Laveste antal juleindbrud i 10 år
6.1.2021 12:21:13 CET | Det Kriminalpræventive Råd | Pressemeddelelse
Normalt er julen indbrudstyvenes højtid, men i år har corona lagt en dæmper på festlighederne.
Antallet af indbrudsanmeldelser i juledagene er halveret i forhold til 2019. Og ikke nok med det. Indbrudsniveauet er det laveste, vi har set i 10 år, viser tal fra Rigspolitiet og Danmarks Statistik. Og selvom ét indbrud altid er ét for meget, er der grund til optimisme.
- De rekordfå indbrud i juledagene vidner om, at nabolag, hvor naboerne er synlige og aktive, skræmmer indbrudstyvene væk. Vi skal prøve at holde fast i den gode udvikling, som vi har set hen over julen. Fortsætter vi med at være synlige, fortælle naboerne om indbrud og mistænkelig adfærd og hjælpe hinanden i ferierne, kan vi give antallet af indbrud endnu et hak nedad, siger Sarah Risbøl Jacobsen, kommunikationskonsulent i Nabohjælp, som Det Kriminalpræventive Råd og TrygFonden står bag.
De landsdækkende tal for indbrud i julen følger en generel tendens på indbrudsområdet. Antallet af indbrud er gennem en årrække faldet – en udvikling, som begyndte allerede før, at danskerne indtog hjemmekontorerne. Her peger politiinspektør i Rigspolitiet Henrik Sønderby på én særlig gruppe af borgere, som kan tage æren for den gode udvikling.
- De borgere, som er aktive nabohjælpere til hverdag og i ferier, fortjener en tak. Vi ved fra forskningen, at Nabohjælp kan forebygge op mod hvert fjerde indbrud, så det stigende antal nabohjælpere har helt sikkert en betydning for det faldende indbrudstal, siger Henrik Sønderby.
Bøn til danskerne: Hold fast i den gode udvikling
Selvom indbrudstallet går i den rigtige retning, er det vigtigt, at så mange som muligt tilmelder sig Nabohjælp.
- Vi skal holde fast i den gode nabohjælpsadfærd, som danskerne i høj grad har taget til sig i tiden med corona. Derfor opfordrer vi til, at man henter Nabohjælps app og bliver en del af det fællesskab i nabolaget, siger kommunikationskonsulent i Nabohjælp Sarah Risbøl Jacobsen.
200.000 danskere bruger allerede Nabohjælps app til at koordinere feriehjælp og advare naboerne om indbrud og mistænkelig adfærd.
FAKTA
|
Politikreds |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
|
|
1 - Nordjylland |
74 |
96 |
85 |
40 |
|
|
2 - Østjylland |
178 |
205 |
233 |
118 |
|
|
3 - Midt- og Vestjylland |
81 |
97 |
105 |
66 |
|
|
4 - Sydøstjylland |
141 |
158 |
149 |
57 |
|
|
5 - Syd- og Sønderjylland |
112 |
146 |
135 |
40 |
|
|
6 - Fyn |
167 |
217 |
153 |
105 |
|
|
7 - Sydsjælland og Lolland-Falster |
101 |
116 |
83 |
56 |
|
|
8 - Midt- og Vestsjælland |
133 |
146 |
116 |
56 |
|
|
9 - Nordsjælland |
223 |
216 |
235 |
120 |
|
|
10 - Københavns Vestegn |
115 |
145 |
135 |
63 |
|
|
11 - København |
145 |
119 |
100 |
63 |
|
|
12 - Bornholm |
0 |
1 |
1 |
1 |
|
|
|
1470 |
1662 |
1530 |
785 |
Opgørelse over antal anmeldte indbrud for perioden 18.december til 3.januar 2021 i bolig (villa, lejlighed, værelse og landejendom) registreret efter anmeldelsestidspunkt fordelt på politikredse. Kilde: Rigspolitiet
3 gode Naboråd
- Brug Nabohjælps app til at advare naboerne
- Sig hej til alle du møder i nabolaget
- Skab liv og aktivitet i nabolaget
Nabohjælps app
I appen får du mulighed for at:
- Danne netværk med alle nabolagets nabohjælpere
- Skrive, læse og kommentere advarsler i dit nabolag
- Arrangere feriehjælp
- Koordinere en fokuseret indsats, hvis der er tyve på spil i nabolaget
Appen kan downloades i App Store https://www.apple.com/dk/ios/app-store/
eller i Google Play https://play.google.com/store
Nøgleord
Kontakter
Sarah Risbøl JacobsenKommunikationskonsulent
Tlf:51327718srj@dkr.dkInformation om Det Kriminalpræventive Råd
Det Kriminalpræventive Råd arbejder for at forebygge kriminalitet og skabe et tryggere samfund.
Følg pressemeddelelser fra Det Kriminalpræventive Råd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kriminalpræventive Råd
Mange glemmer feriehjælpen, selvom naboen kan forhindre indbrud30.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien nærmer sig, og dermed bevæger vi os ind i højsæsonen for indbrud. Antallet af indbrud om sommeren er steget fra 2024-2025, så der er grund til at tage sine forholdsregler. Ferieaftaler med naboer, der holder øje med huset, kan gøre den helt store forskel – men det er der flere og flere af os, der glemmer, viser en måling. Husk feriehjælpen og de gode råd til at indbrudssikre hjemmet, inden du smutter på ferie – så er der mindre risiko for at få besøg af ubudne gæster, lyder det fra Nabohjælp, som Det Kriminalpræventive Råd og TrygFonden står bag.
Godt naboskab skaber tryghed, men mange mangler kontakt til naboerne29.5.2026 13:56:15 CEST | Pressemeddelelse
Gode naboer kan hjælpe med at forebygge indbrud og håndtere krisesituationer i lokalområdet. Oveni skaber godt naboskab tryghed og fællesskab. Alligevel tyder en ny måling fra Nabohjælp på, at naboskabet mange steder kan blive meget bedre. Med initiativet Vores Nabodag er målet at styrke både tryghed, naboskab og samarbejde i nabolag rundt om i hele landet. Godt 1.300 nabolag har allerede meldt sig og planlagt en fælles aktivitet. Også små ting tæller – og der er plads til, at mange flere nabolag kan være med.
Ny rapport: Ofre for digital svindel udsættes for massiv manipulation27.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Digital svindel fylder stadig meget, og særligt svindel mod ældre har været i fokus. En ny undersøgelse foretaget af Roskilde Universitet for Det Kriminalpræventive Råd dykker ned i ældres oplevelser med kontaktbedrageri, f.eks. telefonsvindel og SMS-svindel, hvor der er kontakt mellem svindler og offer. Undersøgelsen viser, at ældre ofre udsættes for massiv og langvarig manipulation af svindlerne, der udnytter tillid og tryghed. Det efterlader dybe følelsesmæssige reaktioner, og nogle ofre frygter at blive mødt med bebrejdelse fra omgivelserne. Rådet efterlyser en styrket indsats mod digital svindel, bl.a. øget fokus på støtte til ofre for svindel, så de har bedre muligheder for at komme sig.
Ny rapport: Bekymring for drugging i nattelivet fylder blandt unge4.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
De fleste unge fra 15-35 år føler sig trygge i nattelivet, men en del unge, særligt kvinder, er bekymret for at blive udsat for drugging i nattelivet. En ny undersøgelse af Det Kriminalpræventive Råd i samarbejde med Kriminologisk Observatorium ved Københavns Universitet giver for første gang et dybdegående indblik i drugging. Fænomenet drugging kan se ud på forskellige måder, men særligt seksuel drugging – drugging med henblik på et seksuelt overgreb – og LOL-drugging – drugging for sjov eller som en prank – fylder blandt ofrene for drugging. Rådet efterlyser en styrket indsats mod drugging for at forebygge utryghed i nattelivet, bl.a. med tidlig viden om drugging i skolerne til unge.
Højsæson for indbrud: Vær opmærksom på naboernes huse, når du alligevel lufter hunden3.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vi har dem alle sammen i vores nabolag. De går derude hver dag. I regn og slud. I lys og mørke. Altid trofaste, klar til en hilsen og med snuden i sporet. Bringer naboer sammen og får skabt liv mellem husene ved at invitere deres ejere på gåtur hver eneste dag. En ny kampagne hylder landets mange hundeluftere, der netop gør en ekstra forskel ved at være synlige og opmærksomme i nabolaget – noget, der er særligt vigtigt her i den mørke tid. Sådan lyder det fra Nabohjælp, som Det Kriminalpræventive Råd og TrygFonden står bag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
