Lederen er fundet til det nye Unge- og Kulturhus

Lederen af det nye Unge- og Kulturhus i Grindsted starter den 15. december. Det bliver Mathilde Hansen, som kommer fra en stilling som udviklingskonsulent i Aarhus Kommune. Hun har en uddannelse i oplevelsesøkonomi fra Aarhus Universitet, og hendes erhvervserfaring kredser sig om mennesker og kultur.
Da huset er helt nyt, vil Mathildes opgaver i starten i høj grad være at få input fra de unge, foreningerne og institutionerne. Hun kommer til at stå i spidsen for at opbygge det nye samlingssted for unge i Billund Kommune, hvor hun blandt andet skal sparre med brugerne og skabe løsninger sammen med dem. Det bliver også Mathildes opgave at finde ud af, hvilke kulturtilbud der skal være for borgerne.
”Jeg glæder mig enormt meget til, at vi sammen skal få Unge- og Kulturhuset skudt i gang. Det er et ambitiøst og spændende projekt, hvor spirende kulturskabere kan prøve kræfter af. Jeg er spændt på, hvad vi finder på med og for hinanden,” siger kommende leder af Unge- og Kulturhuset Mathilde Hansen.
30-årige Mathilde Hansen bor i Aarhus. I sin fritid er hun både ved at opstarte en lysfestival, hvor hun er ansvarlig for at få de sociale aktører på banen, og frivillig koncertafvikler på et spillested.
Med og for brugerne
Billund Kommune er hjemsted for Børnenes Hovedstad, og det indebærer, at kommunen lader sig inspirere af børns legende tilgang i sine projekter.
”Det betyder for eksempel, at det er ekstra vigtigt for os at inddrage borgerne og være eksperimenterende. Her passer Mathildes erfaring med både samskabelse, kulturelle arrangementer og pædagogik enormt godt ind. For vi vil skabe et hus med og for brugerne af huset,” siger Områdechef for Kultur og Fritid i Billund Kommune Rasmus Kaufmann.
Brugerne af huset er så småt begyndt at flytte ind, og aktiviteterne starter lige så stille op i takt med at huset bliver indrettet. Det blev markeret med en lille indvielse fredag den 5. november for inviterede gæster. Til foråret holder huset en stor åbningsfest, hvor alle er velkomne. Efter festen åbner huset fuldt for offentligheden.
Kontakter
Andreas BjerrePresse- og brandingchef
Direkte: 79 72 72 09
Mobil: 24 92 86 79
Billeder
Information om Billund Kommune
Hjemsted for Børnenes Hovedstad og en af Danmarks bedste erhvervskommuner.
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
Billund Kommune henter ny direktør internt18.9.2025 12:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Klaus H. Nielsen tiltræder d. 1. oktober 2025 som direktør for området Børn, Unge og Arbejdsmarked i Billund Kommune.
Nu tages første spadestik til en ny skole i Hejnsvig18.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 30. september tages første spadestik til en ny stjerneformet skole i Hejnsvig. I udformningen af den nye skole er der fokus på, at byggeriet skal understøtte Playful Learning, samtidig med at bygningen bliver et samlingspunkt for foreningslivet og bidrager til udviklingen af Billund Kommunes stærke byer.
Søg støtte til fællesskabende aktiviteter for voksne16.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Billund Kommune åbner nu for ansøgninger til Midlertidig pulje for fællesskabende aktiviteter for voksne 2025. Puljen støtter nye initiativer, der giver voksne mulighed for at mødes om aktiviteter, der rækker ud over det sociale samvær.
Nu er de nominerede til ’Den Sociale Virksomhedspris 2025’ fundet15.9.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Tre virksomheder er nu udvalgt blandt de indstillede for deres bemærkelsesværdige indsats inden for beskæftigelse, uddannelse og støtte til borgere med forskellige udfordringer.
Afspærringer i Billund, lørdag den 20. september 202510.9.2025 13:11:19 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med Hero Run vil dele af Billund bymidte samt omkringliggende gader i en periode være afspærret uden nogen mulighed for kørsel i området.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum