.
Næstformand i Lev Uden Vold, Laura Kirch Kirkegaard, ser frem til at byde Elsebeth Kirk Muff velkommen til Lev Uden Vold.
”Elsebeth Kirk Muff har en mangeårig og bred ledelseserfaring fra både kommuner og et non-profit konsulenthus. Hun kommer derfor med dyb kommunal indsigt, og hendes erfaring og kompetencer spænder over en bred vifte af aktører og fagligheder inden for det sociale område. Det ser vi som en unik styrke til at lede Lev Uden Vold videre som organisation og bidrage til at styrke organisationens rolle som samlende aktør på området,” siger hun.
Hun overtager stillingen som direktør fra chef for viden og kommunikation, Louise Glerup Aner, som siden januar 2022 har været konstitueret direktør.
Elsebeth Kirk Muff starter som direktør i Lev Uden Vold, kort tid efter regeringen lancerede et udspil til en handlingsplan mod partnervold og partnerdrab, blandt andet med input fra Lev Uden Vold. Hun glæder sig til at fortsætte arbejdet og drøftelserne efter sommerferien.
”For alt for mange mennesker er hjemmet ikke trygt, men et sted, hvor de bliver udsat for eller udøver vold i nære relationer. Selvom vi de seneste år har opnået store politiske landvindinger, er der fortsat behov for handling og forandring. For vi har stadig ikke knækket kurven. Lev Uden Vold har markeret sig som en stærk og dagsordenssættende vidensaktør, og jeg kunne ikke forestille mig en mere meningsfuld indsats at stå i spidsen for,” siger Elsebeth Kirk Muff.
Kontakter
Shani Hannah ShalomPresse- og kommunikationskonsulent Lev Uden Vold
Tlf:+45 28 26 67 61shs@levudenvold.dkInformation om Lev Uden Vold
Lev Uden Vold er Danmarks nationale enhed, der arbejder for at sikre mere og bedre hjælp til mennesker, der oplever vold i nære relationer. Det vil vi gøre med konkrete tilbud til voldtægtsofre, voldsudsatte og voldsudøvere, mere viden på området, øget opmærksomhed og mere debat i samfundet.
Målet er, at ingen mennesker i Danmark skal udsættes for vold i fremtiden.
Følg pressemeddelelser fra Lev Uden Vold
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lev Uden Vold
I dag er det 25 år siden Folketinget afskaffede revselsesretten28.5.2022 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 28. maj 1997 satte Folketinget en stopper for forældres korporlige afstraffelse af deres børn. Lev Uden Vold markerer dagen for afskaffelsen af revselsesretten.
Ny undersøgelse: Seksualiserede overgreb kan begås med andre former for magt end fysisk vold29.4.2022 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse fra Lev Uden Vold kaster lys over nuancerne i voldtægt. Undersøgelsen peger bl.a. på, at seksualiserede overgreb kan begås med andre former for magt end fysisk vold. Ligesom ofres modstand kan udvises på måder, som ikke nødvendigvis involverer fysisk modværge. ”Det er meget vigtigt, at kulturelle opfattelser af, hvordan et ”rigtigt” overgreb ser ud, ikke står i vejen for, at man kan få hjælp,” siger konstitueret direktør Louise Glerup Aner.
Ny undersøgelse: Omkring 400 voldsudsatte mænd har årligt brug for hjælp, de ikke har ret til16.3.2022 21:34:28 CET | Pressemeddelelse
Cirka 400 mænd tager hvert år ophold på et herberg eller mandekrisecenter som følge af vold fra en partner, ekspartner eller et familiemedlem. I over halvdelen af tilfældene har volden ført til frygt for alvorlig fysisk skade eller drab. Det estimerer en ny undersøgelse fra Lev Uden Vold. De voldsudsatte mænd har i dag ikke ret til samme type af hjælp som kvinder i en tilsvarende situation. Det bør ændres, så de voldsudsatte mænd får adgang til den rette hjælp, mener Lev Uden Vold.
Milliondonation skal styrke politiets muligheder for at hjælpe voldsudsatte7.3.2022 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
En donation på knap 2 millioner kroner fra TrygFonden og Augustinus Fonden muliggør, at et pilotprojekt med Københavns Politi nu kan bredes ud til landets øvrige politikredse. Gennem et samarbejde med Lev Uden Vold skal projektet sikre mere og tidlig hjælp til mennesker, som lever med vold tæt på livet.
Langt størstedelen af danskerne ønsker hjælp til voldsudøvere7.1.2022 05:15:00 CET | Pressemeddelelse
Tal fra Lev Uden Vold viser, at langt størstedelen af danskerne ser det som et politisk ansvar at sikre, at voldsudøvere kan få hjælp til at slippe den voldelige adfærd. Men på trods af en netop udvidet behandlingskapacitet, er det ikke muligt at behandle alle dem, som vil have hjælp til at ændre adfærd.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum