Landdistrikternes Fællesråd, færger og øer i fælles opråb: Vi skal have trafikal ligestilling
26.10.2022 06:00:00 CEST | Landdistrikternes Fællesråd | Pressemeddelelse

Det skal koste det samme at bevæge sig over vand som over land. Sådan er tanken bag landevejsprincippet, der udmøntes gennem tilskud til nedsættelse af færgetaksterne på de danske øer.
Og det kan betale sig at nedsætte færgetakster, for investeringen i lavere takster giver konkret afkast i form af ny udvikling på øerne – både hvad angår bosætning, turisme- og erhvervsudvikling. Det er konklusionen i en ny evaluering af tilskudsordningerne til at nedsætte færgetakster udgivet af Indenrigs- og Boligministeriet tilbage i august.
Derfor melder fem ø-borgmestre, Sammenslutningen af Danske Småøer, Færgesekretariatet og formanden for Landdistrikternes Fællesråd sig nu ind i valgkampen med et budskab om at implementere det fulde landevejsprincip, når finansloven skal forhandles efter et valg.
Implementeringen af et fuldt landevejsprincip vil koste 48,3 mio. kr. årligt ifølge beregninger fra Indenrigs- og Boligministeriet. Det er penge, som kommer direkte igen, mener formanden for Landdistrikterne Fællesråd, Steffen Damsgaard.
- Indenrigs- og Boligministeriet siger det sådan set selv i deres evalueringsrapport. Tilskud til at nedsætte færgetaksterne er hjælp til selvhjælp på de danske øer, så man kan sikre ny udvikling og skabe bæredygtige helårssamfund. Det er kun retfærdigt, at man betaler det samme for at krydse vandet som for at køre på landevejen, siger han og tilføjer:
- Grundlæggende er fuld trafikal ligestilling med til at sikre et mere balanceret Danmark, der hænger bedre sammen. Dén ambition kan et bredt flertal i Folketinget forhåbentlig stadig samles om efter valget.
Samtidig har stigende brændstofpriser for mange øboere og turister betydet dyrere færgebilletter og færre afgange. Uden fuld trafikal ligestilling er frygten, at det kan afskrække gæster og hæmme mobiliteten for øboere.
Invitation: Færgetræf på Fanø
På den baggrund inviterer ø-borgmestrene, Færgesekretariatet, Sammenslutningen af Danske Småøer og Landdistrikternes Fællesråd til færgetræf ved Fanø-færgen på Fanø Havn for i fællesskab med lokale erhvervsdrivende og øboere at drøfte, hvad det fulde landevejsprincip vil betyde for udviklingen på øerne.
Fanøs borgmester Frank Jensen udtaler:
- For Fanøs vedkommende snakker vi om et øget tilskud på ca. 10 mio. kr., som vi kan øremærke til eksempelvis lavere priser for de fastboende, pendlerne, de erhvervsdrivende eller turisterne. Det vil uden tvivl være en god investering og have en positiv effekt for såvel bosætningen som erhvervsudviklingen på vores ø. Derfor vil det være ønskværdigt, hvis vi nu kan komme helt i mål med landevejsprincippet, som vil være en kærkommen håndsrækning i en periode, hvor vi – ligesom de andre ø-kommuner – er ekstra udfordret.
Nøgleord
Kontakter
Eva ØstergaardKommunikations- og presseansvarlig
Tlf:53850136eoe@landdistrikterne.dkBilleder
Information om Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikternes Fællesråd er en partipolitisk neutral interesseorganisation, der arbejder for at skabe bedre rammevilkår for landdistrikter og yderområder i Danmark.
Vi tæller 55 kommuner og fire regioner, der tilsammen repræsenterer over 4 millioner danskere. Medlemmerne er tillige en række landsdækkende organisationer, de lokale aktionsgrupper samt et større antal landsbyer og landdistriktsråd.
Følg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Ros til markant landdistriktsudspil fra Danmarksdemokraterne17.3.2026 12:43:20 CET | Pressemeddelelse
Danmarksdemokraterne lægger i et nyt landdistriktsudspil op til markante investeringer og strukturelle ændringer på tværs af politikområder for at styrke udviklingen uden for de største byer. Det møder ros fra Landdistrikternes Fællesråd.
V-forslag om bedre lånemuligheder på landet får ros af Landdistrikternes Fællesråd15.3.2026 15:50:58 CET | Pressemeddelelse
Udfordringer med boliglån på landet er blevet et varmt emne i valgkampen. Nu melder Venstre sig på banen med forslag om ”ret til realkreditlån” i landdistrikterne og et nyt partnerskab, der skal definere de zoner, hvor retten til realkreditlån skal gælde. Landdistrikternes Fællesråd bakker op om forslagene.
Landdistrikter: Manglende boligfinansiering skubber landdistrikter hen mod afvikling12.3.2026 09:34:52 CET | Pressemeddelelse
Valgkampen er i fuld gang og flere partier har meldt sig på banen med bedre lånemuligheder i landdistrikterne. Hos Landdistrikternes Fællesråd kvitterer man for forslagene, men efterlyser samtidig en 2035-plan for et Danmark i balance.
Landdistrikter: Over 300 folkeskoler lukket, nye lukninger knækker landet10.3.2026 10:33:28 CET | Pressemeddelelse
Flere end 300 folkeskoler er lukket siden 2007 – og særligt i land- og yderkommunerne er folkeskolerne forsvundet fra landkortet. Det viser nye tal fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd. Udviklingen er et alvorligt tegn på, at Danmark er i gang med at knække over, advarer Landdistrikternes Fællesråd, og efterlyser en 2035-plan for et Danmark i balance.
SF vil løfte landdistrikterne med nyt udspil: Ros fra Landdistrikternes Fællesråd4.3.2026 15:01:49 CET | Pressemeddelelse
Landdistrikternes Fællesråd roser SF’s nye landdistriktsudspil for at dreje på nogle vigtige håndtag og fremhæver udspillets initiativer for at fremme bosætning og landsbyfornyelse, grønne renoveringer og styrkelse af landsbyskoler og daginstitutioner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
