Landdistrikterne: Aftale om planloven er et skridt i den rigtige retning, men der er stadig langt til målstregen
16.6.2022 06:00:00 CEST | Landdistrikternes Fællesråd | Pressemeddelelse
Indenrigs- og Boligministeriet oplyser, at den netop indgåede aftale om planloven vil sikre nye udviklingsmuligheder i landdistrikterne. Det vækker glæde hos Landdistrikternes Fællesråd, som sætter pris på, at forligsparterne regeringen, Venstre, Dansk Folkeparti og De Konservative er blevet enige om at evaluere planloven og dermed skabe bedre udviklingsmuligheder. Det trækker i den rigtige retning, men det er ifølge formanden for Landdistrikternes Fællesråd ikke helt nok:
- Der er bestemt fine takter i aftalen, men efter 14 måneders politiske forhandlinger, så havde jeg håbet på lidt mere. Der er fortsat mange aspekter vedrørende omplacering af boliger i det åbne land og at få skabt flere udviklingsmuligheder i en landzone, som slet ikke bliver adresseret. Det ærgrer mig, selvom jeg anerkender, at der er flere gode elementer i aftalen, siger Steffen Damsgaard og fortsætter:
- Fokus på helhedsorienteret planlægning i det åbne land og flere udviklingsmuligheder på de små øer er noget, vi længe har efterspurgt, og som aftalen leverer på. Det samme gælder en mere strategisk planlægning af bymidterne rundt om i provinsbyerne. Endelig er det vigtigt, at aftalen muliggør, at landdistrikterne kan få den mobildækning og den adgang til 5G mobilt bredbånd, som i dag er helt afgørende for borgerne, for bosætningen og for virksomhederne. Det er alt sammen elementer, der skal give bedre muligheder for bosætning og udvikling i landdistrikterne.
Landdistrikternes Fællesråd havde håbet på, at man ville benytte planlovsforhandlingerne som anledning til at vende flere vigtige elementer, herunder omplacering af boliger i det åbne land. Når der i dag nedlægges boliger i landzonerne, kan der stort set ikke opføres nye boliger i en landzone, medmindre der aktuelt ligger en bolig. Det er ifølge Steffen Damsgaard et benspænd for opdateringen af den samlede boligmasse i landdistrikterne, så den bliver gjort mere attraktiv for nye tilflyttere.
- Skal den grønne omstilling lykkes, så er det helt afgørende, at man lokalt i kommunerne får mulighed for at omplacere boliger i det åbne land (landzone) og ikke blot nedrive boliger, når der skal placeres store energianlæg, siger han.
Derudover lægger aftalen heller ikke op til at løsne for anvendelsen af bygninger i landzonen, der kan være med til atskabe bedre muligheder for tilbygninger.
Landdistrikternes Fællesråd vil følge udmøntningen af den nye aftale tæt og i dialog med Folketingets partier have fokus på, at det uforløste potentiale på landdistrikternes vegne bliver italesat.
Nøgleord
Kontakter
Emra Tresnjic, Politisk Konsulent, tlf. 26 71 89 37, eju@landdistrikterne.dk
Billeder
Information om Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikternes Fællesråd er en partipolitisk neutral interesseorganisation, der arbejder for at skabe bedre rammevilkår for landdistrikter og yderområder i Danmark.
Vi tæller 55 kommuner og fire regioner, der tilsammen repræsenterer over 4 millioner danskere. Medlemmerne er tillige en række landsdækkende organisationer, de lokale aktionsgrupper samt et større antal landsbyer og landdistriktsråd.
Følg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Ros til markant landdistriktsudspil fra Danmarksdemokraterne17.3.2026 12:43:20 CET | Pressemeddelelse
Danmarksdemokraterne lægger i et nyt landdistriktsudspil op til markante investeringer og strukturelle ændringer på tværs af politikområder for at styrke udviklingen uden for de største byer. Det møder ros fra Landdistrikternes Fællesråd.
V-forslag om bedre lånemuligheder på landet får ros af Landdistrikternes Fællesråd15.3.2026 15:50:58 CET | Pressemeddelelse
Udfordringer med boliglån på landet er blevet et varmt emne i valgkampen. Nu melder Venstre sig på banen med forslag om ”ret til realkreditlån” i landdistrikterne og et nyt partnerskab, der skal definere de zoner, hvor retten til realkreditlån skal gælde. Landdistrikternes Fællesråd bakker op om forslagene.
Landdistrikter: Manglende boligfinansiering skubber landdistrikter hen mod afvikling12.3.2026 09:34:52 CET | Pressemeddelelse
Valgkampen er i fuld gang og flere partier har meldt sig på banen med bedre lånemuligheder i landdistrikterne. Hos Landdistrikternes Fællesråd kvitterer man for forslagene, men efterlyser samtidig en 2035-plan for et Danmark i balance.
Landdistrikter: Over 300 folkeskoler lukket, nye lukninger knækker landet10.3.2026 10:33:28 CET | Pressemeddelelse
Flere end 300 folkeskoler er lukket siden 2007 – og særligt i land- og yderkommunerne er folkeskolerne forsvundet fra landkortet. Det viser nye tal fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd. Udviklingen er et alvorligt tegn på, at Danmark er i gang med at knække over, advarer Landdistrikternes Fællesråd, og efterlyser en 2035-plan for et Danmark i balance.
SF vil løfte landdistrikterne med nyt udspil: Ros fra Landdistrikternes Fællesråd4.3.2026 15:01:49 CET | Pressemeddelelse
Landdistrikternes Fællesråd roser SF’s nye landdistriktsudspil for at dreje på nogle vigtige håndtag og fremhæver udspillets initiativer for at fremme bosætning og landsbyfornyelse, grønne renoveringer og styrkelse af landsbyskoler og daginstitutioner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum