Lederne lancerer i dag kursus om forebyggelse og håndtering af sexchikane

- Vi skal styrke indsatsen mod sexchikane, så ingen – hverken ledere eller medarbejdere – er i tvivl om, at sexchikane er et no-go. Det gør vi ved at give lederne viden og redskaber til at sætte handling bag deres holdninger, siger Ledernes administrerende direktør, Bodil Nordestgaard Ismiris, i forbindelse med lanceringen af det nye kursus om forebyggelse og håndtering af sexchikane, som bliver tilgængeligt fra i dag.
Flere end 4.400 ledere skrev på mindre end to uger i efteråret 2020 under på et løfte om nultolerance over for sexchikane på arbejdspladsen, da Lederne kørte sin kampagne mod sexchikane.
Det er dem – sammen med de øvrige titusindvis af ledere, som ønsker at gå forrest – kurset er til for, fortæller Bodil Nordestgaard Ismiris.
Vi skal hjælpe ledere til at træde i karakter
Når man har ansvar for at lede, har man en forpligtelse til at gå foran. Derfor skal man som leder være med til at skabe en tryg arbejdsplads og tage styringen i kampen mod sexchikane.
Men opgaven er ikke nem – og derfor ønsker Lederne at hjælpe danske ledere med at se fremad og skabe en kultur, der understøtter et chikanefrit miljø. Det gør vi ved at bidrage med viden og de rette værktøjer i kurset, så alle danske ledere har mulighed for at blive klædt på til at forebygge og håndtere sexchikane på bedste vis.
- Det kræver god ledelse at bekæmpe sexchikane på arbejdsmarkedet, og i den enkelte virksomhed handler det om at skabe en arbejdsplads, der bygger på normer og værdier, som aktivt modvirker sexchikane. Det skal være klart for alle, hvor grænserne går, og at der er nultolerance over for sexchikane. På kurset giver vi lederne viden til, hvordan de arbejder med at skabe præcis sådan en arbejdsplads. Samtidig giver vi lederne indsigt i juraen på området, samt hvilket juridisk ansvar de har som ledere.
Kurset om forebyggelse og håndtering af sexchikane er gratis og tilgængeligt for alle – også folk, der ikke er medlem af Lederne. Kurset kan findes på Ledernes hjemmeside, lederne.dk, under temaet sexchikane.
Nøgleord
Kontakter
Diana BengtsenPresse- og analysekonsulent
Tlf:2399 4962dib@lederne.dkBilleder
Information om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Lederne lancerer ny AI-webinarserie: Over 3.500 ledere tilmeldt på få dage14.1.2026 13:03:32 CET | Pressemeddelelse
Hvis AI skal skabe værdi, er det afgørende, at lederne ude i landets virksomheder er klædt på til at træffe de nødvendige valg og beslutninger.
Headhuntere går på jagt blandt danske ledere29.12.2025 09:25:11 CET | Pressemeddelelse
Nye tal viser massiv efterspørgsel efter lederes kompetencer – og behov for skarp dømmekraft, når headhunteren ringer.
Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene27.12.2025 11:22:22 CET | Pressemeddelelse
Usikkerheden vokser, men danske topledere ser muligheder på trods af globale risici.
Julefrokosten er under forandring: Mindre alkohol, mere ansvar4.12.2025 11:43:39 CET | Pressemeddelelse
Det er stadig en vigtig social begivenhed, når danske arbejdspladser holder julefrokost. Men formen er under forandring. Fællesskab og tryghed fylder mere, mens alkohol fylder mindre. Det viser en ny undersøgelse fra Lederne.
LEGO-topchef Niels B. Christiansen er Årets Leder 202520.11.2025 12:20:17 CET | Pressemeddelelse
Med en kombination af analytisk skarphed og evnen til at få sine medarbejdere med sig, har Niels B. Christiansen skabt ekstraordinære resultater som adm. direktør i LEGO Koncernen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
